Genel

Leblebiden tespih ve bileklik yaptı


Leblebiden tespih ve bileklik yaptı - Türkiye'nin leblebi üretimi konusunda en meşhur ili konumundaki Çorum'da takı tasarımcısı tarafından leblebiden yapılan tespih, bileklik ve süs eşyaları ilgi görüyor - Takı tasarımcısı Mustafa Demirpençe: - "Bugüne kadar leblebiden kurabiye, ekmek, kebap yapıldı.


Biz de tespih kültürüyle leblebiyi buluşturduk. Son dönemde bileklik de moda oldu. Sonra onu da ekledik"

ÇORUM (AA) - GAZİ NOGAY - Leblebi denilince akla gelen Çorum'da takı tasarımcısı tarafından leblebiden tespih ve kolye yapıldı.

Kent merkezindeki Sanat Sokağı'nda takı ve hediyelik eşya satışı yapan, tespih tutkusunu hobiye dönüştüren Mustafa Demirpençe, tespih ve bileklik gibi aksesuarlar tasarlamaya başladı.

Demirpençe, Çorum leblebisini kullanarak aksesuar, hediyelik ve süs eşyaları tasarladı.

Demirpençe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, taze ve iri leblebi kullanarak tasarladığı tespih ve bileklikleri, çeşitli aksesuarlarla süsleyerek satışa sunduğunu söyledi.

Sanat Sokağı'ndaki iş yerinin vitrininde sergilediği ürünleri görenlerin şaşkınlık yaşadığını belirten Demirpençe, "Gerçek leblebi olup olmadığını soruyorlar. Plastik sananlar var." diye konuştu.

İşe hobi olarak başladığını anlatan Demirpençe, şunları dile getirdi:

"Tespih tutkum vardı. Sonra kendimi geliştirdim. Leblebiden tespih yapma fikri aklıma geldi. Bugüne kadar leblebiden kurabiye, ekmek, kebap yapıldı. Biz de tespih kültürüyle leblebiyi buluşturduk. Son dönemde bileklik de moda oldu. Sonra onu da ekledik. Bunları hatıra olarak, araçların viteslerine koymak, aynasına asmak için yaptık. Leblebiden süs eşyası olarak neler yapabilirim diye düşünürken kumbara ve biblo yaptım. Güzel bir Çorum hatırası olacağını düşündük."

Demirpençe, leblebiden tasarladığı ürünlere daha çok şehir dışından gelenlerin ilgi gösterdiğini sözlerine ekledi.

Şehir dışındaki bir yakını için leblebiden yapılan tespih satın alan Erdeniz Şenol da "Tatilde vakit geçirmek için Çorum'a geldim. Sanat Sokağı'nı gezerken leblebiden yapılan tasarımlar dikkatimi çekti. Tespih merakı ve koleksiyonu olan Çorumlu bir yakınıma hediye için aldım." ifadelerini kullandı.İkindi Vaktine Kalan Süre

Çorum
Çarşamba
19 Eylül 2018
Rüzgar 11,1 km/h
Güneşli
23 °
23°
Diğer Çorum Günleri İçin Tıklayın
İdlib´de oluşturulması planlanan güvenli bölge görüntülendi

İdlib´de oluşturulması planlanan güvenli bölge görüntülendi

Yayın arasında Adnan Oktar'ın neler yaptığı ortaya çıktı

Yayın arasında Adnan Oktar'ın neler yaptığı ortaya çıktı

iOS 12 çıktı: iOS 12 ile gelen yenilikler neler?

iOS 12 çıktı: iOS 12 ile gelen yenilikler neler?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar