Bitkiler de insanlar gibi anesteziden etkileniyorlar

İnsanlarda anestetik etki oluşturabilen bir dizi kimyasal bileşik olmasına rağmen, bu birbirinden alakasız bileşiklerin bilinç eksikliğini nasıl tetiklediği de bir şekilde belirsizliğini koruyor. Hayvanların ve bitkilerin de anesteziden etkilendiğini düşününce, bu belirsizliğin gizemi derinleşiyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Çok eski zamanlarda insanlar, sakinleştirici ve uyuşturucu amaçlarıyla otları çeşitli yönlerde kullanıyorlardı. Modern tıbbi uyuşturucuların temelleri ise doktorların cerrahi işlemler öncesinde hastalara dietil eter (H5C2-O-H5C2) uygulamaya başladıkları 19. yüzyılın ortalarında başladı.
 
Birkaç yıl sonra ise eterin bitkileri de etkilediği keşfedilince, Fransız fizyolog Claude Bernand bitkilerin ve hayvanların da anestezi ile parçalanabilecek ortak bir biyolojik özü paylaştıkları sonucuna vardı.
 
Aradan geçen 150 yıla rağmen, bilim insanları hala bu tuhaf ortaklığı araştırıyorlar. Japon ve Avrupalı araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışmada, ekip hangi tür anestetik kimyasalların bitkileri etkilediğini anlayabilmek için hızlı hareket yeteneğine sahip  bitkilere birtakım uygulamalar gerçekleştirip kaydettiler. Küstüm otu bitkisi (mimosa pudica) genellikle dokunmalara karşılık yapraklarını kapatır. Ancak dietil etere maruz bırakılınca bitki, bu yeteneğini tamamen kaybetti; 7 saat sonra tekrar eski haline döndü.
 
(Küsme özelliğini kaybetmiş bir küstüm otu)
 
Başka bitkiler üzerinde yapılan deneylerde başka kimyasalların da benzer etkilere sahip olduğu görüldü. Araştırmacılar buna neden olan şeyin bitkilerin biyolojik sistem işlevlerine yardımcı olan, elektriksel impulsların önlenmesinin aksiyon potansiyellerinin inhibisyonu ile ilgili olduğunu varsayıyorlar. Ekip, bitkiler ve hayvanlar arasındaki bu anestetik benzerliğin, gelecekte insan anestezi testlerinde kullanılmak için uygun olabileceğini umuyor.
 
(webtekno)

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Sokak ortasında pompalı tüfekli kız kavgası

Sokak ortasında pompalı tüfekli kız kavgası

2019'da KYK burs ve kredi ücretleri ne kadar oldu? İşte KYK burs ücreti zamları

2019'da KYK burs ve kredi ücretleri ne kadar oldu? İşte KYK burs ücreti zamları

İşte altın zengini ülkeler

İşte altın zengini ülkeler

A101 15 Kasım 22 Kasım aktüel ürünler indirim kataloğu 2018 A101 aktüel ürünler indirim listesi

A101 15 Kasım 22 Kasım aktüel ürünler indirim kataloğu 2018 A101 aktüel ürünler indirim listesi

En Çok Okunanlar