Türkiye'de sadece 4 kadın yapıyor! Onlardan biri

Türkiye'nin dört kadın tespih ustasından biri olan Taha Enuştekin, aynı zamanda Diyarbakır'ın da ilk ve tek kadın tespih ustası.

  • 6
  • 1
  • 1
  • 1
  • 0
  • 2
x

Hem tesbih ustası olması hem de adının Taha usta olmasından dolayı herkes onu erkek zannediyor. 

Kapıdan giren her erkeğin usta yok mu diye sorduklarında, usta benim cevabı verince yüzlerindeki o şaşkınlık ifadesinin görülmeye değer olduğunu belirten Taha usta, bir gencin tespihini küçültmek istediğini fakat güvenilir usta bulmakta zorlandığını söyledi. Gencin, kendi tespih ustasının Sur'da olduğunu fakat olaylar yüzünden dükkanını kapattığını, tespihi güvenip herkese teslim edemediğini ifade etti.

Her tespih tutkunun bir ustası var

Tespih alanında çok sahtekar ve dolandırıcılık olduğunu söyleyen Taha usta, güvenin bu yüzden çok önemli olduğunu, eski tespihi alıp yerine farklı tespih verenler olduğunu, hemen hemen her tespih tutkununun bir ustası olduğunu söyledi.  Kendisinin de özel müşterileri olduğunu ve Türkiye'nin birçok yerinden sipariş aldığını söyleyen Taha usta, tutkunları için tespihin yapıldığı malzemenin çok önemli olduğunu, taş ne kadar eskiyse kalitesinin ve fiyatının da o derece arttığını ifade etti.

"Yapamazsın dediler, yaptım, başardım"

Babası inşaat işçisi olan Taha usta, bu mesleğe 5 yıl önce başlamış. Bu mesleğin erkek mesleği olduğu için babasının önce karşı çıktığını fakat daha sonra desteklediğini söyledi. İş aradığı dönemde bir tespih ustasının kalfa aradığını duyduğunu belirten Taha usta, başta tereddüt etse de başvuru yaptığını, erkek işi olduğu için ailesin karşı çıktığını ancak kendisinin direndiğini, yapamazsın dedikleri halde yapıp başardığını söyledi. 

Taha usta, üç yıl çıraklık ve kalfalık yaptıktan sonra bir süre sonra borç, harçla kendi dükkanını açmış. Altı kardeşten en küçüğü olan Taha usta, mesleği sayesinde aile bütçesine katkı sağlıyor.

Kaynak : BBCTÜRKÇE

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

  • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
  • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
  • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
  • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!
 
AK Parti seçim müziği sosyal medyada rekor kırdı

AK Parti seçim müziği sosyal medyada rekor kırdı

Diriliş'e bomba transfer

Diriliş'e bomba transfer

Tarihin en büyük definesi bulundu

Tarihin en büyük definesi bulundu

5 bin km uzaktan getirildi

5 bin km uzaktan getirildi