Peynirde lezzetin adı: Göle kaşarı

Ardahan'da yıllarca küçük işletmelerde geleneksel yöntemlerle yapılıp iç pazara sunulan Göle kaşarı, son 20 yıldır özelliklerinden taviz verilmeden modern mandıralarda hazırlanıyor.

  • AA
x

Ardahan'da modern mandıralarda hazırlanan Göle kaşarı, lezzeti ve kalitesi ile iç pazarda adından söz ettiriyor.
 
Göle ilçesinde 100 yıla yakın süredir hazırlanmasında büyük özveri ve titizlik gösterilen kaşar peynirinin yapım işi, ilk olarak çiğ sütün mayalanmak için konulan kazanda ve 40 derece sıcaklıkta olgunlaşmaya alınmasıyla başlıyor.
 
Burada olgunlaşma ve mayalanma süreci tamamlanan süt, tambur üzerinde pıhtılaşmasının ardından parçalanmaya alınıyor. Aynı tamburda suyundan arındırılan pıhtılar, terleme kazanında bir süre yoğruluyor.
 
Yaklaşık 80 derecelik sıcak su içerisinde haşlanan pıhtılar, hamur haline dönüştükten sonra ahşaptan tezgaha alınıyor ve tekrar yoğruluyor.
 
Yoğruldukça sararan, sarardıkça da kendi rengine bürünen kaşarın yapılışı, kalıplara alınması ve uygun hava depolarına dizilmesiyle sona eriyor.
 
Göle'de yıllarca küçük işletmelerde geleneksel yöntemlerle yapılıp iç pazara sunulan Göle kaşarı, son 20 yıldır özelliklerinden taviz verilmeden modern mandıralarda hazırlanıyor.
 
İlçede kaşar üretimi için günlük ortalama 200 ton süt işleniyor. Bu süt ile yılda elde edilen yaklaşık bin ton kaşar, çoğunluğu İstanbul'a ve yurdun dört bir yanına gönderiliyor. Bir kilogram Göle kaşarının perakende satış fiyatı 19-22 lira arasında değişiyor.
 
Kaşar doğal ortamda hazırlanıyor
Ardahan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Turgay Şişman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Göle'de üretilen kaşarın Türkiye'de üretilen hiçbir kaşarla kıyaslanmayacak kadar farklı olduğunu söyledi.
 
Kaşarın tamamen doğal bir ortamda hazırlandığını belirten Şişman, "Bu kaşar, sadece bu bölgede yapılır. Göle gübrenin, ilacın kullanılmadığı tek meraya hakim. Böyle bir yerde bu peynir üretiliyor. Tamamen doğal. Bu şekilde hem sağlıklı hem de lezzetli oluyor. Doğal olması başlı başına bir kalite." dedi.
 
Eski kaşarın üretimi konusunda da Göle'nin hava ve iklim bakımından son derece avantajlı olduğunu ifade eden Şişman, üretilen kaşarın yurt içinde tüketildiğini, çoğunluğunun başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlere gönderildiğini anlattı.
 
Sütün kalitesi çok önemli
Kaşar üreticilerinden Serkan Koç da Göle'de yaklaşık 16 büyük mandırada kaşar üretildiğini, bunların tamamının birbirinden kaliteli üretim yaptığını söyledi.
 
Göle kaşarının yapılışında öncelikli olarak eski yöntemlerin uygulandığını belirten Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Yöremizin sütü çok kaliteli. Peynirimizin kaliteli olması süt ve doğadan geliyor. Teknolojiden yararlanıyoruz ancak teknolojiyi araç olarak kullanıyoruz. Başka türlü bu tadı bu kaliteyi koruyamayız. Teknoloji sadece işimizi kolaylaştırıyor. Göle'de ortalama günlük 200 ton süt işlenmektedir. Bin tonun üzerinde yıllık peynir üretimi yapılır. En az 6 ay soğuk hava deposunda bekletilen eski kaşar kıvamına ulaşır. Bunun yanı sıra göbek ve taze kaşar da yapılır. Göle'ye ait kaşar peyniri, sadece Türkiye'de değil, dünyada da bir numara."
 
Koç, mayıs, haziran ve temmuz aylarında elde edilen sütün kalite bakımından daha yüksek olması dolayısıyla bu dönem eski kaşar üretiminin tercih edildiğini kaydetti.
 
