Kültür Sanat Yaşam

Elaiussa Sebaste Antik Kenti'nde sezon kazıları başladı


Elaiussa Sebaste Antik Kenti'nde sezon kazıları başladı - Mersin'in Erdemli ilçesinde bulunan Elaiussa Sebaste Antik Kenti'ndeki 23.


dönem kazı çalışmaları 5 ayrı noktada başladı - Kazı Başkanı Prof. Dr. Polosa: - "Antik kentte geçmişte yapılan kazı çalışmalarına bakıldığında ortaya antik tiyatro, agora, bazilika, tapınak, Bizans sarayı, hamamlar, nekropoller ve 2 limanın çıktığı görülüyor. Yapılacak kazılarda daha kıymetli eserlerin ortaya çıkacağına inanıyoruz" - "Ayaş'ta bulunan Elaiussa Sebaste'nin kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından arkeopark konusunda çalışmalar yapılacak"

MERSİN (AA) - Mersin'in Erdemli ilçesinde bulunan ve Bizans ile Roma dönemlerine ait nekropol, antik tiyatro, sarnıç ve su kemerlerinin bulunduğu Elaussia Sebaste Antik Kenti'nde 23. dönem kazı çalışmaları 5 ayrı noktada başladı.

İtalya Roma La Sapienza Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Annalisa Polosa başkanlığındaki Türk ve İtalyan uzmanlardan oluşan 24 kişilik ekip, Erdemli ilçesine bağlı Ayaş Mahallesi'ndeki antik kentte sezon kazıları için iş başı yaptı.

Polosa, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgenin zengin bir tarihe sahip olduğunu hatırlattı.

Antik kentin çok geniş alanda konumlandığını belirten Polosa, "Jeolojik adanın antik dönemine ait kullanımı, büyük hamamın giriş kısmının kazı çalışması, küçük hamam kazı çalışması, erken dönem ve geç dönem yollarının çalışması gibi değişik kazı faaliyetlerimiz olacak." dedi.

Bölgenin adeta üstü açık bir arkeoloji müzesini andırdığını ve her taşın altından "tarih fışkırdığını" dile getiren Polosa, şöyle konuştu:

"Antik kentte geçmişte yapılan kazı çalışmalarına bakıldığında ortaya antik tiyatro, agora, bazilika, tapınak, Bizans sarayı, hamamlar, nekropoller ve 2 limanın çıktığı görülüyor. Yapılacak kazılarda daha kıymetli eserlerin ortaya çıkacağına inanıyoruz. Ayaş'ta bulunan Elaiussa Sebaste'nin kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından arkeopark konusunda çalışmalar yapılacak. Amacımız bu tür tarihi yerlerin halka açılarak vatandaşların da gelmesi ve buraları görmesini sağlamak."

Polosa, bu alanın tiyatro ya da farklı etkinlikler düzenlenerek tanıtılmasının hedeflendiğini ifade ederek, "Bu yıl Erdemli Belediyesi tarafından burada tiyatro festivali düzenlendi. Festival sayesinde birçok insan buraya kadar gelerek, tarihi yerleri görme fırsatını buldu. Şimdi biz burada uluslararası tiyatroların sahne alması için sahne alanında genişletme ve düzenleme yapacağız." diye konuştu.

Polosa, antik kentteki kazı çalışmalarının 24 Ekim'de sona ereceğini sözlerine ekledi.Elaiussa Sebaste Antik Kenti'nde sezon kazıları başladı

Mersin'in Erdemli ilçesinde bulunan ve Bizans ile Roma dönemlerine ait nekropol, antik tiyatro, sarnıç ve su kemerlerinin bulunduğu Elaussia Sebaste Antik Kenti'nde 23. dönem kazı çalışmaları 5 ayrı noktada başladı.


İkindi Vaktine Kalan Süre

Mersin
Cuma
16 Kasım 2018
Rüzgar 11,1 km/h
Kısmen güneşli ve sağanak yağışlı
16 °
16°
Diğer Mersin Günleri İçin Tıklayın
´Terör örgütünün sözcülüğünü yapmayın´

´Terör örgütünün sözcülüğünü yapmayın´

Mehmetçik'ten 'nefes kesen' tatbikat

Mehmetçik'ten 'nefes kesen' tatbikat

Çin yapay Güneş geliştiriyor

Çin yapay Güneş geliştiriyor

Bilgisayar parçalarından altın çıkardı

Bilgisayar parçalarından altın çıkardı

En Çok Okunanlar