Fazıl Say sonunda ülkesini hatırladı: Sanatımı memleketimde icra etmek istiyorum

Politik çıkışların piyanisti Fazıl Say, sonunda ülkesini hatırladı.Harbiye Açıkhava Sahnesi'nde vereceği konser organizatör firma tarafından iptal edilen Say, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, 'Memleketimi çok seviyorum, ülkemde yaşamak ve sanatımı yapmak istiyorum' ifadelerini kullandı.

  • 1
  • 1
  • 0
  • 1
  • 2
  • 0
x

Ünlü piyanist Fazıl Say’ın 14 Ağustos akşamı Harbiye Açıkhava Cemil Topuzlu Sahnesi'nde gerçekleştireceği konser, organizatör firma tarafından iptal edildi.
 
Say, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu:
 
fazilsay
 
Say’ın yazısı şöyle:
 
Öncelikle, yazacaklarım tamamen şahsi konular değildir. Önümüzdeki aylarda tepeden tırnağa görüşmeler gerçekleştireceğim, Önümdeki engelleri, ön yargıları, yanlış algıları yok etmek istiyorum. Memleketimi çok seven bir insanım, ve sanatımı tüm dünyada olduğu gibi kendi ülkemde de icra etmek istiyorum. Benim konserlerimin sadece bir kaçı belediyeler ile. Önce bu sayının artmasını, bu ilişkinin doğmasını, halkla buluşmalarımızda, belediyelerin desteğinin artmasına çalışacağım… Bu sayı artmalıdır… Bu ön yargı kırılmalıdır. Fazıl Say da bir Türk vatandaşıdır, benimle bir konser için çalışan bir belediye suç mu işlemiş olur, lütfen, bu yanlışlardan dönelim. Sonra üniversitelerde tekrar konserler vereyim istiyorum, yıllardır davet edilmiyorum, gençlerle buluşamıyorum, bu kapıların da ardına kadar açılması için gayret edeceğim. Şansımı tekrar ve tekrar deneyeceğim.
 
Önümde zor bir süreç var, ve bakın, neredeyse tüm kapılar kapalı. Devletin kurumlarını zaten geçtim, yıllardır yasaklı gibi bir durumdayım, hem yorumcu hem de besteci olarak… Dünyanın en önde gelen kurumlarıyla yılda 100 kere çalışıyorum, ülkemde bu olamıyor, acı bu… Bu durum kime ne kazandırdı ki? En üstten en alt kademelere yayılmış ‘Fazıl Say defolsun gitsin’ algısına karşı mücadele vereceğim. Çünkü ‘Fazıl Say defolsun’ zihniyetinin kimseye bir faydası yoktur, 81 milyon insanın bir tanesine bile faydası yoktur, bu sadece utanç yaratır, tüm dünyada tepki görür ve hep de tepki gördü, her seferinde. Bakın; bir sanatçının hiçbir suçu yokken kovulma aşamasına gelmesi, işlerinin engellenmesi de bu ülkedeki sanat camiasının kötü etkilenmesine sebebiyet verir, diğer tüm sanatsal faaliyetlerin amacını da anlamsızlaştırır. Bu yanlıştır. Bu hatalardan dönelim istiyorum. Tekrar diyalog ve uzlaşı elimi uzatıyorum. Memleketimde sanatımı pürüzsüz icra etmek istiyorum. Burada herkesten de destek bekliyorum. Sonuna kadar Atatürkçüyüm gurur duyuyorum bununla… Düşünceler, duruşlar, kültürler farklı olabilir. Ama dost olunmayacak diye bir şey yoktur. Gelin bu hatalardan dönelim…
 
“HALKIN DİNİ DEĞERLERİNİ ALENEN AŞAĞILAMA" SUÇUNDAN DAVA AÇILMIŞTI
Ünlü piyanist Fazıl Say’a, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki mesajı nedeniyle dava açılmıştı.
 
İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi, 15 Nisan'da Fazıl Say'a, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" suçundan 10 ay hapis ceza verdi ve 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kararlaştırmıştı. 
 
Say'ın avukatı Meltem Akyol, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına itiraz etmişti. İstanbul Nöbetçi 29. Asliye Ceza Mahkemesi de itirazı 26 Nisan'da kabul ederek, yerel mahkeme kararına "sanığın aleyhine verilen kararla ilgili haklarının yeterince hatırlatılmadığı ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararında usulü hatalar bulunduğunu" gerekçe göstermişti. 
 
İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Hulusi Pur, bu karar üzerine dosyayı "kanun yararına bozma" istemiyle Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne iletilmesi talebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndermişti. Adalet Bakanlığı "kanun yararına bozma" talebini reddederek dosyanın, verilen hükmün açıklanması için esas mahkemesi olan İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine karar vermişti. 
 
Bunun üzerine İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi de bugüne duruşma vererek, taraflara tebligat göndermişti. 
 
Öte yandan; Fazıl Say'ın avukatı, İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi hakimi Hulusi Pur hakkında reddi hakim talebinde bulunmuştu. 
 
Talebi inceleyen İstanbul 36. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 12 Temmuz'da reddi hakim başvurusunu kabul etmemesi üzerine Say'ın avukatı, bu karara karşı 6 Ağustos'ta İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurmuştu. Avukatın bu başvurusu da reddedilmişti. 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Böyle düğün görülmedi! Bir anda saldırdılar

Böyle düğün görülmedi! Bir anda saldırdılar

Galatasaray'dan dev transfer operasyonu!

Galatasaray'dan dev transfer operasyonu!

Görüntüsüyle bile dehşete düşüren en zehirli 15 yılan türü

Görüntüsüyle bile dehşete düşüren en zehirli 15 yılan türü

En Çok Okunanlar