• $ 5,3445
  • € 6,0982
  • 222.369
  • 95.411
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Erdinç Teğmen

etegmen@stargazete.com

Kayseri bypass edilemez

29 Ekim 2014 Çarşamba

Başbakan Ahmet Davutoğlu bazı açılışları gerçekleştirmek ve Başbakan olarak seçildikten sonra memleketine komşu il olan Kayseri ile hasbıhal edebilmek, Konya'nın manevi dinamiği Mevlana'nın hocası olan Seyyid Burhanettin Hazretler'inin kabrinde dua etmek için Kayseri'de idi.  Aylar önce Enerji Bakanı Taner Yıldız'a Kayseri'ye gelmek istediği bilgisini almıştık Başbakan'ın. Son iki ay içerisinde 2 defa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Başbakan iken, 2 defa da eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü Cumhurbaşkanlığı makamını devrettikten sonra ağırlayan Kayseri'nin, yeni Başbakan seçilen Ahmet Davutoğlu'nu misafir edecek olması başka sebeplerden dolayı da önem arz ediyordu. Malum ülke 17 ve 25 Aralık operasyonlarına maruz kalmış, bu süreçte bir milletvekili tam da yerel seçimlerin akşamında istifa etmiş, parti il teşkilatı görevden alınmış, yeni il başkanı seçim süreci uzun soluklu çalışmalar neticesinde açıklanmış, cemaat endeksli kurulacak yeni parti için bazı ayrışmaların ve de çalışmaların Kayseri endeksli yürütüldüğü söylentileri ayyuka çıkmış, Abdullah Gül'ün görevi devretmesi sonrasında Kayseri'ye gelişindeki karşılama şekli ne kadar konuşulmuştu. Bütün bunların neticesinde Kayseri'nin üstünün çizildiği ve gayri bundan sonra Kayseri ağzıyla kuş tutsa söz konusu durumu düzeltemeyeceği şehir efsanesi haline gelmişti. Duyduğumuza göre bazı çevreler 10 bin kişi ile eski Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ü Erkilet Havalimanı'nda karşılamayı planlamış ama 150 kişilik bir karşılamanın ardından, aldığımız bir bilgiye göre Sayın Gül'ün daha havaalanında iken dava arkadaşlarına yardımcı olmaktan başka bir niyetinin olmadığını açıklamasının ardından hevesler kursaklarda kalmıştı. Sayın Davutoğlu Kayseri'de çok ince mesajlar verdi hem Talas Meydanında hem de Müsiad'ın gecesinde yaptığı konuşmalarda. Bu noktada en dikkat çekici söylemi de, “Kayseri bypass yapılacak bir şehir değil” dedi Başbakan. Kayseri'nin tarihi ve kültürel önemine değindikten sonra bu zamana kadar ekonomide, siyasette, duruşunda, hayırseverliğinde, maneviyatta zirveye çıkan Kayseri'nin bundan sonra da zirve şehir olacağını, vazgeçilemez bir öneme haiz olduğunu dile getirdi. “Zirve Dağ Erciyes'in eteğinde zirve bir şehir Kayseri” diye duygularını dile getirdi ve “Kayseri'li Ahmet kabul edin beni” diyerek de Kayseri'nin hiçbir zaman üzerine çizik atılamayacak bir şehir olduğunu vurguladı.

Ülkenin temellerini atan ve kaba inşaatını tamamlayan Recep Tayyip Erdoğan'dan sonra içine ruh üfleyecek, derinleştirecek, restore edecek, aldığı noktadan daha da ileriye taşıyacak bir lider Ahmet Davutoğlu. Bunu Kayseri ziyaretlerinde katıldığım tüm proğramlarında yaptığı konuşmaların içeriğinde yakinen gördüm. Kayseri halkı yeni Başbakanını bağrına bastı. Başbakan Davut-el Kayseri'ye atfen, dönemin Kayserili Davut'uyuyum, böyle kabul edin derken, Kayseri halkı da alkışlarla tasdik etti ve kendisini bağrına bastı. Hızlı tren müjdesini de bu sevginin karşılığı olarak verdi, 2015 yılında ilk kazmayı vuracaklarını ifade etti. Abdullah Gül'ün ailesini de ziyaret edip şehirden ayrıldı Başbakan.

Ezcümle, Kayseri bir şekilde yoluna devam edecek üzeri çizilmeden. Şehirlerin üzeri çizilmez, bazı içerisinde yaşayanlar yalpa yapsalar da yoluna devam eder şehir olarak! Kayseri'nin üzerini çizdirtmemek çabası içerisinde olan Kayseri ve ülke sevdalısı çok fazla insan var bu şehirde. 

Kayseri huzur şehri olabilecek mi?

Kayseri'de son bir ay içerisinde önemli asayiş operasyonları gerçekleştirildi ve bazı çete üyeleri içeri alındı. Emniyet Müdürü İbrahim Kulular ve ekibi cesur işler yapıyor, tebrik ediyorum. Mafya, çete ve uyuşturucu tacirlerine önemli darbe vuruldu vurulmaya da devam edecek. Birkaç operasyonun daha yapılacağını umuyorum. Hiçbir çete ya da mafya brokrasi ayağı olmadan bu kadar güçlü olamaz. Ortaya çıkan tablonun bu güne kadar huzur şehri Kayseri'nin aslında ne kadar sıkıntılı olduğunu bize göstermiş oldu. Yeni Türkiye, Yeni Kayseri olgusu için cesur adımlara ihtiyaç var.  

Münbiç´ten ilk görüntüler

Münbiç´ten ilk görüntüler

Çorum'daki Türkiye'nin ilk fauna tanıtım alanında kış güzelliği

Çorum'daki Türkiye'nin ilk fauna tanıtım alanında kış güzelliği

Türkiye ilkleri başarıyor

Türkiye ilkleri başarıyor

Rehine krizinde saldırganların hepsi öldürüldü

Rehine krizinde saldırganların hepsi öldürüldü