NASA lazerle buzulları ölçecek uydusunu fırlattı

Amerikan Uzay Ajansı NASA dünya genelinde erime tehlikesiyle karşı karşıya olan buzulların dağılımını ölçecek bir lazeri dünyanın yörüngesine yerleşmek üzere fırlattı.

  • 2
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

NASA'nın 'Ice, Cloud and land Elevation Satellite-2' veya kısaca 'ICESat-2' olarak adlandırdığı uydu, sahip olduğu lazerler ve sensörler sayesinde buz kitlelerinin küresel ısınmadan nasıl etkilendiğini ölçebilecek.
 
Yeryüzünden yaklaşık 500 km yükseklikte bir yörüngeye yerleşecek olan uydu, buzlar hakkında daha önce hiç sahip olunmayan bilgiler elde edilmesine imkan kılacak.
 
Uydu, cumartesi günü Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletindeki hava üssünden fırlatıldı.
Kalem kalınlığı kadar hata payı var
ICESat-2 uydusu, NASA'nın 2003'te başlattığı buzulların hacmini takip etme projesi kapsamında uzaya gönderdiği ikinci uydu.
 
Uydunun sahip olduğu üstün teknolojik donanım, buz kitleleri üzerine lazerlerle gönderdiği ışık parçacıklarının ne kadar sürede geri geldiğini ölçerek, çok hassas hesaplamalar yapabiliyor.
 
Her saniye 60 bin ölçüm yapabilen uydu, Antarktika ve Grönland gibi yerlerdeki buzların yüksekliğini bir kalem kalınlığı kadar hata payıyla hesaplayabilecek.
 
Aynı anda 10 bin ışık fotonu gönderebilme kapasitesine sahip olan ICESat-2, bu sayede halefinden çok daha hızlı bilgi toplayabilecek.
 
 
Bu misyon neden önemli?
Milyarlarca ton buz kitlesi her yıl daha da hızlı bir şekilde eriyerek deniz ve okyanus seviyelerinin yükselmesine neden oluyor.
 
Sadece Antarktika ve Grönland'da eriyen buzlar, her yıl dünya üzerindeki deniz seviyesini 1 milimetreden fazla yükseltiyor.
 
 
ICESat-2 uydusunun toplayacağı bilgiler sayesinde bilim adamları erime hızını daha kesin bir şekilde ölçüp bunu dünya üzerindeki diğer doğal gelişmelerle karşılaştırabilecek. Bu sayede de buzulların erimesindeki en büyük etkenlerin neler olduğu netleşecek ve önlemler alınabilecek.
 
(EuroNews)

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
´Troya son 100 yılın zirvesini yaşıyor´

´Troya son 100 yılın zirvesini yaşıyor´

Yemek kartları ile ilgili yeni düzenleme

Yemek kartları ile ilgili yeni düzenleme

Gümüşhane'deki somon üreticileri dünya pazarında söz sahibi olmak istiyor

Gümüşhane'deki somon üreticileri dünya pazarında söz sahibi olmak istiyor

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar