Ağrı Ardahan kar yağışı devam ediyor mu Meteoroloji son hava durumu nasıl

Ardahan'da yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle merkez ve ilçelerinde okullar dün 1 gün tatil edilmişti. Ardahan Ağrı hava durumu nasıl 9 Aralık son dakika kar yağışı ne durumda? Ardahan Ağrı hava durumu tahmini kar uyarısıyla geldi. Meteoroloji son hava durumu tahmininde balkanlar üzerinden gelen kar yağışı ve soğuklar için alarm verdi. Ardahan ve Ağrı için sıcaklıkların 8 ile 16 derece arasında düşeceği ve mevsim normallerinin altına ineceği tahmin ediliyor. Ülkemizde beklenen soğuk hava dalgasıyla birlikte kuzey, iç ve doğu kesimlerde beklenen kar yağışlarının oluşturabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması, meteorolojik uyarı ve raporların dikkatle takip edilmesi önem arz etmektedir. Ardahan ve Ağrı'da hava durumu nasıl olacağı 9 Aralık 2017 Ardahan Ağrı hava durumu ve Meteoroloji son dakika haberlerini bu haberimizde derledik...

  • 42
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Ardahan'da yoğun kar yağışı devam ediyor. Ardahan Ağrı hava durumu nasıl? soruların yanıtlarını bu haberimizde derledik. Ardahan ve Ağrı'da 8 Aralık'ta hava durumu ile ilgili Meteoroloji'den gelen açıklamalara göre, parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı Ardahan ve Ağrı’da hava sıcaklığının -2 derece olması tahmin ediliyor. Yağışların Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. İşte Ardahan Ağrı hava durumu ile ilgili detaylar
 

İL İL HAVA DURUMU DETAYLARI İÇİN TIKLAYINIZMeteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan tahminlere göre, yağışların; Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli yağmur ve sağanak, Bolu, Muş, Bitlis, Şırnak, Van’ın güneyi, Hakkari, Bingöl, Diyarbakır ve Batman’ın kuzey kesimleri ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Hava sıcaklığı güney, iç ve doğu bölgelerde hissedilir derecede (6-10 derece) azalacak.

Rüzgarın, genellikle kuzey ve kuzeybatı, Doğu Akdeniz kıyıları ile güneydoğu bölgelerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Güney Ege, Akdeniz ile Doğu Anadolu’nun güneybatı kesimlerinde yer yer kuvvetli (40-70 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara'nın doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Erzurum, Kars, Ardahan, Muş, Diyarbakır, Batman ve Mardin çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak şeklinde görülecek olan yağışların, Marmara'nın güneydoğusu, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Isparta ve Malatya çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Batı ve Orta Karadeniz kıyılarında kuvvetli yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile Ordu ve Giresun'un iç ve yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer sis ve pus hadisesi görüleceği tahmin ediliyor.HAVA SICAKLIĞI: Kuzey, iç ve batı bölgelerde hissedilir derecede (6-10 derece) azalacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzey ve kuzeybatı, doğu bölgelerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın kuzeyi, Güney Ege kıyıları, Antalya Körfezi, Doğu Akdeniz kıyıları ile Çeşme çevreleirnde yer yer kuvvetli (30-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; sabah saatlerinde Batı Karadeniz, öğle saatlerinden itibaren Orta Karadeniz kıyılarında kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olması beklenen yağışların sebep olacağı olumsuzluklara (ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

YOĞUN KAR YAĞIŞI UYARISI: Yağışların; Bolu çevreleri ile Giresun ve Ordu'nun iç ve yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı (20 cm. ve üzeri) şeklinde olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara (buzlanma ve don olayı, ulaşımda aksamalar, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı çok bulutlu, bölgenin doğusu ile Balıkesir çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak zamanla güneydoğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; gece saatlerinden itibaren kuzey kıyılarında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli olarak (30-50 Km/sa) esmesi bekleniyor.

BURSA °C, 7°C Parçalı çok bulutlu ve yağmurlu, gece saatlerinde karla karışık yağmurlu

EDIRNE °C, 9°C Parçalı ve çok bulutlu

ISTANBUL °C, 7°C Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

SAKARYA °C, 9°C Parçalı çok bulutlu ve yağmurlu, akşam saatlerinden sonra karla karışık yağmurlu

EGE

Parçalı ve çok bulutlu, bölgenin iç kesimlerinin geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, öğle saatlerinde Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak çevrelerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; Güney Ege kıyıları ile Çeşme çevrelerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-60 Km/sa) esmesi bekleniyor.

