Genel

Anadolu'nun en büyük kervansarayına Uzakdoğulu ilgisi


Anadolu'nun en büyük kervansarayına Uzakdoğulu ilgisi - Anadolu'nun ayakta kalan en büyük kervansarayı Sultanhanı Kervansarayı'na yılın bu zamanlarında Güney Kore, Çin, Japonya ve Malezya gibi Uzakdoğu ülkelerinden turistler yoğun ilgi gösteriyor - Aksaray Kültür ve Turizm Müdürü Doğan: - "Özellikle yılın bu mevsiminde Uzakdoğulu turistler kervansarayı ziyaret ediyor.


Kore, Çin ve Japonya'dan turistleri ilçenin her yerinde görebilirsiniz"

AKSARAY (AA) - TURAN KAZAK- Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından İpek Yolu üzerinde, hem konaklama hem de ticaret yolunun güvenliğini sağlamak amacıyla 8 asır önce yaptırılan Anadolu'nun en büyük kervansarayı Sultanhanı, yılın bu döneminde Güney Kore, Çin, Japonya ve Malezya gibi Uzakdoğu ülkelerinden turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Tarihi İpek Yolu üzerindeki kervansaray, Kapadokya gezisi için gelen turistlerin geçiş güzergahında yer alıyor. 8 asırlık yapı kış aylarında ise daha çok Uzakdoğulu misafirleri ağırlıyor.

Her yıl yerli ve yabancı yarım milyona yakın turistin ziyaret ettiği kervansaray, bir süre önce olağanüstü hal (OHAL) kapsamında yayımlanan KHK ile ilçe olan Sultanhanı sakinlerinin en büyük geçim kaynaklarının başında geliyor.

- "Her yıl 500 bine yakın ziyaretçi geliyor"

Aksaray Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1229 yılında Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan kervansarayın, en önemli Selçuklu dönemi yapılarından olduğunu söyledi.

Kervansaraya ilginin yoğun olduğunu belirten Doğan, şöyle konuştu:

"Aksaray turizminde özellikle tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan kervansaraylar şehrin turizmi için büyük önem teşkil ediyor. Bölgemize gelen yerli ve yabancı turistler ziyaretlerini gerçekleştirdikten sonra İpek Yolu üzerindeki kervansarayları ziyaret etmeden bölgeden ayrılmıyorlar. Kervansaraylar içinde en önemlisi ise Sultanhanı kervansarayıdır. Sultanhanı kervansarayı Anadolu Selçukluları tarafından yapılan, şu an Anadou'daki en sağlam en büyük hanlardan biridir. Bu kervansarayımıza her yıl 500 bine yakın ziyaretçi geliyor. Kapadokya-Antalya hattını kullanan acenta ve turların çoğu buraya uğruyor. Özellikle yılın bu mevsiminde Uzakdoğulu turistler kervansarayı ziyaret ediyor. Kore, Çin ve Japonya’dan turistleri ilçenin her yerinde görebilirsiniz."

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından kervansarayda tadilat çalışmalarının da devam ettiğini ifade eden Doğan, çalışmaların tamamlanmasıyla hanın daha fonksiyonel hale geleceğini, bu şekilde daha fazla turistin ilçeye gelmesinin sağlanacağını vurguladı.

- "Umarım daha fazla turist bu güzelliği görmeye gelir"

Çinli turist Chain Tao ise ilk defa geldiği Sultanhanı'nı çok beğendiğini ve memnun kaldığını dile getirerek, "Burayı çok sevdim. Umarım daha fazla turist bu güzelliği görmeye gelir." dedi.

Koreli Youn Drug Park da arkadaşlarıyla Ankara ve Konya'yı gezdikten sonra Sultanhanı'na geldiklerini belirterek, gösterilen misafirperverlikten dolayı herkese teşekkür etti.

- "Birçok esnaf geçimini turizmden sağlıyor"

İlçede esnaflık yapan Metin Boğa, turistleri en iyi şekilde ağırlamaya çalıştıklarına işaret ederek, "Burası dünyanın en büyük kervansaraylarından. Birçok esnaf geçimini turizmden sağlıyor. Sultanhanı, günde 20 tur otobüsünün geldiği bir ilçe. Şu an Çinli, Koreli ve Japon turistlerin yoğunluğu var. Biz de onlara en iyi şekilde misafirperverliğimizi gösteriyoruz." ifadelerini kullandı.
Anadolu'nun en büyük kervansarayına Uzakdoğulu ilgisi

Anadolu Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından İpek Yolu üzerinde hem konaklama hem de ticaret yolunun güvenliğini sağlamak amacıyla 8 asır önce yaptırılan Anadolu'nun en büyük kervansarayı Sultanhanı, yılın bu döneminde Güney Kore, Çin, Japonya ve Malezya gibi Uzakdoğu ülkelerinden gelen turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.


İkindi Vaktine Kalan Süre

Aksaray
Cumartesi
24 Şubat 2018
Rüzgar 11,1 km/h
Kısmen güneşli
14 °
14°
Diğer Aksaray Günleri İçin Tıklayın