• $ 5,717
  • € 6,4179
  • 258.588
  • 98028.5
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Tarık Sipahi

tsipahi@stargazete.com

İstanbul sokakta lezzetli

27 Şubat 2016 Cumartesi

Sokaklarda karşımıza çeşitli yiyecekler çıkar. Kimi zaman plastik sandalyelerde kimi zaman ayaküstü ya da bankın birinde, açık havada değişik lezzetlerle karnımızı doyururuz. Bazı örnekler şöyle...

-  Kestane Kebap: Kartal Baba Geçidi’nin karşısındaki bol çınarlı ana caddede. Her zaman kalabalık. İlerde sağda. Yüz gram sıcak kestane beş lira. Kartal.

-  Un kurabiyesi: İskeleden Beylerbeyi yönüne giderken solda eski tarihi bir fırın. Çeşitli lezzetler arasında iskele yanındaki parkta yemek üzere un kurabiyesi de bizi karşılıyor. Kuzguncuk.

-  Tost: Çift kaşarlı tost. Kıyıdaki banklarda oturup yeme imkânı. İskele - şimdilerde restoran - yanındaki büfe. Rumelihisarı.

-  Kokoreç: Dört minareli caminin karşısında. Yukarı çıkan caddenin başında. Sol tarafta. Kokoreççi. Sokakta iki masası var. Yedi gün yirmi dört saat açık.  Maltepe.

-  Macun: İskele ile Şemsi Paşa Camii arasında. Sahilde, Ana Cadde üzerinde. Çeşitli renklerde değişik lezzetli macunların dolandığı bir çubuk üç buçuk lira. Üsküdar.

-  Tavuk-Pilav: İstanbul Manifaturalar Çarşısı, İMÇ civarında pilav, tavuk ayran. Seyyar ve de lezzetli. Saraçhane.

-  Midye Dolma: Sarıyer’den alınma midye dolmalar. Tanesi elli kuruş. Atalar yer altı geçidi girişinde. Kartal.

-  Kanlıca Yoğurdu: İskele karşısında. Büfeden alıp ağaç altı banklarda yemek mümkün. Plastik kaplarda pudra şekerli. Kanlıca.

-  Sosisli sandviç: Motor iskelesinin karşısında. Kartal heykelli alan civarındaki büfede lezzetli sosisli sandviç.  İskele yanındaki deniz manzaralı banklarda yemek mümkün. Beşiktaş.

-  Koz Helva: Çınar altı çay bahçelerinde satılıyor. Naylon kare poşet içinde. Yuvarlak koz helva. Emirgan.

-  Şam tatlı: Yüksek kaldırımın bittiği yerde. Yokuş başında. Şam baba tatlısı. Şerbetli koyu kızıl kahverenkli. İrmikli dörtgen baklava dilimli. Büfenin yanında banklar yukardan ana cadde manzaralı. Karaköy.

-  Pembe pamuk helva: Naylon poşetle korunmuş, sarılmış. Beş lira. Dragos ile Dokuz Palmiye Otobüs durağı arasında. Rahmanlar. Kartal.

-  Poğaça: Erken saatlerde Balat’ta evlerde hazırlanan sıcak poğaça. Üç tekerlekli camekânlı arabalarla Unkapanı köprüsünü geçip Şişhane’ye Taksim civarına yayılıyorlar. Sabah saatlerinde.

- Simit: İstanbul’un her yerinde.

Hayat Bilgisi

TAVUK Tavuğu haşlarken içine biraz karabiber, birkaç tane defne yaprağı atın. Biraz da limon suyu ilave edin. Böylece tavuk hem daha kolay pişecek hem de daha lezzetli olacak.

GÜLÜMSEME Kitap: Alice Harikalar Ülkesinde. Yazar: Lewis Carroll. Sayfa 65. “İşe bakın” dedi Alice, “gülümsemeden yoksun kedi çok görmüştüm ama kediden yoksun gülümsemeye hiç rastlamamıştım!

PAOLO CONTE Cumartesi gece otobüsle eve dönerken dinlemek için Paolo Conte’den Via Con Me.

HAVUZ Ayasofya ve Sultanahmet Camii arasındaki havuzun suları göğe yükseldiğinde ki çıkan sesler inanılmaz sakinleştirici. Sultanahmet.

MİMOZA SARISI Bugünlerde sapsarı renkleri, çok güzel kokuları ile mimozalar açmaya başladı. Bir örnek Ada Balık Restoran’ın (0216) 306 70 79 arkasındaki çocuk parkının duvarının yanında. Atalar. Kartal.

BALONLAR

Hava sıcaklığı arttıkça baloncuların da sayısı artıyor. Sahil yolunda bazen iki baloncu yana yana karşınıza çıkabiliyor. Kartal - Maltepe arası.

KÜÇÜK PRENS

Dükkân ileriye uzun dikdörtgen bir mekân. Sol taraf tamamen DVD ler filmlerle tıka basa dolu raflar. Sağ ortada pek çok kitap. En önde Küçük Prens kitabı yer alıyor. Cemal Süreyya, Tomris Uyar çevirisi ile. Adı: Umut Kitabevi. Tel: (0216) 517 30 06. Petrol İş Mahallesi. Kartal.

 

Şaşırtan görüntü! Kavga ettiği komşusuna drone ile saldırdı

Şaşırtan görüntü! Kavga ettiği komşusuna drone ile saldırdı

WhatsApp'ta güvenlik açığı! Milyonlarca kullanıcıyı ilgilendiriyor...

WhatsApp'ta güvenlik açığı! Milyonlarca kullanıcıyı ilgilendiriyor...

Nefes aldıran kredi girişimciye açılıyor

Nefes aldıran kredi girişimciye açılıyor

Etiket kumpası can yakıyor

Etiket kumpası can yakıyor