Sütteki kalitenin kendileri için en önemli faktör olduğuna işaret eden Koç, "Özellikle büyükbaş hayvandan elde edilen süt bunun için en ideali. 2 bin rakımlı merada ve binin üzerinde bitki çeşidinden, bunların çoğu bize ait endemik çeşidinden elde edilen bir sütten bahsediyoruz. Kendimize has üretim tarzı var. Yani eskiden neyse şimdi de o şekilde yapılıyor çünkü buranın havası da buna en uygunu. Nem ve rutubet tam üretimimize göre. Bu doğa, bu hava ve bu bitki bize ait. Türkiye'de eşi benzeri var mı? Yok tabii ki." değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Haber Turu

Birecik'te FET֒ye ait okullar Milli Eğitim'e devredildi

Birecik'te FET֒ye ait okullar Milli Eğitim'e devredildi

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde FET֒ye ait okullar 49 yıllığına Milli Eğitim Müdürlüğüne devredildi. Okulların İmam Hatip Ortaokulu olarak değerlendirileceği ifade edildi.

Başbakan Yıldırım: Katma değer katkısı yüksek olan sektörlere öncelik vereceğiz

Başbakan Yıldırım: Katma değer katkısı yüksek olan sektörlere öncelik vereceğiz

Başbakan Yıldırım, basın toplantısında konuştu.Başbakan Yıldırım, "Katma değer katkısı yüksek olan sektörlerde yatırım önceliği ekonomik politikaları bakımından desteklenecek" dedi.

Tartıştığı eşini benzinle yaktı,  çıkan yangında kendisi de ağır yaralandı

Tartıştığı eşini benzinle yaktı, çıkan yangında kendisi de ağır yaralandı

Antalya'nın Kemer ilçesinde bir kişinin, tartıştığı eşini, üzerine benzin dökerek ateşe verdiği, çıkan yangında kendisinin de ağır yaralandığı iddia edildi.

Çocuklarının yanında kayınvalidesini öldürdü

Çocuklarının yanında kayınvalidesini öldürdü

Ordu'nun Akkuş ilçesinde damadının silahlı saldırısına uğrayan kadın hayatını kaybetti.

Erzurum’da PKK’ya ait depo bulundu

Erzurum’da PKK’ya ait depo bulundu

Erzurum’un Şenkaya ilçesinde güvenlik güçlerince icra edilen terör operasyonları sırasında PKK’ya ait depo tespit edildi.

Tunceli'de ayı saldırısına uğrayan kişi, vatandaşlarca kurtardı

Tunceli'de ayı saldırısına uğrayan kişi, vatandaşlarca kurtardı

Tunceli'nin Pertek ilçesinde ayının saldırısına uğrayan bir kişi, vatandaşlarca kurtarıldı.

İDO'dan sefer iptalleri

İDO'dan sefer iptalleri

İstanbul Deniz Otobüslerince (İDO), hava muhalefeti nedeniyle bugün yapılması planlanan seferleri durduruldu.

Beyaz Saray'dan Erdoğan-Obama görüşmesi açıklaması

Beyaz Saray'dan Erdoğan-Obama görüşmesi açıklaması

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ankara Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın telefon görüşmesine ilişkin Beyaz Saray'ın bilgi notunu paylaştı. Beyaz Saray Basın Sözcülüğü'nün bilgi notunda, "İki lider, PKK'nın Kuzey Irak'ta barınmasına karşı çıkılmasının önemi konusunda mutabık kalmışlardır

FETÖ,  15 Temmuz darbe girişimiyle teröristbaşı Gülen'i...

FETÖ, 15 Temmuz darbe girişimiyle teröristbaşı Gülen'i...

İzmir'de Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin, 267 sanık hakkında hazırlanan bin 300 sayfalık iddianamede, dikkat çeken yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Sanıklara yönelik canlı teşhis yapan 'Kuzgun' kod adlı gizli tanık, FETÖ'nün Fethullah Gülen'i dini lider olarak Tür

FETÖ alaycı ifadelerle gerçeği saklamaya çalışıyor

FETÖ alaycı ifadelerle gerçeği saklamaya çalışıyor

FETÖ üyeleri, darbe teşebbüsüne ilişkin emniyet ve adliyede verdikleri ifadelerde, gerçekleri gizlemek amacıyla ilginç savunmalarda bulundu.

Kenya´da 3000 mahkum idam cezasından kurtuldu

Kenya´da 3000 mahkum idam cezasından kurtuldu

Kenya Başkanı Uhuru Kenyatta, ülkedeki idam mahkumlarının cezalarını ömür boyu hapse çevirdi.

