• $ 5,3417
  • € 6,0688
  • 220.558
  • 99.677
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Ersoy DEDE

ersoydede@stargazete.com

Mehmet Altan, Sezen Aksu’dan ne istiyor?

07 Ocak 2018 Pazar

Geçenlerde Mehmet Altan’ın Hürriyet’te mülakatı yayınlandı.. Mülakatı yapan isim önemli bir gazeteci.. Pınar Türenç… Ve eğer Pınar Hanım, duyduklarını birbirine karıştırıp çorba yapmadıysa (-ki yapmaz) Mehmet Altan, 12 Mart’ta İlhan Selçuk’un akrostişli mesajları gibi bir mesaj çıkarmış durumda dışarıya.. Hürriyet’te yayınlanan o kısmı aynen naklediyorum;

“… Bir CD çalışması yapıyorum. 2017’nin en popüler şarkı ve türkülerini topluyorum. Mesela, ‘Ben yoruldum hayattan…’ Sabahattin Ali’nin Sinop Cezaevi’nde yazdığı ‘Mahpushane Türküsü’ şiirindeki ‘Başın öne eğilmesin/ Aldırma gönül, aldırma’ dizeleri. ‘Cigaramın dumanı’ gibi… Bunları tek CD’de topluyorum. Sezen Aksu’dan ricam var. Bana bu konuda destek olabilir mi acaba? 15 şarkılık bir CD...” Mümin Sarıkaya’nın ‘Ben Yoruldum Hayat’ı 2016 çıkışlı.. Aldırma Gönül bir Kerem Güney bestesi ve 1978 tarihli.. ‘Cigaramın Dumanı’ diye bahsettiği eğer Asu Maralman’ın ‘Sigaramın Dumanı’ şarkısı ise 1980, ‘Ezginin Günlüğü’ ise en iyi ihtimalle 90’lar.. Sezen Aksu da aynı şarkıyı 2011’de almıştı albümüne.. Yani örnek olarak verdiği şarkıların hiç biri, 2017’nin hitleri değil.. Geldik asıl konuya.. Herhangi bir seviyede bilgisayar kullanabilen herkes için, böyle bir CD’nin üretilmesi en fazla 15 dakika sürer.. Bunun için Türkiye’nin en iyi bestecisine gerek yok. Şarkı seçimi içinse kendi eserlerine yoğunlaşmış bir besteci yerine işi bu olan bir DJ’den yardım istemesi daha mantıklı olurdu.. Demem o ki bu talepte bir tuhaflık var.. İzleyin.. Çok yakın zamanda Sezen Aksu’nun tesir ettiği bir takım magazin figürleri arka arkaya, ‘cezaevlerinde haksız yere yatanlar’ korosu falan oluşturmaya başlarsa, ne demek istediğimi anlarsınız.. FETÖ’nün Hocası Yaman Dede’nin kızı Fatma Sezen Yıldırım’dan yeniden destek isteniyor anlaşılan. Oysa Sezen Aksu örgüte mesafe koymuştu. Yoksa bir yerlerden birileri, ‘ben bitti demeden bitmez’ mi diyor?.

 

Hürriyet’te Süleyman Soylu çatlağı

İki Hürriyet yazarının arasına girmek istemem ama, Ahmet Hakan, Ertuğrul Özkök’ü eleştirirken işin aslını ıskalamış gibi geldi bana.. Özkök, CnnTurk’e yaptığı yataktan canlı yayınında dedi ki; “Uyuşturucu Türkiye’nin en önemli sorunu, benim de iki torunum var. Gel hep birlikte en etkin biçimde mücadele edelim. Ama bırak bacağını hukuk kırsın..” Ahmet Hakan almış bu lafı, “.. aman uyuşturucu ile mücadelede şevki kırmayalım..” diye cevaplamış.. İşin esası Başbakan Binali Yıldırım’ın da altını çizdiği gibi, hukuk devleti vurgusundan hiçbir şart altında uzaklaşmamaktır..

 

Hadise’nin klibi

RTÜK, Hadise’nin “Sıfır Tolerans” klibini yayınlayan müzik kanallarına reklam gelirlerinin yüzde 2’si kadar para cezası verdi. Sebep?.. Klip erotik bulunmuş.. Kararın doğru yanlış olduğu ile ilgilenmiyorum. Çünkü arz edeyim, bu öyle subjektif bir meseledir ki.. Adam gelmiş, eşofmanıyla beden eğitimi dersine giren liseli çocuklardan etkilenmiş.. Şimdi bununla aynı oksijeni soluyoruz. Neye göre karar vereceğiz neyin erotik olduğuna.. Bakın karar alıcı dostlarıma sesleniyorum. Bu çok tehlikeli bir içtihat oluşturur.. Yarın bu tip kararları referans alarak başka garip ve savunulması güç uygulamalarla karşılaşırsak şaşırmayın.. Dahası eğer böyle yaptırımlarla yapımcıları terbiye etmeye çalışıyorsanız size bir hatırlatma yapayım.. En çok izlenen popüler televizyon dizilerine bakın. İki cümlede bir ‘bip’leyerek konuşuyorlar. ‘Bip’leneceğini bile bile o sözleri neden yazıyorlar dersiniz? Çünkü siz TV’de bazı işleri engelledikçe merakı kuvvetlendiriyor ve bu yapımcıların televizyon dışı mecralardaki ticari faaliyetlerinde, ekmeklerine yağ sürüyorsunuz.. Sayenizde son bir kaç günde Hadise’nin o klibi Youtube üzerinden kaç milyon kez izlendi biliyor musunuz?.. 

Lazkiye’de bomba yüklü araç patladı

Lazkiye’de bomba yüklü araç patladı

Kim Milyoner Olmak İster'i karıştıran anlar! İzleyici isyan etti

Kim Milyoner Olmak İster'i karıştıran anlar! İzleyici isyan etti

Son 10 yılda dünya nasıl değişti

Son 10 yılda dünya nasıl değişti

Dünyanın en zengin 10 ismi belli oldu

Dünyanın en zengin 10 ismi belli oldu