• $ 5,9188
  • € 6,6421
  • 255.301
  • 90.787
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Yahya Bostan

yahya.bostan@yandex.com

Afrin notları

08 Şubat 2018 Perşembe

Uzun soluklu, dikkatli bir o kadar da kararlı Zeytin Dalı operasyonunda 20’nci gün. Türk Silahlı Kuvvetleri ve desteklediği ÖSO birlikleri taş görünümlü mayınların, el yapımı patlayıcıların, derin tünellerin her karışına gizlendiği Afrin’de kontrolü sağlamak için operasyon yürütüyor.

***

Kırsalda sürdürülen operasyonlar bazı köylerin ele geçirilmesiyle yerleşim yerlerinde de test edilmiş oldu. İlk ele geçirilen yerler hariç bu köyler beklenen direnişle karşılaşılmadan terörden temizlendi. Sebebi Kandil’in Afrin’e buradaki terör faaliyetlerini yürütmesi için gönderdiği teröristin –ismini henüz öğrenemedim- Burseya Dağı ele geçirildikten sonra kayıplara karışması. Gelen bilgilere göre bu, örgütün ilk halkada kurduğu sözde savunma birimlerinde moral çöküntü ve dağılmaya yol açtı. Operasyona katılmayan ÖSO’ya bağlı bazı gruplar bu çözülmeyi gördükten sonra Zeytin Dalı’nda yer almak için temas yürütmeye başladı.

***

Bu moral çöküntünün bir sonucu olarak Afrin’e Kandil’den gelen teröristlerle Afrinli teröristler arasında fikir ayrılığı yaşandığı belirtiliyor. Bu fikir ayrılığının silahları birbirine doğrultma boyutlarına vardığı söyleniyor. Kandil’in gönderdiği teröristler Menbiç’i ve Suriye’nin geri kalanındaki alanları korumak için Afrin’den çıkmayı reddediyor. Çıkmak isteyenlere de izin vermiyor. Terör örgütü flamaları taşıyan, aralarına teröristlerin de karıştığı kişilere ait konvoyların Fırat’ın doğusundaki bölgelerden apar topar yola çıkıp Afrin’e gitmesi bu yüzden. Amaç Afrin’de terör örgütünün motivasyonunu artırmak. İdlib’de Rus uçağını düşürenler de benzer bir şeyi umuyor. Ona sonra geleceğim.  

***

Zeytin Dalı’nın hazırlık aşamasında Fırat Kalkanı operasyonundan alınan derslerden yola çıkılarak kapsamlı bir çalışma yapıldığını öğrendim. Bu operasyonun en netameli kısmı Afrin’in kalbine girildiğinde başlayacak. Bu bilindiğinden Afrin’in her sokağı karış karış çıkarılmış. Bu çalışma şehrin üç boyutlu haritası üzerinden yapılmış. Hangi sokakta kaç bina olduğu, binaların kat sayısı, hatta evlerin pencere sayısı bile bu haritada görülüyor. Bir çeşit simülasyon. Sahadaki güvenlik güçleri Afrin’de ne olduğunu bilerek şehre yürüyor.

***

Bu durum sahada sorun çıkmayacağı anlamına gelmiyor. Zırhlı araçlar ve tanklarımız mayın, EYP ve tanksavarlarla hedef alınıyor. Hasar gören araçlar hemen onarılıp operasyona geri dönüyor. Bir tanksavarla vurulan ve içindeki mühimmat isabet aldığı için patlayan tankımız hariç. Orada beş şehit verdik. Her şehit haberinde içimiz yanıyor. Teröristlerin kaybı ise devasa boyutlarda. Etkisiz hale getirilen terörist sayısı bini geçti. Bu tespit edilebilen. Bir de edilemeyenler var.

***

Zeytin Dalı operasyonunu İdlib’de kurulan çatışmasızlık bölgesinden bağımsız düşünemeyiz. İdlib Afrin’i etkiliyor. Bölgesel aktörlerin İdlib’e bakışı farklı. Burada bir ayrışma yaşanıyor. Türkiye ve Rusya İdlib’de belirleyici güç. İki ülke de çatışmasızlık bölgesinin bir an önce kurulmasından yana. Ancak Astana sürecinin diğer paydaşı İran (ve Şam rejimi) ayak sürüyor. Gözlem noktası kurmak için İdlib’e giren Türk askerine yönelik havan saldırısı boşuna değil. Mehmetçiği İdlib’de hedef alan teröristlerle Rus uçağını düşüren sözde karşıtlar aynı sonuca hizmet ediyor. Fotoğrafa bakar mısınız!

Adana´da bir sürücünün hasta taşıyan ambulansa yol vermemesi görüntülendi

Adana´da bir sürücünün hasta taşıyan ambulansa yol vermemesi görüntülendi

Polis saniyeler kala yetişti

Polis saniyeler kala yetişti

Trump'tan ilginç 'uzaylı' açıklaması: Bir defa bilgilendirme yapıldı

Trump'tan ilginç 'uzaylı' açıklaması: Bir defa bilgilendirme yapıldı

NATO'dan kritik E-7 açıklaması: Türkiye'yi takip edebiliriz

NATO'dan kritik E-7 açıklaması: Türkiye'yi takip edebiliriz