Ammar Hekim: Türkiye'nin desteğine ihtiyacımız var

Ammar Hekim: Türkiye'nin desteğine ihtiyacımız var

IKBY Başkanı Barzani, Musul'u terör örgütü DEAŞ'tan kurtarma operasyonuna ilişkin, "Peşmerge Musul'un merkezine girmeyecektir." dedi. Şii Ulusal Koalisyonu Başkanı Ammar El-Hekim ise "Türkiye'nin desteğine ihtiyacımız var ama Bağdat'ın onayı gerek." ifadelerini kullandı.

İran'dan kamikaze İHA

İran'dan kamikaze İHA

İran, deniz hedeflerine karşı "intihar eylemi" yapma özelliği taşıyan insansız hava aracını (İHA) görücüye çıkardı.

Libya'da göçmen faciası: 90 ölü

Libya'da göçmen faciası: 90 ölü

Libya açıklarında göçmenleri taşıyan bot battı. 90 kişi hayatını kaybetti.

İsveç'ten 'Newroz TV' çalışanının iltica talebine ret

İsveç'ten "Newroz TV" çalışanının iltica talebine ret

İsveç, terör örgütü PKK'nın propagandasını yapan "Newroz TV" kanalında çalışan kameramanın iltica başvurusunu reddetti.

Suriye'de rejim Duma'yı füzelerle vurdu: 9 ölü

Suriye'de rejim Duma'yı füzelerle vurdu: 9 ölü

Suriye'nin başkenti Şam'ın Doğu Guta bölgesine bağlı muhaliflerin kontrolündeki Duma ilçesine düzenlenen füze saldırısı sonucu 9 kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

Rusya kimyasal silahlarını 2017 sonuna kadar imha edecek

Rusya kimyasal silahlarını 2017 sonuna kadar imha edecek

Rusya Kimyasal Silahların Güvenliği ve İmhası Federal Servisi Başkanı Valeri Kapaşin, ellerinde kalan kimyasal silahları 2017 sonuna kadar imha edeceklerini bildirdi.

Yemen'deki El-Kaide liderlerinden Ebu Mihdar öldü

Yemen'deki El-Kaide liderlerinden Ebu Mihdar öldü

Yemen'in Lahic kentinde tutuklu bulunan terör örgütü El-Kaide liderlerinden Ebu Mihdar'ın, dışarından kim tarafından ateşlediği bilinmeyen bir merminin isabet etmesi sonucu öldüğü bildirildi.

Kuzey Kore'ye yönelik yeni yaptırımlar geliyor

Kuzey Kore'ye yönelik yeni yaptırımlar geliyor

Japonya, ABD ve Güney Kore, Pyongyang'a yaptırımı artırmak için anlaştı

Kolombiya hükümeti ile ELN arasında barış görüşmeleri bugün başlıyor

Kolombiya hükümeti ile ELN arasında barış görüşmeleri bugün başlıyor

Ekvador'un başkenti Quito'da yürütülecek görüşmelerin başlaması için Ulusal Kurtuluş Ordusunun, eski Kongre Üyesi Sanchez'i serbest bırakması bekleniyor - Kolombiya adına görüşmeleri yürütecek heyetin başında eski Tarım Bakanı Juan Camilo Restrepo bulunuyor

EPDK'dan yaz saati kaynaklı sayaç hatalarına önlem

EPDK'dan yaz saati kaynaklı sayaç hatalarına önlem

EPDK yıl boyu sürdürülmesine karar verilen yaz saati uygulamasının, elektrik sayaçlarındaki tüketimde sapmalara sebep olmasını engellemek için düzenlemeye gitti.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci istifa etti

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci istifa etti

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci, görevinden istifa etti.

Merkez Bankası'ndan enflasyon tahmini

Merkez Bankası'ndan enflasyon tahmini

TCMB Başkanı Çetinkaya, "Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2016 yılı sonunda yüzde 7 ile yüzde 8 aralığında, 2017 yılı sonunda ise yüzde 5 ile yüzde 8 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz." dedi.

Darphane gram altın üretimine başladı

Darphane gram altın üretimine başladı

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Sadettin Parmaksız, 1 gram ve yarım gram Darphane altını üretmeye başladıklarını, kuyumcuların siparişlerini beklediklerini bildirdi.

