• $ 5,7985
  • € 6,5991
  • 265.224
  • 95.421
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Cüneyt Özek

cozek@stargazete.com

Kadınlar dikkat!

13 Mart 2016 Pazar

8 Mart’ın Dünya Kadınlar günü olması nedeniyle, bu hafta moral bozucu da olsa, kadınların en büyük düşmanı meme kanseri konusun da sizleri bilgilendirmek istedim.

Meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser tipi. Ortalama her 8 kadından bir tanesin de görülmekle beraber, her 30 kadından bir tanesinin ölümüne sebep oluyor. Özellikle 60 yaş ve sonrası kadınlar da görülme sıklığı çok artıyor. Pek çok faktörün meme kanserinin oluşmasına neden olduğu tespit edilmiş.

İlk doğum yaşının 30 yaş üstü olması, adet yaşının erken olması, geç yaşta, yani 55 yaşından sonra menopoza girilmesi, iyi huylu meme tümörlerinin varlığı, yağlı diyet, aşırı kilo, alkol ve sigara kullanımı ve aile bireylerin de meme kanseri olması en önemli nedenler olarak ortaya konmuş. Dengeli beslenme, zayıflama veya kilonuzu koruma, sigara içmeme, alkolü sınırlandırma, düzenli egzersiz korunmada önemli faktörler olarak kabul ediliyor.

Meme kanserin de en önemli husus erken tanı konması. Mamografi ve ultrasonografi önemli tanı araçları olmakla beraber, kendi kendine muayene çok önemli. Kendi kendine meme muayenesi gözle ve elle uygulanmalıdır. Bu uygulamalar ayakta ve yatarak gerçekleştirilebilir. Her iki durumda da memenin kendisi, meme başları, meme derisi, meme altı bölgeleri ve koltuk altları titiz bir şekilde muayene edilmelidir. Muayene yaparken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

* Memede ya da koltuk altında ele gelen kitle, sertlik veya şişlik,

* Meme başından kanlı ya da şeffaf renkli akıntı,

* Meme başında içe doğru çekilme, çökme ya da şekil bozukluğu,

* Meme başı derisinde değişiklikler; soyulma, kabuklanma,

* Meme cildinde yara ya da kızarıklık,

* Meme cildinde ödem, şişlik ve içe doğru çekintiler olması,

* Memede büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri ya da renginde değişiklik. Mamografi tanı yöntemi olarak çok önemli. Şüpheli kitleler için her yaşta yapılabilirken, özellikle 40 yaş üzeri kadınlar da sene de bir veya iki sene de bir rutin tetkik olarak yapılması öneriliyor. Düzenli olarak yapılan kontroller sayesin de erken teşhis sonucu, meme kanserine bağlı ölüm riski belirgin olarak düşüyor. Çevrenizi ve kendinizi üzmemek için, düzenli kontrollerinizi yaptırmanızı ve sağlığınıza dikkat etmenizi diliyor, Dünya Kadınlar Günü’nüzü kutluyorum.

 

Irak yönünden Suriye´ye gelen ABD konvoyu görüntülendi

Irak yönünden Suriye´ye gelen ABD konvoyu görüntülendi

Kendiliğinden yetişiyor... Pek çok hastalığa iyi geliyor

Kendiliğinden yetişiyor... Pek çok hastalığa iyi geliyor

Emekliye 1.000 lira promosyon

Emekliye 1.000 lira promosyon

Türkiye'nin gizli kalmış güzelliği! Akın ettiler...

Türkiye'nin gizli kalmış güzelliği! Akın ettiler...