Kültür Sanat Yaşam

18. Uluslararası Sürmeli Kültür Sanat ve Sosyal Etkinlikleri başladı


18.


Uluslararası Sürmeli Kültür Sanat ve Sosyal Etkinlikleri başladı

YOZGAT (AA) - Yozgat Belediyesince bu yıl 18'incisi düzenlenen Uluslararası Sürmeli Kültür, Sanat ve Sosyal Etkinlikleri, kortej yürüyüşüyle başladı.

Otogardan Cumhuriyet Meydanı'na kadar süren yürüyüşünün ardından meydanda açılış töreni düzenlendi.

Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, törende yaptığı konuşmada, şehirlerin bu tür etkinliklerle kültürel özelliklerini, ekonomik fırsatlarını dünyaya duyurduklarını söyledi.

Bu yılki etkinliklerin geçen yıla göre daha zengin olduğunu aktaran Vali Yurtnaç, "Geçen yıl 15 Temmuz hadisesinden dolayı sönük geçmişti. Bu yıl hafta boyunca güzel etkinlikler planlandı. Bu etkinliklerde halkımız da eğlenecek, aynı zamanda bir kaynaşma olacak. Önümüzdeki yıllar içerisinde uluslararası niteliği daha da artırmamız gerekir. Yapılan her işin eleştirisi olabilir ama mesele bir işi yapmaktır, yapana da saygı duymak lazım. Bu etkinliği düzenleyen belediyemize, başkanımıza, emeği geçen kuruluşlarımıza, yurt dışından gelen misafirlerimize teşekkür ediyorum." dedi.

- "Şehir ruhu olmalı"

Belediye Başkanı Kazım Arslan da bu tür sosyal etkinliklerin şehirlerin "olmazsa olmazları" arasında bulunduğunu vurguladı.

Şehirleşmenin sadece büyük binalar, devasa beton yığınları yapmak olmadığını, şehirlerin ruhu olması gerektiğini ifade eden Arslan, "Şehir ruhu da o şehrin kültürüdür, sanatıdır, edebiyatıdır, şiiridir. Sanat adına ne varsa, edebiyat adına, şiir adına ne varsa ancak o zaman şehir olabiliriz. Bütün gayretimiz de bunun içindir." şeklinde konuştu.

Bugün başlayan program kapsamında 25 civarında etkinlik yapılacağını aktaran Arslan, şunları kaydetti:

"Bir tane meşhur sanatçı getirirsiniz, Yozgat'ın zenginliklerini, Yozgat insanının parasını bir meşhur sanatçıya verirsiniz, bu meydanı da doldurursunuz ama bunun adı sanat, bunun adı kültür olmaz, bunun adı eğlence olur. Biz belediye olarak eğlencenin peşinde değil, gerçek kültürün peşindeyiz, sanatın, peşindeyiz. Böyle de olmaya devam edeceğiz."

Konuşmaların ardından Kırgızistan'ın Oş kentinden gelen misafirler, Vali Yurtnaç ve Belediye Başkanı Arslan'a kalpak ve çeşitli hediyeler verdi.

Daha sonra Azerbaycan, Gürcistan, Kosova, Ahıska ve Balkan Türkleri Halk Dansları Topluluğu ve çeşitli illerden gelen halk oyunları ekipleri folklor gösterisi yaptı.18. Uluslararası Sürmeli Kültür Sanat ve Sosyal Etkinlikleri başladı

Yozgat Belediyesince bu yıl 18'incisi düzenlenen Uluslararası Sürmeli Kültür, Sanat ve Sosyal Etkinlikleri, kortej yürüyüşüyle başladı. Kırgızistan'ın Oş kentinden gelen misafirler, Vali Kemal Yurtnaç (sol 5) ve Belediye Başkanı Kazım Arslan'a (sol 7) Kırgızistan kalpağı ve yöre ait çeşitli hediyeler takdim etti.18. Uluslararası Sürmeli Kültür Sanat ve Sosyal Etkinlikleri başladı

Yozgat Belediyesince bu yıl 18'incisi düzenlenen Uluslararası Sürmeli Kültür, Sanat ve Sosyal Etkinlikleri, kortej yürüyüşüyle başladı. Edirne'den gelen Anadolu Folklor Vakfı Topluluğu, Karadeniz yöresine ait folklor gösterisi sundu.18. Uluslararası Sürmeli Kültür Sanat ve Sosyal Etkinlikleri başladı

Yozgat Belediyesince bu yıl 18'incisi düzenlenen Uluslararası Sürmeli Kültür, Sanat ve Sosyal Etkinlikleri, kortej yürüyüşüyle başladı. Sürmeli Halk Oyunları Topluluğu folklor gösterisi sundu.18. Uluslararası Sürmeli Kültür Sanat ve Sosyal Etkinlikleri başladı

Yozgat Belediyesince bu yıl 18'incisi düzenlenen Uluslararası Sürmeli Kültür, Sanat ve Sosyal Etkinlikleri, kortej yürüyüşüyle başladı. Azerbaycan, Gürcistan, Kosova, Ahıska ve Balkan Türkleri Halk Dansları Topluluğu ekipleri folklor gösterisi yaptı.

18. Uluslararası Sürmeli Kültür Sanat ve Sosyal Etkinlikleri başladı

Yozgat Belediyesince bu yıl 18'incisi düzenlenen Uluslararası Sürmeli Kültür, Sanat ve Sosyal Etkinlikleri, kortej yürüyüşüyle başladı.


İkindi Vaktine Kalan Süre

Yozgat
Pazar
22 Temmuz 2018
Rüzgar 9,3 km/h
Çoğunlukla güneşli
27 °
14° 27°
Diğer Yozgat Günleri İçin Tıklayın