Başbakan Yıldırım: Türkiye ekonomisi 2009 dışında 27 çeyrektir büyüyor

Başbakan Yıldırım: Türkiye ekonomisi 2009 dışında 27 çeyrektir büyüyor

Başbakan Yıldırım, Yatırım Danışma Konseyi Toplantısı'nda konuştu. Başbakan Yıldırım, "Türkiye olarak biz 2009'da başlayan ve hala da devam etmekte olan küresel krizde ortaya koyduğumuz kararlı politikalar ve küresel krizin ilacının yatırım, istihdam, üretim olması gerektiği gerçeğinden hareketle, 2009 dışında 27 çeyrek boyunca büyümemi

Ev alırken yanlış beyana ceza!

Ev alırken yanlış beyana ceza!

Bugünlerde birçok vatandaşın ekstradan ‘tapu harcı’ borcu çıkmaya başladı. Ev alırken yanlış beyana Maliye banka kredisi ve hesap hareketinden ulaşıp cezayı kesiyor. “600 lira kazanayım” derken 6 bin lira kaybetmeyin.

Dolar/euro güne böyle başladı

Dolar/euro güne böyle başladı

İstanbul serbest piyasada dolar 3,0910, avro 3,3730 liradan güne başladı.

Borç yapılandırmasında bankalar sınıfta kaldı!

Borç yapılandırmasında bankalar sınıfta kaldı!

Vatandaşa nefes aldırmayı amaçlayan borç yapılandırma düzenlemesi, yasal boşluklar nedeniyle tıkandı. Faizdeki belirsizlik üzerine bankalar en yüksek oranı tercih ediyor.

Yerli savaş uçağı geliyor

Yerli savaş uçağı geliyor

İlk yerli otomobille ilgili modelin önümüzdeki günlerde açıklanacağını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Türkiye bir savaş uçağı projesi üzerine çalışıyor. Takvimle ilgili açıklamalarımız yakında olacak" diye konuştu.

Musul ve Kerkük’e ait 77 bin tapu elimizde

Musul ve Kerkük’e ait 77 bin tapu elimizde

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Arşiv Dairesi Başkanlığında Musul ve Kerkük’te Osmanlı dönemine ait 1847-1917 yıllarını kapsayan 77 bin 63 tapu kaydı bulunuyor.

PFDK'dan sahadan çekilen Eskişehirspor'a şok ceza!

PFDK'dan sahadan çekilen Eskişehirspor'a şok ceza!

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Göztepe maçında sahadan çekilen Eskişehirspor'u 3-0 hükmen mağlup ilan etti ve 3 puanını sildi.

İşte Süper Lig'de 9.haftanın hakemleri

İşte Süper Lig'de 9.haftanın hakemleri

Spor Toto Süper Lig'de oynanacak olan 9.hafta mücadelerini yönetecek hakemler açıklandı.

Süper Lig ekibine kupada büyük şok!

Süper Lig ekibine kupada büyük şok!

Ziraat Türkiye Kupası 3. turunda Spor Toto Süper Lig ekibi Antalyaspor'u 1-0 mağlup eden Spor Toto 2. Lig takımı Aydınspor 1923, grup aşamasına yükseldi.

Haftanın MVP'si De Colo

Haftanın MVP'si De Colo

Rus ekibi CSKA Moskova'nın Fransız basketbolcusu De Colo, THY Avrupa Ligi'nde üçüncü haftanın en değerli oyuncusu seçildi.

Sadettin Saran'dan Ali Koç'a destek

Sadettin Saran'dan Ali Koç'a destek

Eski Fenerbahçeli yönetici Saran, "Ali Koç'a camiadan ciddi teveccüh var. Bize de onu desteklemek düşer. Kendisine hayırlı uğurlu olsun diliyorum." dedi.

Emre Mor bunu da başardı! 6 ayda 1 milyon...

Emre Mor bunu da başardı! 6 ayda 1 milyon...

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda sergilediği performansla tüm dünyanın tanıdığı bir yıldız haline gelen Emre Mor, şöhretini her geçen artırıyor.

Göztepe 3 golle gruplara kaldı

Göztepe 3 golle gruplara kaldı

Ziraat Türkiye Kupası'nda deplasmanda Fatih Karagümrük'ü 3-0 mağlup eden Göztepe grup aşamasına yükseldi.

Deplasman yasağı için flaş açıklama!

Deplasman yasağı için flaş açıklama!

Fenerbahçe Kulübü, 4 büyük kulübün basketbol takımları arasında oynanacak karşılaşmalarda deplasman yasağının devam edeceğini açıkladı.

