• $ 5,2831
  • € 5,9987
  • 227.602
  • 101.742
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Ekrem PAKDEMİRLİ

epakdemirli@staragazete.com

Aklı selim sahibi olmak

21 Eylül 2014 Pazar

Aklı selim sahibi olmak” cümlesi ile tanımlanan bir düşünce ve davranış biçimi var. Akla yakışmayan çirkinliklerden uzak durmak. Rasyonel düşünmek,  muhakemenizi yaparken duygusallıktan uzak olmayı içeren bir deyim.

İngiltere Birleşik Krallık, Kuzey İrlanda, İskoçya ve İngiltere’den oluşuyor. Bir zamanlar İngiliz İmparatorluğu deniz aşırı dominyonları ile üzerinde güneş batmayan bir İmparatorluk idi. Bugün ufala ufala bir adaya sıkıştı.

İskoçya bölgesinde nüfus az, toplamın %10 gibi. Arazi verimli ancak iklim her şeyi üretmeye uygun değil. Ama son beş yılda İskoçya’nın kuzeyinde bulunan fosil ürünleri rezervleri (petrol ve gaz) İngiltere’nin ekonomik çöküşünü önledi. İngiliz insanına İmparatorluk olmanın verdiği rehavet onu git gide zor duruma sokuyor. Galiba genel bir davranış bu.

Son on yıldır, İskoçya milliyetçiliği yükseliyor, bunun sonucu olarak da ayrılıkçı söylemler bazı siyasilerin azığı oluyor.

Bazı İskoç siyasiler İskoçya Birleşik Krallıktan ayrılırsa kuzeydeki fosil rezervlerinin işletilmesiyle kendilerini dünyanın en zengin insanları yapacağı hesabını yaparak seçmeni etkilemeye çalıştılar. İskoçya ayrılıkçı söylemlerini terörist faaliyetlerle değil, barışçıl kampanyalarla topluma mal etti. İngiltere de bu söylemler yayılınca İskoçya da referanduma gidilmesine karar verildi.

Geçen Perşembe günü yapılan referandum ile İskoç halkı ayrılmayı red etti. Dünyanın en zengin küçük bir devleti olmaktansa orta halli olalım ama büyük devlet olalım dedi. İşte Aklı Selim sahibi olmak buna denir. Bu yüz yılda birleşerek güçlü olma stratejisi yürütülürken Birleşik Krallık seçmeni tersine bir tercih yerine Aklı selimini kullandı.

Avrupa Birliği büyüme yolunda. Bütün Avrupa ülkelerini içine alacak gibi. Nihai hedef büyük bir Avrupa devleti oluşturmak. Küçülme değil büyüme stratejisi geçerli. İskoçya’daki referandumdan elde edilen bu sonuç inşallah bağımsız devlet olma uğruna bölgede terör estiren marjinalleşmiş topluluklara örnek olur, onların da “aklı selim sahibi olmalarını ve terörü değil konuşmayı ana tercih yapmalarına vesile olur.

İstanbul´da etkili olan sis drone ile havadan görüntülendi

İstanbul´da etkili olan sis drone ile havadan görüntülendi

Fırtınadan zarar gören S-400 füzeleri imha edildi

Fırtınadan zarar gören S-400 füzeleri imha edildi

Dağcılar keşfetti! Eşi benzeri yok

Dağcılar keşfetti! Eşi benzeri yok

Dünya Türkiye'yi konuşuyor! 24 saat durmuyorlar

Dünya Türkiye'yi konuşuyor! 24 saat durmuyorlar