Bayram ne zaman tatili kaç gün ne zaman 2017 Ramazan şeker Bayramı ne zaman?

Bayram tatili kaç gün ne zaman başlıyor Ramazan bayramı ne zaman soruları Ramazan’ın bitimine yaklaştığımız şu günlerde oldukça merak ediliyor. Müslümanlar için mübarek olan Ramazan ayı 2017 yılında da yaz aylarına denk geldi. Müslümanlar ilk orucu 27 Mayıs’ta tuttular. On bir ayın sultanı olan bu ay içerisinde Kur’an-ı Kerim’in indirildiği Kadir Gecesi de yer almaktadır. Ramazan’ın ardından Müslümanlar bayramı kutlarlar. 2017 Ramazan bayramı tarihine ve tatil günlerine haberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

  • 24
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

Bayram tatili kaç gün ne zaman başlıyor Ramazan bayramı ne zaman? Her sene heyecanla beklenen mübarek Ramazan ayı 27 Mayıs’ta başladı. Müslümanlar 26 Mayıs’ta ilk teravih namazını kıldılar ve sahura kalktılar. 27 Mayıs’ta ise ilk oruç tutuldu. On bir ayın sultanı olan bu ayda Kur’an-ı Kerim’in indirildiği Kadir Gecesi bulunmaktadır. Allah’u Teala Bakara suresinde Ramazan ayında oruç tutulmasın emretmiştir. Bu ayda geçerli sebeplerden dolayı oruç ibadetini yerine getiremeyenler oruç fidyesi verirler. Müslümanlar son orucu 24 Haziran’da tutacaklar. Ramazan’ın sonuna yaklaştığımı şu günlerde bayramın ne zaman başlayacağı herkes tarafından merak edilen bir konu. Ramazan-ı şerifin son günü ile bayramın ilk günü arasındaki geceye Ramazan bayramı gecesi denir. Peygamber Efendimiz, hadis-i şeriflerde şöyle buyurmaktadır: Ramazan ve Kurban bayramının gecelerini ihya eden kimsenin kalbi, kalblerin öldüğü Gün ölmez.) [İbni Mace, Taberani]Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, tevbe reddolmaz.
 
 
RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN?
Ramazan ayı bu yıl 27 Mayıs Cumartesi günü başladı ve Müslümanlar, İslam dininin 5 temel şartından olan oruç ibadetini yerine getiriyorlar. 30 gün boyunca tutulan orucun ardından 24 Haziran Cumartesi günü Ramazan ayı sona erecek.
 
Ramazan ayının bitmesiyle 25 Haziran Pazar günü Ramazan Bayramı kutlanmaya başlanacak ve 3 gün sürecek. 27 Haziran 2017 Salı günü ise 2017 Ramazan Bayramı sona erecek.

Ramazan Bayramı'nın ilk gününün 25 Haziran Pazar gününe denk gelmesi nedeniyle Cuma akşamı mesai bitimi sonrası tatil planı başlamış olacak. Bu şekilde tatil, 4 güne kadar çıkmış olacak.

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NDA TATİL 9 GÜN

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin beklenen açıklamayı Twitter hesabından yaptı. Neredeyse her sene klasikleşen bayram tatilinin uzatılması bu senede 9 güne çıkarıldı. Twitter hesabından paylaşımda bulunan Tekin, “Değerli arkadaşlar, Sn. Bakanımızın onayıyla seminer döneminin bayram sonrası üç günü idari izin uygulayacağız inşallah. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

BAYRAM ZİYARETLERİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı bayram ziyaretlerinin önemiyle ilgili makale ise şu sözlerle vurgulanmıştır; Bayram günlerinde anne-babalar başta olmak üzere yakınlar, dostlar, komşular, hastalar ve arkadalar ziyaret etmek, onlarla bayramlaşmak bayramda yapılacak önemli görevler arasında yer alır. Yüce Allah, yakınlarla ilginin kesilmemesini istemekte, aksi davrananlarn cezalandırılacağını bildirmektedir:

“Allah’a verdikleri sözü, pekiştirilmesinden sonra bozanlar, Allah’n korunmasn emrettiği şeyleri (akrabalık bağlarını) koparanlar ve yeryüzünde fesat çıkaranlar var ya; işte onlar için lânet ve yurdun kötüsü olan cehennem vardır..” (Ra’d, 13/25)

Akraba ve komşulara iyilik etmek ve onlarla iyi geçinmek Rabbimizin tavsiyesidir:

“Allah’a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, eliniz altındakilere iyilik edin. Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.” ( Nisa, 4/36)

 

2017 BAYRAM TARİHLERİ

2017 yılı Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı tarihleri;

Ramazan Bayramı Arefe Günü – 24 Haziran Cumartesi

Ramazan Bayramı 1. Günü – 25 Haziran Pazar

Ramazan Bayramı 2. Günü – 26 Haziran Pazartesi

Ramazan Bayramı 3. Günü – 27 Haziran Salı

Kurban Bayramı Arefe Günü – 31 Ağustos Perşembe

Kurban Bayramı 1. Günü – 1 Eylül Cuma

Kurban Bayramı 2. Günü – 2 Eylül Cumartesi

Kurban Bayramı 3. Günü – 3 Eylül Pazar

Kurban Bayramı 4. Günü – 4 Eylül Pazartesi

 

RAMAZAN BAYRAMI NEDİR?
Ramazan ayı, Kur'an-ı Kerim'in indiği aydır. Kur'an'da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen "Kadir Gecesi" yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam'ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona "On Bir Ayın Sultanı" denilmiştir.
 
Ramazan Bayramı, Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder. Ramazan Bayramı’nın ilk günü aynı zamanda Şevval ayının birinci günüdür ve bu günde oruç tutulmaz.
 
Ramazan Bayramı’nın ilk gününde camilerde bayram namazı kılınır. Bayram namazını yalnız erkekler kılar. Bayram namazından sonra ise hutbe okunur. Bayram boyunca müslümanlar eş, dost, akraba ziyaretleriyle birbirlerinin bayramını kutlarlar. Bu ziyaretler esnasında genellikle kolonya, tatlı ve şekerlemeler ikram edilir.
 
Bayramda bakımlı ve temiz olmak adettendir. Herkes en yeni kıyafetlerini giymeye çalışır. Ramazan bayramında çocuklara ailelerin bütçesi elverdiğince yeni kıyafetler alınır. Bazı büyükler ellerini öpen çocuklara hediye veya harçlık verirler. Çocuklar ufak gruplar halinde kapı kapı dolaşarak şekerleme toplarlar. Müslümanlar zekat görevini bu bayramda yerine getirirler.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Ankara'dan hareket eden Türk askerleri Katar'a ulaştı

Ankara'dan hareket eden Türk askerleri Katar'a ulaştı

Bilinmeyen 50 ilginç bilgi

Bilinmeyen 50 ilginç bilgi

Baklavanın iyisini anlamanın püf noktaları

Baklavanın iyisini anlamanın püf noktaları

64 gramlık dünyanın en küçük uydusu bugün fırlatılacak

64 gramlık dünyanın en küçük uydusu bugün fırlatılacak