Kültür Sanat Yaşam

Camide imam, güreşlerde cazgır


Camide imam, güreşlerde cazgır - Bolu'nun Mudurnu ilçesinde köy camisi imam hatibi İsmail Efe, görevinden arta kalan zamanda bir yandan caminin temizliğini ve diğer işlerini üstlenirken, diğer yandan çevre köylerde düzenlenen güreşlerde cazgırlık yapıyor - Efe: - "Halkı coşturan ve galeyana getiren, milli, manevi sözleri söylememiz lazım ki milletimiz daha bir coşku ile ata sporumuza değer versin.


Güreşçileri coşturuyor, vatan, millet, bayrak ile Türk'ün gücünü ve ecdadımızın gücünü er meydanlarında sergiliyoruz" - "Bu mesleğe heveslenen yok tabii, birini yetiştirmemiz lazım. Biz bu dünyada kalıcı değiliz. Gençler de öğrensinler. Yiğitlerimiz var oldukça cazgırlık da olacak"

BOLU (AA) - İLHAMİ ÇETİN - Bolu'nun Mudurnu ilçesinde köy camisi imam hatibi İsmail Efe, güreşlerde de cazgırlık yaparak sporcuları coşturuyor.

Güney Felakettin köyü camisi imam hatibi İsmail Efe, görevinden arta kalan zamanda da bir yandan caminin temizliğini ve diğer işlerini üstlenirken, diğer yandan çevre köylerde düzenlenen güreşlerde cazgırlık yapıyor.

Efe, manili sözleriyle güreşçileri ve izleyenleri coşturuyor.

Yaklaşık 25 yıllık din görevlisi olan ve aynı zamanda güreşlerde cazgırlık yapan Efe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sadece camide cemaat ile bir araya gelmediğini, hafta sonları da yaylarda düzenlenen etkinliklerde vatandaşlarla buluştuğunu söyledi.

Ata sporu olan güreşe katkı sağladığını ifade eden Efe, "İçimden geldiği için yapıyorum. Aynı zamanda halkı coşturuyoruz. Hacet bayramlarında sabah saatlerinde mevlid-i şerif, namaz ve yemek ikramı, daha sonra da tüm ilçelerimiz, Bolu'muzda ve yaylalarımızda güreşlerimiz devam eder." diye konuştu.

Efe, Hazreti Hamza'nın güreşi, yiğitliği, veciz sözlerle anlattığını belirterek, şöyle devam etti:

"Halkı coşturan ve galeyana getiren, milli, manevi sözleri söylememiz lazım ki milletimiz daha bir coşku ile ata sporumuza değer versin. Söylediğim sözlerle vatandaşların manevi duygularını yukarı çıkartıyorum. Güreşçileri coşturuyor, vatan, millet, bayrak ile Türk'ün gücünü ve ecdadımızın gücünü, er meydanlarında sergiliyoruz."

- "Cazgırlık yapmak güzel bir duygu"

Efe, cazgırlık yapmanın güzel bir duygu olduğuna dikkati çekerek, bunu haz alarak yaptığını dile getirdi.

Pehlivanları, Türk'ün gücünü, er meydanlarında yiğitleri gördükçe içinden gelen duyguları söze döktüğünü anlatan Efe, "Bu güreşlere bir ay ve bir hafta kalarak çağırıyorlar. Ben de severek gidiyorum. 'Halka bir şeyler söyleyiver.' diyorlar. Bolu ve Mudurnu köylerinde cazgırlık yapıyorum. Cazgırlık mesleğini yapmak isteyen kalmadı. Bu mesleğe heveslenen yok tabii, birini yetiştirmemiz lazım. Biz bu dünyada kalıcı değiliz. Gençler de öğrensinler. Yiğitlerimiz var oldukça cazgırlık da olacak." ifadelerini kullandı.

Hacıhalimler köyü muhtarı Yusuf Tanrıkulu ise güreşlerde cazgırlık yapan İsmail Efe'nin gurur kaynağı olduğunu belirterek, "Güreşlerde söylediği manilerle, beyitlerle güreşçilerin göğüslerini kabartarak, onlara destek vermekte. Biz çok mutluyuz ve kedisini seviyoruz. Böyle kişilerin yetişmesi gerekir." diye konuştu.

Camide imam, güreşlerde cazgır

Bolu'nun Mudurnu ilçesinde köy camisi imam hatibi İsmail Efe, güreşlerde de cazgırlık yaparak sporcuları coşturuyor. Güney Felakettin köyü camisi imam hatibi İsmail Efe, görevinden arta kalan zamanda da bir yandan caminin temizliğini ve diğer işlerini üstlenirken, diğer yandan çevre köylerde düzenlenen güreşlerde cazgırlık yapıyor.


İkindi Vaktine Kalan Süre

Bolu
Salı
25 Eylül 2018
Rüzgar 7,4 km/h
Yağmur
16 °
16°
Diğer Bolu Günleri İçin Tıklayın
Türk Yıldızları ve THY uçağı birlikte uçtu

Türk Yıldızları ve THY uçağı birlikte uçtu

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

ABD’den Çin’e S-400 yaptırımı

ABD’den Çin’e S-400 yaptırımı

Kenan Sofuoğlu F-16'ya karşı yarıştı

Kenan Sofuoğlu F-16'ya karşı yarıştı

En Çok Okunanlar