Ahmet KEKEÇ

akekec@stargazete.com

Böyle salak liste görmedim!

26 Haziran 2017 Pazartesi

Kemal Bey azıcık müsaade etse, farklı konularda da fikrimizi beyan edeceğiz.

Durmuyor maalesef.

Durduramıyoruz.

Hani bayramın nispeten sakin” ortamı olmasa, Türkiyenin en iyi 100 romanı” başlığıyla sunulan garabet listeyle ilgili düşüncelerimi yazma imkânı bulamayacaktım.

Söylemesi ayıptır, iyi bir edebiyat okuru olduğumu düşünüyorum. Yine söylemesi ayıptır, yayın dünyasını” izlerim, kim ne yazmış, azıcık bilirim.

Hürriyet gazetesinin ilgili birimlerince hazırlanan En iyi 100 Türk romanı” listesini görünce, biraz heyecanlandım... Sevindim de... Arada sırada böyle yararlı işler de yapmak gerekiyor.

Listeyi incelerken, Bakalım, Bahaedin Özkişiyle Tarık Buğraya bu defa da yer vermeyecekler mi?diye düşündüğümü hatırlıyorum.

Evet, tam da düşündüğüm gibi, Tarık Buğra listede yer almıyor...

Milli mücadeleyi, ezberlerimizin dışındaki bir sosyoloji üzerinden izleyen/anlamaya çalışan, kayda değer tespitlerin yer aldığı o güzelim  Küçük Ağaromanı yok. Büyük Naşit’in (yani Nahitin) tiyatro serencamını anlatan “İbiş’in Rüyası”da yok.

Hürriyet’in kültür servisi çalışanlarıve onların akıl danıştığı çok bilmiş eleştirmenler, Bahaeddin Özkisi” diye birini duymamışlar.

Bahaeddin Özkişi’nin, Dostoyevskiyen” bir ruhla kaleme aldığı Sokakta” romanıyok ama yeteneksiz bir yazar olan, çok satması dışında ayırıcı bir özelliği bulunmayan Ayşe Kulin’in sıralamaya dahi girmeyecek Vedasıvar.

Elif Şafak var, Mustafa Miyasoğlu yok.

Mustafa Miyasoğlu’nun ihtilaçlarıyla var olmaya çalışan Beşir Güner’ini (KaybolmuşGünlerin kahramanını)tanımayan kültür editörleri ve onların akıl danıştığı çok bilmiş eleştirmenler, Yaşar Kemal’in neredeyse bütün romanlarını koymuşlar listeye. Boş yok.

Sabahattin Ali’nin üçromanı var. Üçü de listede... “İçimizdeki Şeytanne kadar kötübir romandır oysa

Listenin başını, rahmetli Kemal Tahir’in “şekavet devrimciliğidiye dalgasını geçtiği “İnce Memedçekiyor elbette. Hiç şaşırtıcı değil. (Kemal Bey bu eseri çok sever...)

Madem “İnce Memed”var, şekavet devrimciliğine en esaslı eleştirileri yönelten Rahmet Yolları Kesti” niye yok?

Refik Halit Karay var mı?

Müfredatta Zorunlu Refik Halit dersi” olarak yer alacak/yer alması gerekli Refik Halit Karay... Yok! Sürgün” yok, “Çeteyok ama iyi bir öykücü olan, başka da bir şey olmayan Sait Faik’in başarısız iki “roman denemesi” var.

Emine Işınsu? Yok...

SevinçÇokum?

Böyle birini duymamışlar bile.

Safiye Erol? Yok...

İsmini dahi anmayacağınız yeteneksiz yazarların sıradan” bile sayılmayacak ideolojik” sayıklamaları var ama Kadıköyü’nün Romanı”yok, Ciğerdelen” yok.

Hadi Tarık Dursun K. gözden kaçtı diyelim.

Peki, Abbas Sayar?

O da yok...

Nazım Hikmet var ama...

Bir şair olan, şiirleri dışında bir değere tekabül etmeyen Nazım Hikmet, Türkçenin en kötü romanlarından biri olan Yaşamak Güzel Şey Be Kardeşimle girmiş listeye...

Bilge Karasu’nun Gecesi tamam, son tahlilde romantanımına uygun bir eser...Peki, Göçmüş Kediler Bahçesinin ne işi var o listede?  Hürriyet’in kültür servisi çalışanları ve onların akıl danıştığı çok bilmiş eleştirmenler, “öykü”yle romanarasındaki farkı bilmiyor. Döne döne okunması gereken “Göçmüş Kediler Bahçesi”ni roman” sanıyor. Ya listeyi 100’e tamamlamak için bu salaklığı yaptılar, ya da düpedüz cahiller.

Salaklık bununla sınırlıdeğil... Turgut Özakman’ın “Şu Çılgın Türkleradlıbelgesel” çalışmasını da “roman” sanıyorlar.

Hadi Rasim Özdenören’le ve Mustafa Kutlu’yu kendi kalıplarına uygun görmediler. Görmezler... Mustafa Kutlu’nun, aynı zamanda “roman”olarak da kayda alınacak uzun öykülerinden haberdar değiller... Mustafa Necati Sepetçioğlu’nu da duymadılar...

En iyi 100 Türk romanılistesi yapılır da, Hüseyin Rahmigirmez mi yahu?

Bu ne özensizlik...

Bu ne cehalet...

Hatta bu ne terbiyesizlik!

Haa, şarkıcı, besteci, piyanist, şantör, yönetmen, senarist, gazeteci Zülfü Livaneli iki dev eseriyle yer alıyor listede.

Hayırlı uğurlu olsun da, D. Mehmet Doğan üstadımızın da dediği gibi, bu salak” listenin yeri dahi gazete sayfaları değil, çöp sepetidir!

Seçim Yolunda Beylikdüzü

Seçim Yolunda Beylikdüzü

İnanılmaz av sahnesi böyle görüntülendi

İnanılmaz av sahnesi böyle görüntülendi

Çok nadir bulunuyor! Muş'ta görüldü

Çok nadir bulunuyor! Muş'ta görüldü

Rus blogger Angela Nikolau ölümle dans ediyor

Rus blogger Angela Nikolau ölümle dans ediyor