PÖH alımı 2017 2018 ne zaman EGM PÖH Polis Özel Harekat başvuru şartları nelerdir

2017 2018 PÖH alımı ne zaman yapılacak POMEM 21.dönem alımları devam mı ediyor? Vatandaşlar bu soruların yanıtlarını merak ediyor. PÖH alımında bayanlara kadro açıldı mı? Lise mezunu olmanın yeterli olduğu Polis Özel Harekat alımları başvuru süreci nasıl işliyor? Lise mezunlarının sosyal medya başta olmak üzere pek çok ortamda en çok sorduğu sorulardan bir tanesi şu oldu. Alımlar ne zaman yapılacak? Bilindiği gibi sosyal medya da pek çok tarih verilmektedir ancak bunların hiçbiri doğru bilgiyi vermemektedir. Binlerce polis adayı bu sınavlarda başarılı olmak için başvuru alımlarını bekliyor. Lise mezunu polis alımının yapılacağı PÖH 2017 2018 alımlarında heyecanlı bekleyiş sürüyor. Kontenjan kaç kişi olacak? Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçları doğrultusunda polis öğrencisi alımı gerçekleştirilmektedir. Örneğin yıl içerisinde 10 - 20 bin civarı POMEM'den polis alımı yapılıyorsa PMYO'dan 2 - 3 bin ve PAEM'den ise bin civarı aday öğrenci alımı gerçekleştirilmektedir. Peki PÖH etimi veren okullar hangisidir? Üniversite ve önlisans mezunlarının kesin başvuru yapabileceği Polis Özel Harekat için arananan şartlar nelerdir? Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan PÖH alımında aranan kriterler nelerdir? Polis Özel Harekat için öncelikle PMYO’na girmek gerekiyor. İşte Polis Özel Harekat alımı ne zaman ve PÖH alımı hakkında detaylar haberimizde..

 • 56
 • 2
 • 2
 • 1
 • 1
 • 1
x

Polis Özel Harekat alımı son durum ne oldu? PÖH alımı başvuru ne zaman yapılacak? EGM PÖH lise mezunu alımı başvuru şartları nedir? Polis olmak isteyen binlerce aday bu soruların yanıtlarını merak ediyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yapılan PÖH alımı aranan şartlar nelerdir? Polis Özel Harekat (PÖH) alımları bilindiği üzere belirli eğitimlerden geçirilerek yapılmakta olup genel olarak alımlar POMEM kapsamında yapılmaktadır. Şimdi adaylar gözlerini 22. dönem POMEM'e çevirdi ve yeni dönem alımlarının 22. dönem POMEM ile yapılabileceğini tahmin etmektedir. Henüz yeni dönem Polis Özel Harekat (PÖH) sınıfı için polis alımının ne zaman yapılacağı bilinmiyor fakat yeni dönem POMEM alımlarının en erken 3 - 4 ay sonra yapılacağı tahmin edildiği için PÖH alımlarının da önümüzde ki ilk 6 aylık süreç içerisinde yapılabileceği düşünülmektedir. Peki PÖH alımları hangi tarihte olacak? PMYO alımı nasıl oluyor? PÖH alımı bayan kadro açıldı mı? Bakan Soylu'nun bu açıklaması KHK'dan aylar sonra gelmişti. Bu nedenle yapılacak PÖH alımında bayan alımı arttırılması beklenmektedir. Bu da genel alım sayısının artması anlamına gelmektedir. İşte merak edilen PÖH alımı 2017 2018 haberleri ve Polis Özel Harekat(PÖH) başvuru kriterleri sizlerle…

 

 

 

LİSE MEZUNU POLİS ALIMI OLACAK MI?

Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçları doğrultusunda polis öğrencisi alımı gerçekleştirilmektedir. Lise mezuun polis alımının yapılması bekleniyor ancak net olarak tarih ne kaç kişilik polis öğrencisi alımının yapılacağı bilinmemektedir. Tahmini tarih olarak ise 2018 yılı bakılmakta olup 2018 yılında gerçekleştirilecek YKS sınavından sonra alımların yapılacağı daha büyük ihtimal olarak gözüküyor. Yani alımlar büyük ihtimal ile 2018 Haziran - Temmuz aralığında yapılabilir. Lise mezunu adaylar Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) kapsamında polis olabilmektedir.

Yıl içerisinde en çok alım POMEM kapsamında daha sonra PMYO ve en son PAEM kapsamında gerçekleştirilmektedir. Örneğin yıl içerisinde 10 - 20 bin civarı POMEM'den polis alımı yapılıyorsa PMYO'dan 2 - 3 bin ve PAEM'den ise bin civarı aday öğrenci alımı gerçekleştirilmektedir.

 

POMEM PÖH ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK?

Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Özel Harekat (PÖH) alımı ne zaman yapılacak, PÖH alımında aranacak şartlar nedir. 21. dönem POMEM alımlarında mülakat süreci devam etmektedir. Mülakat sürecinin tamamlanması ve adayların eğitime başlamasının ardından yeni dönem alımlarının yapılması bekleniyor. Bu da kesin olmamakla birlikte 2018 yılının 2. veya 3. ayına tekavül etmektedir.  POMEM okullarında boşluk varsa 10 bin kişilik PÖH alımı bu sene yapılabilir fakat yoksa Polis Özel Harekat PÖH alımları seneye sarkabilir.