A.KARAHISAR °C, 6°C Parçalı çok bulutlu ve yağmurlu, öğle saatlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı

DENIZLI °C, 11°C Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerine kadar yağmurlu

IZMIR °C, 14°C Parçalı ve çok bulutlu

KÜTAHYA °C, 6°C Parçalı çok bulutlu, karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı

AKDENİZ

Parçalı çok bulutlu ve bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak zamanla Isparta çevreleri ile iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; Antalya Körfezi ile Doğu Akdeniz kıyılarında kuzey ve batı yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-60 km/sa) eseceği tahmin ediliyor.

ADANA °C, 19°C Parçalı, zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren sağanak yağışlı

ANTALYA °C, 18°C Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde sağanak yağışlı

MERSIN °C, 19°C Parçalı, zamanla çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren sağanak yağışlı

OSMANİYE °C, 19°C Parçalı, zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren sağanak yağışlı

İÇ ANADOLU

Parçalı çok bulutlu ve bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde yağmur zamanla karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

ANKARA °C, 6°C Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde yağmurlu, zamanla karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı

ESKISEHIR °C, 4°C Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerine kadar karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı

KAYSERİ °C, 8°C Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren kar yağışlı

KONYA °C, 8°C Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde yağmurlu, zamanla karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı

BATI KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı kesimlerinde yağmur ve sağanak, iç kesimlerinde kar şeklinde olması beklenen yağışların; sabah saatlerinde kıyılarda kuvvetli yağmur, iç kesimlerinde yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

BOLU °C, 5°C Çok bulutlu, yoğun olmak üzere karla karışık yağmur ve kar yağışlı

DÜZCE °C, 11°C Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, gece saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı

SİNOP °C, 11°C Çok bulutlu, öğle saatlerinde kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

ZONGULDAK °C, 8°C Çok bulutlu, sabah saatlerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak yağışlı, gece saatleirnde karla karışık yağmurlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı çok bulutlu, sabah saatlerinde batısı ile zamanla bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kıyı kesimlerde yağmur ve sağanak, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; öğle saatlerinden itibaren Samsun, Ordu ve Giresun çevrelerinde kuvvetli sağanak, Ordu ve Giresun'un iç ve yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı (20 cm. ve üzeri) şeklinde olması beleniyor.

ARTVİN °C, 13°C Parçalı, zamanla çok bulutlu, gece saatlerinde karla karışık yağmurlu

ÇORUM °C, 7°C Parçalı çok bulutlu, yağmurlu zamanla karla karışık yağmur ve kar yağışlı

SAMSUN °C, 13°C Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren kuvvetli olmak üzere aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı

TRABZON °C, 13°C Parçalı, zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren sağanak yağışlı

DOĞU ANADOLU

Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra bölgenin batısı ile Erzurum, Kars, Ardahan ve Muş çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Elazığ çevrelerinde yağmur, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin güneydoğusunda güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli olarak (40-60 km/sa) esmesi bekleniyor. Sabah saatlerinde yer yer pus ve sis hadisesi görüleceği tahmin ediliyor.

ERZURUM °C, 5°C Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, gece saatlerinde kar yağışlı

KARS °C, 3°C Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, gece saatlerinde kar yağışlı

MALATYA °C, 5°C Parçalı ve az bulutlu, zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinde yağmurlu zamanla karla karışık yağmurlu

VAN °C, 9°C Az bulutlu zamanla parçalı bulutlu

KAR NEDİR?

Kar, beyaz, parlak, çoğunlukla altıgen şekilli, buz kristallerinden oluşan bir yağış çeşididir. Buz kristalleri 0 °C altında su buharının Yoğunlaşması ile oluşur.

