Ali Sami ALKIŞ

asalkis@stargazete.com

Güzel değil, akıllı futbolun becerisi

17 Şubat 2017 Cuma

Beşiktaş, İsrail’e giderken pek huzur içinde değildi... Ligde alınan kötü sonuçlar, moral bozmuştu. Üstelik 3 kritik oyuncusu, sakatlık ve ceza nedeniyle maçta yer alamıyordu. Şenol Hoca, kadro dizaynında yer ve görev değiştirmeleri yapmak zorunda kaldı. Bütün bunların ardında, rakibi Hapoel Beer Sheva; çok bilinen bir takım olmadığı halde, Avrupa kupası maçlarında başarılı sonuçlar alıyordu. Sahasında etkiliydi. Anlayacağınız endişeli, sıkıntılı ve biraz kırık umutluyduk.

Maça bu duyguların baskısı ile; kontrollu, hesaplı ve zamanı kollayan bir anlayışla başladık. Tempolu değildik... Az şut atıyorduk, o şutlar da epey cılızdı. Ancak ne var ki; ev sahibi takım bize yönelik baskı kurmakta becerikli olmayınca, dizginleri ele almanın tam sırası diye düşündük. İlk silkinişle; topa sahip olma oranı, 65’e 35 gibi büyük bir farka ulaştı. Cesaretimiz ve tempomuz da artınca, golü de bulduk ama; attığımız goller sonrasında çabuk/hemen/anında gol yeme alışkanlığımız gene nüksetti.

* * * 

Ne olursa olsun; bu tür elemeli kupa maçlarında, deplasman gollerinin büyük önemi/değeri/anlamı var. Golü yemiş olsak da, attığımızın sağladığı avantaj devam ediyordu. Üstüne yenilecek bir gol bile, elde ettiğimiz avantajı çöpe atmıyordu. Bu durum; rahatlamamızı ve güvenli oynamamızı sağladı. Bu rahatlama; ikinci yarının hemen başlarında, arka arkaya pozisyonlar ge tirdi. Etkili oyunumuz sürünce, Cenk’le ikinci golü atmamız fazla zaman almadı. Sonunda üçüncüyü de bulduk.

Çok muhteşem/harika/tutulmaz değildik ama; futbolda akıllı olmanın ne demek olduğunu açıklayan bir oyun kurgusuyla, sahadaydık. Rakibin moralini/temposunu/hırsını arttıracak ve onları motive edecek girişimlerden tamamen uzakta, rakibi gizliden gizliye avucumuzun içine aldık. Harika sonuç!

 

 

Seçim Yolunda

Seçim Yolunda

Jeotermal enerjiyle bir ilçenin kaderi değişti

Jeotermal enerjiyle bir ilçenin kaderi değişti

Pitonla kırkayak ölümüne savaştı

Pitonla kırkayak ölümüne savaştı

Bir anda milyoner oldu

Bir anda milyoner oldu