Muhittin BOŞAT

mbosat@stargazete.com

Hakemler MHK ile oynuyorlar

19 Ekim 2016 Çarşamba

M illi takım maçlarının oynandığı haftalarda oluşan boşluklar takımlar için can simidi olurken Merkez Hakem Kurulu (MHK) içinde en sıkıntısız dönemlerdir. İşte bizim MHK da Milli maçların olduğu haftayı fırsat bilerek Süper Lig hakemlerini İstanbul’da topladı ve üç gün süren bir eğitim semineri gerçekleştirdi. Herkes, üç günlük seminerden çıkan Süper Lig hakemlerinin geçtiğimiz haftayı çok başarılı bir şekilde bitirmesini beklerken neredeyse tüm maçlarda çok önemli hakem hataları yaşandı.

Siz MHK olarak istediğiniz kadar seminer yapın ve eğitim verin, hakem atama sistemini değiştirmediğiniz sürece hakemler her hafta kendi kafalarına göre maçlar yönetip hatalar yapmaya devam edeceklerdir. Çünkü en üst düzey 12-13 Süper Lig hakemi, ne olursa olsun, ne hata yaparlarsa yapsınlar MHK Başkanı’nın kendilerine mahkum olduğunu çok iyi biliyorlar. Ve de özellikle güçlü takımlar lehine hata yaptıkları zaman hiç bir sıkıntı yaşamayacaklarını ve ertesi hafta tekrar Süper Ligde görev alacaklarını çok iyi bildikleri için MHK ile lastik top ile oynar gibi oynamaya devam ediyorlar.

Durum böyle olunca da Alper Ulusoy; Fenerbahçeli Emenike’ye, Hüseyin Göçek; Beşiktaşlı Atiba’ya kırmızı kartlarını göstermiyor, Cüneyt Çakır son dakikada burnunun dibinde, Galatasaray aleyhine çok tehlikeli olabilecek bir serbest vuruşu vermiyor, Mete Kalkavan ve Fırat Aydınus; Başakşehir ve Bursa’da ev sahibi takımların net birer penaltısını es geçiyor. Ancak bu hakemlerin hepsi gelecek hafta tekrar Süper Lig’de düdük çalacaklarını çok çok iyi biliyorlar. Çünkü bu MHK’de ceza ve ödül sistemi yok.

 Hata yapan deneyimli hakemler istirahat etmiyor ve parasal kayba uğramıyorlar, en fazla bir alt lige gidip orada düdük çalıyorlar. Bu kez de ceza alan hata yapmış Süper Lig hakemi olmuyor. Süper Lig hakemleri, TFF 1.Lig kadrosudaki hakemlerin yöneteceği maçlarda düdük çaldıkları için bu zavallı genç hakemler maça çıkamıyor ve onlar cezalandırılmış oluyorlar.

Önemli hatalar yapan Süper Lig hakemine dört hafta maç vermeyin bakalım, 25 bin liralık maddi kaybı yaşasın ve canı yansın, ondan sonra ne olacak hep beraber görürüz. Ancak MHK Başkanı’nda bunu yapacak cesaret ve irade yok, o sadece günü kurtarıp idare etmeyi düşünüyor.

Bizim ligimizde görev yapan Süper Lig hakem sayısı en az 30 kişi olmalı, ceza ve ödül sistemi kesinlikle uygulanmalı, rekabet ortamı tekrar yaratılmalı ve alttan gelecek genç hakemlere yol açılmalıdır. Aksi takdirde bugün olduğu gibi kafasına göre takılan 12-13 ayrıcalıklı hakem ve onların elinde oyuncak olmuş, onlar tarafından yönetilen Merkez Hakem Kurulları’nı izlemeye devam ederiz.  

Avusturya polisi Türk yolcuları köpeklerle aradı

Avusturya polisi Türk yolcuları köpeklerle aradı

Yakıttan tasarruf etmenin 10 altın kuralı

Yakıttan tasarruf etmenin 10 altın kuralı

2017 Vahşi Yaşam Fotoğraf Yarışması'nın en iyileri belli oldu

2017 Vahşi Yaşam Fotoğraf Yarışması'nın en iyileri belli oldu

Apple'ın sürücüsüz arabası böyle görüntülendi

Apple'ın sürücüsüz arabası böyle görüntülendi