Genel

Kütahya'daki toplu balık ölümleri


Kütahya'daki toplu balık ölümleri - Güneyköy Deresi kenarında bir araya gelen köylüler, toplu balık ölümlerine tepki gösterdiKÜTAHYA (AA) - Kütahya'nın Domaniç ilçesinde köylüler, toplu balık ölümlerine tepki gösterdi.


Önceki gün, Güneyköy yakınlarındaki Güneyköy Deresi'nde yaşanan toplu balık ölümleri nedeniyle çevre köylerden gelen çok sayıda vatandaş dere kenarında toplanıp kirliliği protesto etti.

Domaniç Belediye Başkanı Sahvet Ertürk, burada yaptığı konuşmada, toplu balık ölümlerinin bölgede faaliyet gösteren bir hidroelektrik santralindeki havuzlardan kaynaklandığı değerlendirmesinde bulundu.

Hidroelektrik santralin havuzlarındaki kirli sular ile bölgedeki termik santralden gelen suların balıkları telef ettiğini ifade eden Ertürk, şunları kaydetti:

"Burası Osmanlı İmparatorluğu'nun kurulduğu topraklar ve burası bir yaylak. Türkiye'nin her yerinden buraya gelen insanlar var. Hafta sonu ziyaretçilerini bu pis su nedeniyle buradan ürküttük. Şimdi o insanlar buraya şüpheyle gelecek. Yazık değil mi? Birkaç şirket sahibinin sorumsuzluğu yüzünden ne hale geldi. Tertemiz akan deremiz birden simsiyah oldu. Binlerce balığımız öldü. Sadece balıkların ölümüyle kalmadı, hayvanlar da bu dereden su içiyordu. Şimdi herkes tedirgin. Bahçelerine su götüremiyor. Analizler sonucunda inşallah sudan kimyasal çıkmaz da sadece kömür tozuyla geçer. Eğer kimyasal varsa bu sorumsuzluğu yapanlar cezalandırılmalı."

Köy sakinlerinden Şerife Bahadır da ölen balıkların hesabının sorulması gerektiğini dile getirerek, "Deremizi mahvettiler. Bunu yapanlar bulunsun. Derelerimizin güzelliği gitti. Biz bu dere ile bahçeleri suluyoruz. Buralar resmen katlediliyor." dedi.

Bölgede hayvanlarını otlatan Şerife Karaca, balık ölümleri nedeniyle dereden hayvanlarına su içirmekten korktuklarını söyledi.

Kütahya'daki toplu balık ölümleri

Kütahya'nın Domaniç ilçesinde, köylüler toplu balık ölümlerine tepki gösterdi. Önceki gün, Güneyköy yakınlarındaki Güneyköy Deresi'nde meydana gelen toplu balık ölümleri nedeniyle çevre köylerden gelen çok sayıda vatandaş, dere kenarında toplanıp, sorumluların bulunmasını istedi. Köy sakinlerinden Şerife Bahadır da ölen balıkların hesabının sorulması gerektiğini dile getirdi.


Kütahya'daki toplu balık ölümleri

Kütahya'nın Domaniç ilçesinde, köylüler toplu balık ölümlerine tepki gösterdi. Önceki gün, Güneyköy yakınlarındaki Güneyköy Deresi'nde meydana gelen toplu balık ölümleri nedeniyle çevre köylerden gelen çok sayıda vatandaş, dere kenarında toplanıp, sorumluların bulunmasını istedi.


İkindi Vaktine Kalan Süre

Kütahya
Çarşamba
21 Kasım 2018
Rüzgar 9,3 km/h
Çok bulutlu ve sağanak yağışlı
15 °
15°
Diğer Kütahya Günleri İçin Tıklayın
Uluslararası Emmy Ödülleri´nde Türk dizileri rüzgarı

Uluslararası Emmy Ödülleri´nde Türk dizileri rüzgarı

Süper kahramanların çocukları olsa nasıl görünürdü

Süper kahramanların çocukları olsa nasıl görünürdü

Yerli 'drone savara' yurt dışından talep

Yerli 'drone savara' yurt dışından talep

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar