Beyinsiz Adam

Lukasaluka@gmail.com

Hayvanat bahçesinde bir gün

05 Mayıs 2013 Pazar


GEÇEN hafta çeşitli temaslarda bulunmak üzere Darıca Hayvanat Bahçesi’ne gittim. Aslında hangi hayvanın doğum yaptığını, kimin kimle çıktığını ana haber bültenlerinden biliyordum fakat onları yerlerinde görmek istedim. Bana ihtiyaçları vardı.

İstanbul’dan Darıca’ya giderken otobandan çıktığınız anda sizi çakıl taşlarıyla bezenmiş, irili ufaklı çukurların özgürce dans ettiği yol karşılıyor. Hayvanlar için son derece eğlenceli bir yol. Fakat bizim devasa pençelerimiz ve süspansiyonlu eklemlerimiz olmadığından iki çift tekerlek üstünde ilerlemekte epey zorluk çektik.

Darıca Hayvanat Bahçesi’ne vardık. Giriş askerlere 2 buçuk, öğrenciye 10, yetişkinlere ise tam 20 liraydı! Bir kez daha yetişkinler olarak ayrımcılığı iliklerime kadar hissettim. Bu ülkede yetişkinseniz hayat iki kat zorlaşıyor. Siz öğrenciye hemen her yerde indirim yaparsanız millet sınıfta kalmak için birbiriyle yarışır! Maalesef bu gerçeği göremiyorlar.

TURİSTLERİ ZOR İKNA ETTİM

Gişenin önünde çocukça hareketler yapıp takla atarak aslında yetişkin olmadığımı göstermeye çalıştımsa da görevli sadece kaşlarını bezgin bir yüz ifadesiyle kaldırmakla yetindi. Elimiz mahkum adam başı 20 lirayı görevliye uzatıp içeri girdik.

Geniş bir alana yayılmış hayvanat bahçesinde ilk gözüme çarpan maymunlardı. Şebeklik yapıp milleti içeri çeksinler diye öne kondukları açıktı. Gezi güzergahında ilerledikçe daha sıkıcı hayvanlara rastladık. Timsah, ayı, piton yılanı gibi popüler canlılar ise heyecanı daim kılmak için aralara serpiştirilmişti. Ziyaretçilerden en çok duyduğum cümle “Allah neler yaratıyor” oldu.

Ziyaretçiler arasında turistler de vardı. Ülkemizi yanlış tanımamaları için buradaki hayvanların geneli temsil etmediğini, uygunsuz hareketler yapan birkaç canlı yüzünden (ismini vermeyeceğim bir hayvan ziyaretçilerin gözü önünde tuvaletini yapmıştı) bir ülkeyi toptan yaftalamamalarını dilim döndüğünce anlattım. Ayrıca onlara Türk lokumu, fincan takımı ve dansöz kıyafeti hediye etmeyi de unutmadım. Ayrılırken son derece kötü bir telaffuzla “İyi günler” dediklerinde sevinçten bayılacak gibi oldum. Lütfedip dilimizi konuşmaları göğsümü kabartmıştı. Dombıra türküsünü mırıldanarak yanlarından uzaklaştım.

Hayvanların pek çoğunun bunalımda olduğu gözümden kaçmadı. Devekuşu endişeli bakışlarla bir o yana bir bu yana salınıyor, midilli atı güneşten korunmak için dişleriyle iç bölmenin kilidini açmaya uğraşıyor, timsah mütevekkil bir edayla kıpırdamadan duruyordu. Bilhassa kaya kartalını çok düşünceli gördüm. Muhtemelen uçma imkanı kalmadığından kendini düşünmeye adamıştı. Açıkçası o daracık alanda yapacağı başka da bir şey yoktu.

Baykuşlar ise keyifliydi. Bir kafese tıkılmak çok da umurlarında değilmiş gibiydi. Zaten bütün gün kahvenin önünde oturup geleni geçeni dikizlemek tarzında bir hayat yaşadıkları için burası belki de bulunmaz nimetti. Kıpırtısız durup geleni geçeni ve komşu kafeslerdeki hayvanları kesmeye devam ettiler.

ARALARINDA İNSAN DA OLMALI

Hayvanat bahçesinde envai çeşit canlı sergilenirken bunların arasında insanın bulunmaması tuhaf geldi. Oysa en ilginç ve görülmeye değer canlılardan biriyiz bence. Sanıyorum yetkililer gelecek tepkilerden korktukları için böyle bir işe girişmedi. Zira biz insanlar diğer canlılara nazaran örgütlenme kapasitemiz ve protesto kabiliyetimizle fark yaratıyoruz. 

Hayvanları bir arada görmek çok eğlenceli. İnsanoğlu olarak ağzımızın tadını biliyoruz. Pandaların nesli tükenmesin diye yaptıklarımız ortada. Son kalan birkaç panda çiftleşsin diye uzmanlar gece-gündüz çalışıyor. Fakat pandalar karakter itibariyle üşengeç mahluklar olduğundan bu tarz enerji gerektirecek eylemlerden uzak duruyor. Eğer soyları tükenirse onları seyretmek gibi bir zevkten mahrum kalacağız ama bu pandaların zerre kadar umrunda değil. Düşüncesiz budalalar sizi!

İki saatlik ziyaretin ardından oradan ayrıldım. Dönüş yolunda hayvanat bahçesindeki canlıların o hallerini düşündüm ve insan olduğum için bir kez daha kendimle gurur duydum. Bu gurur hepimizindi.

Başkan Erdoğan: Trump ile mutabık kaldık

Başkan Erdoğan: Trump ile mutabık kaldık

Suyunun rengi ve eşsiz doğası ile görenleri hayran bırakıyor

Suyunun rengi ve eşsiz doğası ile görenleri hayran bırakıyor

Türkiye'de üretilen silahlar Hollywood'un gözdesi oldu!

Türkiye'de üretilen silahlar Hollywood'un gözdesi oldu!

Yol çalışmasında bulundu! 2 bin yıllık parfüm şişesi...

Yol çalışmasında bulundu! 2 bin yıllık parfüm şişesi...