Genel

5 bin yıllık tuz mağarasına yoğun ilgi


5 bin yıllık tuz mağarasına yoğun ilgi - Hititler döneminden beri kullanılan Tuz Mağarası, Kurban Bayramı tatilini değerlendiren vatandaşlar tarafından ziyaret ediliyor ÇANKIRI (AA) - Çankırı'da Hititler döneminden beri kullanılan Tuz Mağarası, bayramda ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.


İl merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan ve yıllarca yapılan üretim sonucu içinde birçok galeri oluşan yerin 150 metre altındaki mağara, astım, bronşit, akciğer hastalıklarının tedavisinin yanı sıra sanatsal faaliyetlere de ev sahipliği yapıyor.

Hititler'den kalan yaklaşık 5 bin yıllık tuz mağarasının turizme kazandırılması için Çankırı Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar devam ediyor.

Bayram tatilini değerlendiren vatandaşlar da mağarayı ziyaret ediyor.

Çankırı Belediyesinde görevli heykeltıraş Sefer Oruç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mağarada kaya tuzu üzerinde Çankırı tarihini yansıtan sembolik figürlerin yer aldığını söyledi.

Mağaranın belediye tarafından yapılan restorasyonunun devam ettiğini anlatan Oruç, ''Vatandaşın ilgisinin yüksek olması nedeniyle geçici süreliğine mağarayı ziyarete açtık. Bayramda insanlar yoğun şekilde burayı gezmeye geliyor.'' dedi.

İçeride çok sayıda eserin de yer aldığını dile getiren Oruç, ''Tuz Mağarası'nda tuzdan heykellerin yanında çeşitli hayvan fosilleri de bulunuyor. Orhun Abideleri'nin tuzdan heykelleri var. Gelenler içerideki eserleri çok beğeniyor.'' diye konuştu.

Ziyaretçilerden Ferhat Kabasakal da İstanbul'dan tatil için Çankırı'ya geldiğini belirterek, "Akrabalarım burayı çok övdü, biz de görmek istedik. Ailecek geldik. Beklentimizin çok üstünde bir yer olduğunu gördüm. Çok güzel dizayn edilmiş. İçerisindeki sanatsal eserlerin hepsi de çok güzel. Çankırı Belediyesine bu hizmeti bize sunduğu için teşekkür ederiz.'' ifadesini kullandı.

5 bin yıllık tuz mağarasına yoğun ilgi

Çankırı'da Hititler döneminden beri kullanılan Tuz Mağarası, bayramda ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor. Ziyaretçilerden Ferhat Kabasakal (fotoğrafta) mağarayı çok beğendiğini belirtti.
5 bin yıllık tuz mağarasına yoğun ilgi

Çankırı'da Hititler döneminden beri kullanılan Tuz Mağarası, bayramda ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.5 bin yıllık tuz mağarasına yoğun ilgi

Çankırı'da Hititler döneminden beri kullanılan Tuz Mağarası, bayramda ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor. Çankırı Belediyesinde görevli heykeltıraş Sefer Oruç (fotoğrafta) mağarayla ilgili bilgi verdi.


İkindi Vaktine Kalan Süre

Çankırı
Cumartesi
22 Eylül 2018
Rüzgar 5,6 km/h
Çoğunlukla güneşli
27 °
10° 27°
Diğer Çankırı Günleri İçin Tıklayın
Türk Yıldızları ve THY uçağı birlikte uçtu

Türk Yıldızları ve THY uçağı birlikte uçtu

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

ABD’den Çin’e S-400 yaptırımı

ABD’den Çin’e S-400 yaptırımı

Kenan Sofuoğlu F-16'ya karşı yarıştı

Kenan Sofuoğlu F-16'ya karşı yarıştı

En Çok Okunanlar