2017 Kurban Bayramı ne zaman, hangi gün idrak edilecek?

2017 Ramazan Bayramı sonrası müslümanların heyecanla beklediği Kurban Bayramı yaklaşıyor. Şu sıralar Kurban Bayramı tarihi ne zaman sorusunun yanıtı merak edilirken turizm ve tatilciler için günlerdir gündemde en çok konuşulan konular arasında yer alan Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak? sorusunun yanıtı henüz netleşmedi. Kurban Bayramı'na kısa bir süre kala binlerce vatandaş tatil planları yapmaya başladı. Konu ile ilgili bakanlıklardan ve en son Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan'dan yanıt geldi. Gelen açıklamaya göre 15 Ağustos 2017 Salı günü gerçekleşecek olan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası bayram tatili ile ilgili süre belirlenmiş olacak. Peki Kurban Bayramı 10 gün tatil ilan edecek mi? Bakanlar kurulunda nasıl bir karar çıkacak? Ayrıntıları ve yeni gelişmeleri bu haberimizde aktarmaya çalışacağız....

  • 22
  • 2
  • 2
  • 1
  • 0
  • 2
x

Müslümanların büyük heyecanla beklediği Kurban Bayramı bu yıl Eylül ayına denk geliyor. Tatil planı yapan vatandaşın en çok merak ettiği sorular arasında yer alan "Kurban Bayramı kaç gün tatil olacak?" sorusuna bakanlıklardan gelen açıklama sonrası Başbakan Binali Yıldırım ve hemen ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan açıklama yaptı. Ancak henüz net bir karara varılmayan Kurban Bayramı tatil süresi ile ilgili yapılan açıklamaya göre 15 Ağustos 2017 Salı günü yapılacak "Bakanlar Kurulu Toplantısı" sonrası belli olacak.  Bu yıl 1 Eylül 2017 Cuma gününe denk gelen Kurban Bayramı tatilinin uzatılması gündemdeyken Bakanlar Kurulu'nda nasıl bir sonuç çıkacağı şimdiden merak konusu oldu. İşte Kurban Bayramı ile ilgili son açıklamalar...

2017 KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN?

Kurban Bayramı tarihi, hem kurban kesecek olan vatandaşları hem de tatil planları yapan vatandaşları oldukça meraklandırdı. 2017 yılı itibariyle Kurban Bayramı tarihi kesin olarak belli oldu. Buna göre;

*31 Ağustos Kurban Bayramı Arifesi (Perşembe)
*1 Eylül Kurban Bayramı 1.gün (Cuma)
*2 Eylül Kurban Bayramı 2.gün (Cumartesi)
*3 Eylül Kurban Bayramı 3.gün (Pazar)
*4 Eylül Kurban Bayramı 4.gün (Pazartesi)

KURBAN BAYRAMI TATİLİ 10 GÜN OLABİLİR Mİ?

Kurban bayramına az bir zaman kala vatandaşlar kurban bütçesini ayırmak ve tatil planı yapmak üzere hazırlık sürecine girdi. Diğer yandan vatandaşlar kurban bayramı için değerlendirecekleri tatil planlarına şekil vermek üzere kurban bayramının kaç gün olacağıyla ilgili araştırmalara başladı. Kurban Bayramı ile 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın birleşme ihtimali ve daha sonradan belki 10 güne çıkarılması olasılığı vatandaşları uzun soluklu tatil planı için umutlandırdı. Konuya ilişkin Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, vatandaşları yakından ilgilendirecek bu yıl kurban bayramının kaç gün tatil ilan edileceği hakkında duyuru gerçekleştirildi.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'DAN KURBAN BAYRAMI AÇIKLAMASI

Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı tatili hakıkında konuştu. Erdoğan 'Turizm açısından isabetli olur' dedi.

"Durum müsaitse turizm açısından isabetli olur. Antalya bugün itibariyle yüzde 80 doluluk oranını yakalamış durumda. Hükümet 10 günü programına aldı, çalışıyor. Salı günü bakanlar kurulumuz var, hayırlı bir adım olur diye düşünüyorum."

 

 

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM'DAN BAYRAM TATİLİ AÇIKLAMASI

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldırım'a sorulan ilk soru Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olacağıydı. Gazetecilerin sorularına gülerek yanıt veren Yıldırım, "Bayram tatili ile ilgili kararı salı günü Bakanlar Kurulu'nda alacağız" dedi.

Yıldırım şöyle konuştu:

"Her iki alternatif de değerlendirilecek. Toplumun bir kesimi çalışmaya devamm edelim diyor, bir kısmı tatili uzatalım diyor. Her ikisinin artısı eksisi düşünülecek salı günü Bakanlar Kurulu'nda karar verilecek."

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI NUMAN KURTULMUŞ’UN AÇIKLAMASI:

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, kurban bayramı tatili hakkında henüz herhangi bir kararın belli olmadığını ifade etti.

Habertürk TV’de konuşan Kurtulmuş ayrıca, "belli olmadan herhangi bir şey söylemek, ümit vermek doğru olmaz" dedi.İHTİMALLER NELER?

Özellikle tatil merkezlerinin merakla beklediği tatil uzatma ve birleştirme kararı bu yıl uzun soluklu olmasa da, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın resmi tatil olması, arefe gününün tam gün ilan edilebilmesi konusunu gündeme taşıdı. Bu gelişmeyle birlikte toplam tatil süresi 6 güne çıkabilir. Diğer bir ihtimalle de 28-29 Ağustos tarihlerinin resmi veya idari tatil ilan edilmesi, tatilin 10 güne çıkmasını mümkün kılabilir.

TATİLE DEĞİL ÇALIŞMAYA İHTİYAÇ VAR

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kurban Bayramı tatiliyle ilgili açıklama yaptı.

Bakan Zeybekci, "Türkiye olarak tatilden daha çok çalışmaya ve üretmeye ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bununla ilgili alınacak kararlara da saygı duyuyorum." diye konuştu.KURBAN BAYRAMI'NIN ÖNEMİ

Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayram. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir. Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir. Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Kurban Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir bayramı aynı tarihlere tekabül eder.

 

 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
Hırsızlık şüphelisinden gazetecilere: Hoş geldiniz, biz de sizi bekliyorduk

Hırsızlık şüphelisinden gazetecilere: Hoş geldiniz, biz de sizi bekliyorduk

Hurdalardan otomobil yaptı

Hurdalardan otomobil yaptı

Otomobil tarihinin en çok satılan modelleri

Otomobil tarihinin en çok satılan modelleri

Dahilerin hastalıkları

Dahilerin hastalıkları

En Çok Okunanlar