Dev rekabet Avrupa'ya taşınıyor

Dev rekabet Avrupa'ya taşınıyor

THY Avrupa Ligi'nin 4. haftasında yarın Galatasaray Odeabank ile Fenerbahçe arasında oynanacak karşılaşma, iki büyük kulübü erkek basketbolunda Avrupa arenasında ilk kez karşı karşıya getirecek.

Tuncay Şanlı'dan Sakaryaspor açıklaması

Tuncay Şanlı'dan Sakaryaspor açıklaması

Spor Toto 3. Lig ekibi Sakaryaspor'la teknik direktörlük konusunda anlaşan Tuncay Şanlı, yıldızının parladığı takıma döndüğü için heyecanlı olduğunu ifade etti.

Nişan günü ihanet intihara sürükledi

Nişan günü ihanet intihara sürükledi

Türk Hava Yolları’nın 6 yıllık kabin memuru 31 yaşındaki Eda Özdemir’in, ABD New York’ta yaşamına son vermesinin altından aşk acısı çıktı. İstanbul-New York seferi için gittiği kentte kaldığı otelin tuvaletinde kendini asarak yaşamına son veren Özdemir’in bir yakını, genç kadının 17 ay önce biten ilişkisinin ardından yaşadığı travmayı a

Annesi 176, 13 yaşındaki oğlu 102 kilo

Annesi 176, 13 yaşındaki oğlu 102 kilo

Amasya’nın Taşova ilçesinde yaşayan 176 kilo ağırlığındaki 38 yaşındaki Tülay Önder, kendisi ve 13 yaşında 102 kilo olan oğlu Murat için Sağlık Bakanı Recep Akdağ’dan yardım istedi. Mektubun incelemesinin ardından obez ambulansıyla hastaneye kaldırılan anne ve oğlu kontrolden geçirildi

Okulda kalp krizi geçiren genç kız hayatını kaybetti

Okulda kalp krizi geçiren genç kız hayatını kaybetti

İzmir’in Aliağa ilçesinde, 16 yaşındaki bir lise öğrencisi, okul bahçesinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Genç kız, ilçe genelinde yapılan atletizm müsabakalarında aldığı başarılarla adından söz ettirmişti.

Fındığı tanıtmak için karavanıyla tura çıktı

Fındığı tanıtmak için karavanıyla tura çıktı

Ordu'nun İkizce ilçesi Düzpelit Mahallesi Muhtarı Çalık, karavanıyla İkizce ilçesini, mahallesini ve fındığı tanıtmak için İstanbul'a doğru yola çıktı.

Çocuğun kulağından 14 larva çıktı

Çocuğun kulağından 14 larva çıktı

Adana’da kulak ağrısı şikayetiyle hastaneye götürülen 7 yaşındaki Mehmet Elma’nın kulağından, halk arasında kurtçuk olarak bilinen 14 larva çıkarıldı.

Mide küçültme ameliyatı sonrası ölümde doktorlara 6 yıl hapis istemi

Mide küçültme ameliyatı sonrası ölümde doktorlara 6 yıl hapis istemi

Adana'da anestezi uzmanı Dr. K.Ş. ile genel cerrahi uzmanı Dr. A.A. hakkında, mide fıtığı ve küçültme ameliyatı yaptıkları 28 yaşındaki Fatih Besler'in ihmal sonucu ölümüne neden oldukları iddiasıyla 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Japonya’dan Türk dönercilerini şaşırtan reklam

Japonya’dan Türk dönercilerini şaşırtan reklam

Japonya'da haftalık yayınlanan ve gösterdiği yemeklerle karınları acıktıran bir anime olan Shokugeki no Soma'da Türk dönerinin yer aldığı bir bölüm yayınlandı. Türk dönercileri, animasyon filmi için “Döneri bu kadar iyi biz anlatamazdık” yorumları yaptı.

Çocuğun kulağından sinek larvaları çıktı

Çocuğun kulağından sinek larvaları çıktı

Adana'da hastaneye götürülen 7 yaşındaki bir çocuğun kulağından 14 sinek larvası çıkartıldı.

Mobilya ustası kadın kredi çekip patron oldu

Mobilya ustası kadın kredi çekip patron oldu

Samsun’da kooperatiften çektiği kredi ile baba mesleği olan mobilya, döşeme ve tamirat işi yapan genç kadın, işinin patronu oldu.

Likya Yolu'ndaki büyük tehlike

Likya Yolu'ndaki büyük tehlike

Likya Yolu'ndaki parkurlardan biri olan Adrasan-Olimpos rotası, yanlış işaretlemeler yüzünden tehlike saçıyor.