 

Polis Özel Harekat (PÖH) alımları bilindiği üzere belirli eğitimlerden geçirilerek yapılmakta olup genel olarak alımlar POMEM kapsamında yapılmaktadır. 19. dönem POMEM alımı PÖH sınıfı için yapılmış ve 20. dönem ile 21. dönem alımları ise normal polis sınıfı için yapılmıştı. Şimdi adaylar gözlerini 22. dönem POMEM'e çevirdi ve yeni dönem alımlarının 22. dönem POMEM ile yapılabileceğini tahmin etmektedir.

 

Polis Özel Harekat Okulları

En son 17-18 aralık 2016 tarihinde mezun veren polis özel harekat okulları o tarihten sonra yeni adayları beklemeye başladılar. Geçtiğimiz günlerde de polis meslek eğitim merkezlerinin mezun vermesinin ardından şuanda bütün polis meslek eğitim merkezleri boş şekilde öğrencileri beklemektedir. Şuanda tüm polis meslek eğitim merkezlerinin boş olması nedeniyle kesin olarak şu okullar da polis özel harekat eğitimi verecektir diyemeyiz ancak geçen dönem mezun veren okullar şu şekildedir.

 

PÖH Eğitimi Veren Okullar Hangileri?

1- Balıkesir Polis Meslek Eğitim Merkezi

2- Merzifon Polis Meslek Eğitim Merkezi

3- Karabük Polis Meslek Eğitim Merkezi

4- Kırşehir Polis Meslek Eğitim Merkezi

5- Niğde Polis Meslek Eğitim Merkezi

6- Erzincan Polis Meslek Eğitim Merkezi

 

PÖH yaş şartı kaçtır?

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olanlar Polis Özel Harekat başvurusunda bulunabilirler.

2017 PÖH Yaş Şartı: 31 Aralık 1990 ve sonrasında doğanlar, 18 yaşını tamamlamış olmak şartıyla Polis Özel Harekat alımlarına başvurabilirler.

2018 PÖH Yaş Şartı: 31 Aralık 1991 ve sonrasında doğanlar, 18 yaşını tamamlamış olmak şartıyla Polis Özel Harekat alımlarına başvurabilirler.

 

Bayan adaylara kadro ayrılacak

Geçtiğimiz gün TBMM'de MHP'li Arzu Erdem, geçtiğimiz yıl yapılan PÖH alımında bayan adaylara hiç kadro ayrılmadığını gündeme getirmiş ve İçişleri Bakanlığına yeni dönem alımında bayan PÖH alımı olacak mı sorusunu yöneltmişti. Bakan Soylu ise yeni dönem de bayan adaylara da kadro ayrılacağını onların mağdur edilmeyeceğini söyledi.

Bakan Soylu'nun bu açıklaması KHK'dan aylar sonra gelmişti. Bu nedenle yapılacak PÖH alımında bayan alımı arttırılması beklenmektedir. Bu da genel alım sayısının artması anlamına gelmektedir.

 

Başvuru şartları nasıl olacak?

Geçtiğimiz yıl KPSS şartsız, lise mezunu ve askerlik şartsız şekilde yapılan PÖH alımlarının yeni dönemde de aynı başvuru şartları ile yapılması beklenmektedir.

 

ADAYLARDA ARANAN KRİTERLER

Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere POMEM'lere başvuru yapacak adaylardan,

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b) En az lise veya dengi okul olmak üzere, ön lisans, lisans veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

c) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1989 ve sonrasında doğanlar),

ç) Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,

 

 

2016 POLİS MAAŞLARI NE KADAR?

Polis maaşları hesaplanırken özel harekat polisi, çevik kuvvet polisi ya da doğuda görev yapan polis şeklinde maaşlar hesaplanmaz. Özel harekatçı bir polisin maaşı ile normal polisin maaşı aynıdır. Ya da çevik kuvvet polisi ile trafik polisinin maaşı aynıdır. Ancak aldıkları görev tazminatları farklıdır. Batıda görev yapan polis görev tazminatı olarak 100 TL alırken, doğuda görev yapan polis 400-500 TL kadar bir görev tazminatı alır. Ya da doğuda görev yapan bir özel harekat polisi ortalama 1000 TL görev tazminatı alır.

Özel Harekat Polisi Maaşı: 4500-5000 TL

 

POMEM EĞİTİM SÜRESİ NE KADAR?

Yönetmeliğe göre eğitim süresi en az 5 aydır. Haftada en çok 30 saat ders verilir. Çarşamba günleri öğleden sonra ders yerine sosyal aktiviteler yapılır.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
Elifnur08.12.2017 14:21
Evet katılıyorum KPSS önlisans 60 olmalı bayanız yaşımız geçiyor. Umarım önlisans alımı çok olur
 • 0
 • 0
Zeynep06.12.2017 22:08
Lütfen sadece lise mezunu bayan alımı yapılmasın önlisans mezunlarına da şans verin 26 yasında bayanım lütfen pomemde sadece 200 bayan alım Alımı oldu bari bunda da biraz önlisans mezunları na şans verin bir bayan olarak çok üzgünüm
 • 1
 • 0
 
Çinli bilim adamları görünmezlik pelerini yaptıklarını iddia etti

Çinli bilim adamları görünmezlik pelerini yaptıklarını iddia etti

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Savunma Sanayisinden Kuveyt'e 'Milli' çıkarma

Savunma Sanayisinden Kuveyt'e 'Milli' çıkarma