• $ 5,8147
  • € 6,4658
  • 275.387
  • 110477
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Alin TAŞÇIYAN

atasciyan@stargazete.com

Tipik bir Ken Loach filmi

13 Aralık 2014 Cumartesi

1930’lu yıllarda İrlanda kırsalında geçen Özgürlük Dansı, baskıya karşı gençlerin sanatla direnişini ele alıyor.

İrlanda’nın Güney’inde Leitrim adında bir kasaba... Genç komünist Jimmy Gralton, 1920 yılında, 1916 Paskalya Ayaklanması’nın idam edilen iki lideri Patrick Pearse ve James Connolly’nin adını taşıyan bir salon açar. İç savaş sona ermesine rağmen hala büyük ölçüde ‘bölünmüş’ yaşayan, iki tarafı da birbirinden tutucu olan İrlanda’da, gündüzleri sanat atölyeleri açılan, eğitim verilen, akşamları ise müzik yapılıp dans edilen, gençlerin her daim toplu halde bir arada bulundukları bu mekan, yerel iktidar sahiplerinin hışmına uğrar. Toplu olarak örgütlenmeleri sakıncalı bulunur. Jimmy, Amerika’ya sürgün edilir.

 

Film, Jimmy’nin ağabeyinin ölümünden sonra yalnız kalan annesine, aile çiftliğini işletmede yardım etmek için eve dönmesiyle başlar. O gittiğinden beri yaşam tarzında hiçbir gelişme olmayan kasabanın gençleri sıkıntıdan patlamaktadır. Başta eski düşmanlarından en güçlüsünün kızı olmak üzere gençler Jimmy’ye salonu yeniden açması için ısrar eder! Harap binayı el ele verip onarırlar. Kısa sürede Jimmy’nin Yeri gençlerle dolup taşmaya başlar...

HERKES İÇİN ÜLKE VE ÖZGÜRLÜK

Jimmy, eski dostları ve Jimmy’s Hall’da resim ve müzik yapan, şiir okuyup yorumlayan (Willam Butler   Yeats’in The Song of Wandering Aengus’unu mesela!) ve tabii caz eşliğinde dans eden gençlerin direnişi filmin ana eksenini oluşturur. Eski hesapların görülmesi için eski defterler de açılır, eski aşklar da alevlenir ve yan öyküler olarak filme heyecan katar.

Bir Ken Loach filminde mesele her daim ülke ve özgürlüktür, hangi dönem ve neresi olursa olsun! Ken Loach ‘angaje’ bir yönetmendir, yaptığı filmler ideolojisine hizmet eder. Ama onun hümanist sosyalizmi de herkese hizmet eder çünkü sekter değildir. Herkes için ülke ve özgürlük idealine sahiptir. Otoritelerin dirlik ve düzen, birlik ve beraberlik adına halka baskı yapmasına karşıdır. Öte yandan karşı / muhalif olmayı da bir duruş olarak sunmaz, kendi önermesini sunar.

Bu filmde de metodundan şaşmıyor. Her kesimin sevip anlayabileceği argümanlarla, içinde her şeyin  -aşkın, özlemin, maceranın, siyasetin, dinin, mizahın, müziğin, şiirin- bulunduğu bir senaryoyla, yüksek tempolu, izleyiciye heyecan veren, akıcı bir kurguyla beyazperdeye aktarıyor. Ünlü gençlik müzikali Footloose derecesine vardırmıyor ama! Dönemin ruhu, İrlanda’daki siyasi ve dini bölünme filme damgasını vuruyor. Özgürlük Dansı’nın, yönetmenin en ‘kuru’ siyasi filmi Altın Palmiyeli The Wind That Shakes the Barley / Özgürlük Rüzgarı ile işsizlik üzerine komedisi The Angel’s Share / Meleklerin Payı bileşimi bir duygusu var. Yeats’in romantizmi de filme sinmiş.

FİLMİN KÜNYESİ

Orijinal adı: Jimmy’s Hall

Yönetmen: Ken Loach

Senaryo:  Paul Laverty

Görüntü: Robbie Ryan

Müzik: George Fenton

Oyuncular: Barry Ward, Francis Magee, Aileen Henry, Simone Kirby, Stella McGirl, Sorcha Fox, Martin Lucey, Mikel Murfi, Shane O’Brien, Denise Gough, Jim Norton, Aisling Franciosi, Sean T. O’Meallaigh, Karl Geary, Brian F. O’Byrne, Conor McDermottroe, John Cronogue, Seamus Hughes, Andrew Scott, Michael Sheridan, Rebecca O’Mara, Diane Parkes

Tür: Dram

Süre: 109 dakika

Başkan Erdoğan, Kardemir Kız AİHL öğrencilerine görüntülü mesajla başarı diledi

Başkan Erdoğan, Kardemir Kız AİHL öğrencilerine görüntülü mesajla başarı diledi

Pirinç tanesine İhlas suresini yazdı

Pirinç tanesine İhlas suresini yazdı