Mars Opportunity keşif aracı ölüm riskiyle karşı karşıya

Mars Opportunity uzay aracı, bir toz fırtınasında ölme riskiyle karşı karşıya kaldı. Mars Opportunity, 1 Haziran’dan beri bu fırtına ile mücadele ediyordu 12 Haziran'da ise bilim adamlarının 'bugüne kadarki en yoğun gözlemlerden biri' dediği muazzam bir toz fırtınasına karşı gelemedi.

 • Gökhan Ertaş / star.com.tr
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

NASA'nın Mars'taki Opportunity aracınından alınan bu görüntü dizisi Haziran'da Kızıl Gezegendeki büyük bir toz fırtınasının etkilerini gösteriyor. Solda, güneşin parıltılı bir şekilde parlak görünmesine karşın, toz fırtınası yoğunlaştıkça koyulaşıyor. En sağda ise tam fırtınada güneş kayboluyor.
 
30 Mayıs'ta tespit edilen fırtına, şuan itibarı ile Mars gezegeninin dörtte biri olan  35 milyon kilometre kare alanı etkiliyor. Opportunity'nin güneş panelleri dünyayla iletişime geçmek için yeterli güneş ışığı almıyor.  Güneş panellerinin kumla kaplanması durumunda güç üretimi çok düşüyor. Öte yandan, kum bir battaniye gibi örttüğünden izolasyon görevi görüyor ve ısıtıcılar az çalışıyor.
 
Benzer bir durum 2007'de de olmuştu. Bu durumlarda araç güç harcayacak neredeyse tüm sistemleri kapatıyor ve "uyku modu"na geçiyor. Arada uyanıp sistem kontrolü yapıp tekrar uyuyor. Ta ki yeterli pil ve güç seviyesine ulaşana kadar.
 
Bilim adamları, Opportunity'nin akülerindeki güç seviyesinin 24 volt'un altında olduğunu düşünüyor. Uzay aracının güç seviyesi uzun bir süre bu şekilde devam ederse, elektroniğini canlı tutmak için gereken ısıtıcılara güç sağlayamayacağı ihtimali oluşuyor. Mars'ın aşırı soğuklarını gözönünde bulunduran bilim adamları bunun uzay aracının ölümü ile sonuçalabileceğini bildiriyor.Zira daha önce de Mars'ın aşırı soğuklarının Opportunity'nin ikizi olan Sipirit uzay aracı Sipirit'in Martian kumlarında sıkışıp kaldıktan sonra aşırı sağuktan öldüğü bildiriliyor.
 
 
NASA'nın Mars'taki Opportunity uzay aracı

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
İşte Cemal Kaşıkçı´nın son görüntüleri

İşte Cemal Kaşıkçı´nın son görüntüleri

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Dakika dakika Cemal Kaşıkçı cinayeti

Dakika dakika Cemal Kaşıkçı cinayeti

Tarihe tanıklık eden fotoğraflar

Tarihe tanıklık eden fotoğraflar

En Çok Okunanlar