Kefaleti ödemeyen zanlı yeniden yakalandı


Kefaleti ödemeyen zanlı yeniden yakalandı - Kırklareli'nde yaklaşık 9 ay önce "hayali ihracat" operasyonunda tutuklanan ve ardından mahkemece 30 milyon lira kefaletle serbest bırakılan zanlı, parayı ödemeyince yeniden gözaltına alındı

KIRKLARELİ (AA) - Kırklareli merkezli 6 ilde gerçekleştirilen "hayali ihracat" operasyonunda tutuklanan ve mahkemece 30 milyon lira kefaletle serbest bırakılan zanlı, parayı ödemeyince yeniden yakalandı.

Mahkeme tarafından kefaletle serbest bırakılan iş adamı R.A. hakkında, parayı ödememesi üzerine yakalama kararı çıkarıldı.

Şüpheli, Kırklareli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince düzenlenen operasyonda İstanbul'da yakalandı.

Kırklareli Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen R.A'nın işlemleri sürüyor.

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, yaklaşık 9 ay öne İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince "Vergi Usul Kanunu'na muhalefet", "hayali ihracat", "çıkar amaçlı suç örgütü kurma, yönetme ve üyesi olmak", "kamu kurum ve kuruluşlarını ni̇teli̇kli̇ dolandırıcılık" ile "kamu görevlisine rüşvet vermek ve rüşvet almak" iddiasıyla gerçekleştirilen operasyonda, 16 kişi gözaltına alınmış, aralarında R.A'nın bulunduğu zanlılardan 3'ü tutuklanmıştı.

Gümrük müfettişince ihracatlara ilişkin yapılan tespitlerde, R.A'nın sahte belgelerle "hayali̇ i̇hracat" yaptığı ve operasyon kapsamında ikametinde, üzerinde ve araçlarında yapılan aramalarda suçtan elde edildiği değerlendirilen 20 bin dolar ile bin 245 lira, çok sayıda tapu belgesi ve vekaletname belgesi ele geçirilmişti.

R.A'nın Kırklareli'de düzenlenen Türkçe olimpiyatlarına sponsor olduğu ve 2015 yılında lüks bir restoranda 7 milyon lira harcayarak oğluna sünnet töreni yaptırdığı, ünlü şarkıcıları düğüne çağırdığı belirlenmişti.

R.A'nın "hayali ihracatla" devleti 161 milyon 900 bin lira zarara uğrattığı öne sürülmüştü.

YENİ HABERLER

Davayı geri çektiler! İşte Modeste'nin yeni takımı

FETÖ'ye ''ankesörlü telefon'' operasyonu

POPÜLER HABERLER

Bölgenin en büyüğü! Dengeleri değiştirecek keşif

Kendi kazdıkları hendeklere gömüldüler