Çok sayıda kar kristal çeşidi olmasına rağmen hepsi altı köşelidir. Kar tanelerinin kristal yapıları birbirinin tıpa tıp aynısı değildir. Mikroskopla büyütülen kar taneleri üzerinde yapılan araştırmalarda, kristal yapıları birbirinin aynı olan iki kar tanesine rastlanmamıştır. Kar kristalleri üzerinde ilk araştırmaları yapan ABD'li Wilson Bentley, gördüğü muhteşem sanat karşısında adeta büyülenmiş ve elli yıl boyunca sürekli kar kristali fotoğrafı çekmiştir. Elde ettiği 6000 resim içinde kristal yapıları birbirinin aynı olan iki kar tanesine rastlayamamıştır. Daha sonraları diğer bilim adamlarının sürdürdüğü çalışmalar neticesinde şimdiye kadar kar tanecikleri arasında aynı büyüklükte, aynı şekilde ve aynı sayıda su molekülü ihtiva eden iki kristal bile bulunamamıştır.Kar kristallerinin şekillerinin çok fazla çeşitlilik göstermesi, popüler olan "birbirine benzer iki tane yok" ifadesine yol açmıştır. İstatistik olarak mümkün olmasına rağmen, yere inerken kristalin maruz kaldığı sıcaklık ve nem çok fazla değişkenlik gösterdiği için aynı şekilde iki kristal oldukça ender oluşur. 1885 yılından itibaren mikroskopla fotoğraflama yöntemi ile ikiz kar kristali arama girişimleri sonucunda bugün binlerce kar kristalinin farklı varyasyonlarını bilmekteyiz. Aynı koşullarda oluşan kar kristallerinin birbirlerine benzer olmaları, oluşum ortamları birbirine ne kadar çok benzerse, o kadar olasıdır. Birbirinin aynısı iki kar kristali 1988 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Wisconsin eyaletinde tespit edilmiştir.

Çapları 2–4 mm, ağırlıkları ise yaklaşık 0,005 gram olan kar tanecikleri havanın gösterdiği direnç sebebiyle süzülerek (limit hızla) yere inerler. Bu inme sırasında tanecikler birbirlerini ittiklerinden yapışmazlar. Özelliklerini koruyarak yere inerler. Bunlar güneş ışığını tamamen yansıttıkları için beyaz olarak görülürler. Kar yağışı genellikle hava sıcaklığı -4 °C ilâ -20 °C arasındayken olur. Bu yağış, sıcaklık sıfırın altında birkaç derece olduğunda ağır, nemli, ebatları bir santimetreye ulaşan parçalar halinde gerçekleşir. “Lapa lapa kar yağması” tabiri bu durum için kullanılır. Atmosfer ile toprağın sıcaklıkları eşit olursa yüzeye ulaşan kar hemen erimez. Toprak sıcaklığı atmosfer sıcaklığının üzerinde ise, yere düşen kar kısa sürede erir.

KAR YAĞIŞ ÇEŞİTLERİ

Kar tanelerinin şekli ve niteliğine göre değişik isimlendirmeler yapılır:

Lapa lapa: Durgun havada, çok soğuk olmayan ortamda birleşen kar tanelerinin çapı 1 cm'ye yaklaşır. İri taneler halinde gerçekleşen yağışa kuşbaşı kar veya lapa lapa adı verilir.

Sulusepken: Atmosferin üst kısımlarında fazla soğuk olmayan havada oluşan kar taneleri, yere yakın alanlarda artan sıcaklıktan dolayı erirler. erime ile yağmur veya karla karışık yağmur oluşur. Bu yağışa sulu kar veya sulu sepken adı da verilir.

Graupel (Bulgur): Normal kar tanelerinden daha küçük, yuvarlak, sert taneciklerdir. Çevresi ince bir buz tabakası ile kaplı olan taneler yere hızlı düşer ve zıplar[3].

Kuru kar: Aşırı soğuk ve nem oranının düşük olduğu havalarda, çapı 1 mm'den küçük kar kristalleri oluşur. Yerde ince bir kar tabakası oluşturan kar hemen erimediğinden çevreyi ıslatmaz.

Tipi: Kar yağışının, 56 km/s'tan hızlı rüzgarlarla birlikte oluştuğu durumdur. Görüş mesafesi düşer, yürüyüş güçleşir.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Çinli bilim adamları görünmezlik pelerini yaptıklarını iddia etti

Çinli bilim adamları görünmezlik pelerini yaptıklarını iddia etti

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Savunma Sanayisinden Kuveyt'e 'Milli' çıkarma

Savunma Sanayisinden Kuveyt'e 'Milli' çıkarma