Kurban Bayramı hangi gün, ne zaman idrak edilecek? 2017 Kurban Bayramı tatil süresi kaç gün olacak?

2017 Kurban Bayramı'nın yaklaşması ile birlikte, bayramın ne zaman ve hangi güne denk geldiği sorusu son günlerin en popüler konuları arasında yer alıyor. Ramazan Bayramı'nın ardından vatandaşlar Kurban Bayramı’nı heyecanla bekliyor. Kurban Bayramı için plan yapmak isteyen vatandaşlar için bayramın kaç gün tatil olacağı da merak edilen konular arasında yer alıyor. Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olacağına yönelik merakla beklenen haberler gelmeye devam ederken yeni gelişmeleri sizler için bu haberimizde derledik. İşte bayram ile ilgili merak edilen o detaylar...

  • 46
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
x

2017 Kurban Bayramı’nı çok kısa bir süre kaldı. Hem dini boyutundan ötürü, hem de tatil olması dolayısı ile Kurban Bayramı büyük bir heyecanla bekleniyor. Vatandaşlar bu süreçte, "Kurban Bayramı ne zaman?" sorusuna yanıt arıyor. Kurban Bayramı için şimdiden tatil planları yapılmaya, hayaller kurulmaya başlandı. Bu yıl fazla tatil yapmaya fırsat bulamayan çalışanlar, Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak araştırıyorlar. Kurban Bayramı öncesinde gelen 30 Ağustos Çarşamba günü ve yarım gün tatil olan arife yani 31 Ağustos perşembe günü eklenirse böylece toplamda 6 gün tatil gözüküyor. İki tatil arasında kalan günler tatil ilan ediliyor. Yani hafta sonuna denk gelse bile 6 günlük bir tatil ihtimali yüksek. Esas beklenilen ise 30 Ağustos öncesinde gelen hafta sonu ve onu takip eden 28-29 Ağustos günlerin birleştirilerek 10 günlük uzun bir tatil çıkması. Bu konuda son kararı hükümet verecek.

Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı tatili kamu çalışları için 9 gün olmuştu. Kamu çalışlanları 16 Eylül'de idari izin sayılmıştı. Emekli ve memur aylıklarıda erkenden ödenmişti. Peki bu yıl Kurban Bayramı ne zaman ve hangi günler kutlanacak? 2017 Kurban Bayramı ne kadar sürecek, resmi tatili kaç gün olacak?2017 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı bu yıl, 31 Ağustos Perşembe günü Arefe olarak kabul edilecek. 01 Eylül- 04 Eylül arası ise Kurban Bayramı'nın dört günü olacak. 2017 yılında Kurban Bayramı arefesi 31 Ağustos Perşembe gününe denk geliyor. Ardından 1 Eylül ise Kurban Bayramı'nın ilk günü olacak. Bayram; 1, 2, 3 ve 4 Eylül tarihlerinde idrak edilecek.

*31 Ağustos Kurban Bayramı Arifesi (Perşembe)
*1 Eylül Kurban Bayramı 1.gün (Cuma)
*2 Eylül Kurban Bayramı 2.gün (Cumartesi)
*3 Eylül Kurban Bayramı 3.gün (Pazar)
*4 Eylül Kurban Bayramı 4.gün (Pazartesi)
AREFE GÜNÜ TAM GÜN OLABİLİR

Özellikle tatil merkezlerinin merakla beklediği tatil uzatma ve birleştirme kararı bu yıl uzun soluklu olmasa da, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın resmi tatil olması, arefe gününün tam gün ilan edilebilmesi konusunu gündeme taşıdı. Bu gelişmeyle birlikte toplam tatil süresi 6 güne çıkabilir.
KURBAN BAYRAMI NE ANLAMA GELİYOR?

Sözlükte yaklaşmak, Allâh’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, ibâdet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, Kurban Bayramı günlerinde usulüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder.

Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını keser. Böylece hem maddi durumu yetersiz olup kurban kesemeyenlere yardımda bulunmuş, hemde Cenab-ı Hakka yaklaşmış olur.

Kurban ibadeti, İslam toplumlarının şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri yerine getirilmektedir. Kurban, bir Müslüman’ın gerektiğinde bütün varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.

Kurban Hanefi mezhebine göre vacip, diğer mezheplere göre ise sünnet-i müekkededir. Dini kaynaklarda Peygamber efendimizin kurbanını daima kestiği ifade edilmektedir.2017 RESMİ TATİLLER TAKVİMİ

1 Ocak Yılbaşı (Pazar)
*23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (Pazar)
*1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü (Pazartesi)
*19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (Cuma)
*24 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi (Cumartesi)
*25 Haziran Ramazan Bayramı 1.gün (Pazar)
*26 Haziran Ramazan Bayramı 2.gün (Pazartesi)
*27 Haziran Ramazan Bayramı 3.gün (Salı)
*15 Temmuz Demokrasi Bayramı (Cumartesi)
*30 Ağustos Zafer Bayramı (Çarşamba)
*31 Ağustos Kurban Bayramı Arifesi (Perşembe)
*1 Eylül Kurban Bayramı 1.gün (Cuma)
*2 Eylül Kurban Bayramı 2.gün (Cumartesi)
*3 Eylül Kurban Bayramı 3.gün (Pazar)
*4 Eylül Kurban Bayramı 4.gün (Pazartesi)
*29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (Pazar)BAYRAMDA ULAŞIM YÜZDE 50 İNDİRİMLİ

Bayramda vatandaşların aile, akraba ziyaretlerini daha kolay yapabilmesi ve bayramda özel araç kullanımının azaltılmasının amaçlandığı uygulama ile; 1 - 4 Eylül arasında Kurban Bayramı boyunca İETT ve Özel Halk Otobüsleri, Otobüs AŞ, Metrobüs, Şehir Hatları Vapurları, Toplu Taşıma Entegre Özel Deniz Motorları, Metro, Tramvay, Hafif Metro ve Füniküler yüzde 50 indirimli hizmet verecek.
OKULUN İLK GÜNÜ ÜCRETSİZ ULAŞIM

Ayrıca ilk, orta ve liselerin açılacağı 18 Eylül Pazartesi günü de 06.00-14.00 saatleri arasında İstanbul'daki toplu ulaşım araçlarının ücretsiz olarak hizmet verecek. 18 Eylül'de İstanbul'da 5 bin 771 okulda, 2 milyon 689 bin 988 öğrenci ile 142 bin 524 öğretmenin ders başı yapacak. Alınan kararla okulun ilk günü vatandaşların özel araçlarıyla trafiğe ek yük getirmemesi amaçlanıyor. 2017 Kurban bayramı yaklaşıyor...

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Kudüs'te İsrail askerleri ses ve gaz bombasıyla Filistinlilere müdahale ediyor

Kudüs'te İsrail askerleri ses ve gaz bombasıyla Filistinlilere müdahale ediyor

Bahçe süsleme için ilham veren fikirler

Bahçe süsleme için ilham veren fikirler

İşte zayıflatan süper gıdalar

İşte zayıflatan süper gıdalar

Yılan dansının bilinmeyen hilesi

Yılan dansının bilinmeyen hilesi