• $ 5,3284
  • € 6,0597
  • 219.75
  • 98.454
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Genel

Mahallelerde asansörlü, yürüyen merdivenli ulaşım


Mahallelerde asansörlü, yürüyen merdivenli ulaşım - Karabük'te yüksek kesimdeki mahallelerde, yayaların kolay ulaşımını sağlamak için yürüyen merdiven, asansör ve köprüler hizmet veriyor - Engebeli coğrafyası nedeniyle ulaşımın zor olduğu kentte, 60 metre uzunluğunda iki yürüyen merdiven, 27 ve 38 metre yükseklikte iki kule, 100 metrelik yatay asansör, 200 metre uzunlukta ve 60 metre yükseklikte iki çelik yaya köprüsü projesi hayata geçirildi - Karabük Belediye Başkanı Vergili: - "Varlığımızı bu memlekete borçluyuz.


Mahallelerde asansörlü, yürüyen merdivenli ulaşım

- Karabük'te yüksek kesimdeki mahallelerde, yayaların kolay ulaşımını sağlamak için yürüyen merdiven, asansör ve köprüler hizmet veriyor - Engebeli coğrafyası nedeniyle ulaşımın zor olduğu kentte, 60 metre uzunluğunda iki yürüyen merdiven, 27 ve 38 metre yükseklikte iki kule, 100 metrelik yatay asansör, 200 metre uzunlukta ve 60 metre yükseklikte iki çelik yaya köprüsü projesi hayata geçirildi - Karabük Belediye Başkanı Vergili: - "Varlığımızı bu memlekete borçluyuz. Bu memlekete vefa borcumuzu ödemeyi belediye başkanı seçilmekle Allah bize nasip etti"

KARABÜK (AA) - AHMET ÖZLER - Karabük'te, kentin yüksek kesimlerindeki mahallelere yayaların ulaşımını kolaylaştırmak için yürüyen merdivenler, asansörler ve yaya köprüleri kullanılıyor.

Engebeli bir coğrafyaya sahip kentte, vatandaşların evlerine daha kolay ulaşabilmesi için belediye ekipleri çeşitli çalışmalar yürütüyor.

Bu kapsamda, kentteki farklı mahallelerde 60 metre uzunluğunda iki yürüyen merdiven, biri 27 diğeri ise 38 metre yükseklikte iki kule, 100 metrelik yatay asansör, yaklaşık 200 metre uzunlukta ve 60 metre yükseklikte iki çelik yaya köprüsü hizmet veriyor. Yüksek kesimlerdeki diğer mahallelere de yeni asansörler yapılması planlanıyor.

Ayrıca, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili de makamını her ay bir mahalleye taşıyıp kent sakinlerinin işleriyle ilgileniyor.

- "Varlığımızı bu memlekete borçluyuz"

Karabük'te 9 yıldır görevini yürüten Belediye Başkanı Vergili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Karabük'te doğup büyüdüğünü ve bu kente çok şey borçlu olduğunu söyledi.

Memleketine bir şeyler yapabilmek için yola çıktığını belirten Vergili, "Varlığımızı bu memlekete borçluyuz. Bu memlekete vefa borcumuzu ödemeyi belediye başkanı seçilmekle Allah bize nasip etti. Durumum iyi olduğundan dolayı belediyenin bana verdiği imkanlardan yararlanmıyorum. Kendi arabamı, kendi şoförümü ve makamımdaki giderleri kendim karşılıyorum. Maaşımı eğitim derneğine veriyorum. Orada talebelere burs olarak dağıtılıyor." diye konuştu.

Belediye seçimlerine hazırlanırken kente bir kimlik kazandırmayı hayal ettiğini ve daha başkan bile olmadan mimarlarla çalıştığını, projelerini bu şekilde ortaya çıkarttığını anlatan Vergili, Karabük'ün engebeli bir arazide bulunduğunu ve en büyük sorunun ulaşım olduğunu belirtti.

Vergili, bu sorunu aşmak için asansör ve yürüyen merdivenleri hayata geçirmek için kolları sıvadığını ve kısa sürede de gerçekleştirdiğini anlatarak, şöyle devam etti:

"2009'da seçimlere hazırlanırken mimar arkadaşlarla çalıştım. Hayalimdi ve kısa sürede gerçekleştirdim. 'Kente kimlik kazandırmak için neler yapabiliriz?' diye çıktık yola. İlk olarak Kayabaşı Mahallesi'ne kule asansörümüzü yaptık. Dünyada bildiğim kadarıyla o tarihlerde yürüyen merdiven Güney Amerika tarafında vardı. Aynı tarihlerde başlamıştık. Yenişehir bölgesine de yürüyen merdiven yaptık. Baktık ulaşımı çok kolaylaştırdı bu uygulama, mezarlık ziyaretlerine gidenler için Öğlebeli Mahallesi'ne yatay asansör yaptık. Hastanelere kolay ulaşım için Esentepe ve Kartaltepe mahallelerimize çelik köprü yaptık. Ergenekon Mahallesi'nden Yeşil Mahalle bölgesine çok öğrenci sirkülasyonu vardı. Buraya da kule asansör yaptık. Bunların hepsi şehre yeni bir kimlik kazandırmış oldu."

Vergili, ayrıca iki asansör daha yapacaklarını, Karabük'te yüksek kesimlerdeki 15-16 mahalle arasında ulaşımın bu sayede bir hayli kolaylaşacağını kaydetti.

- Mahallelerde belediye başkanı makamı

Karabük'teki bütün mahallelere hitap eden 23 sosyal yaşam merkezleri yaptıklarını aktaran Vergili, bir ilçenin kaymakamlığına, belediyesine, halk eğitim merkezine benzettiği, bu merkezlerin o mahallenin her şeyi olduğunu, vatandaşların bütün işlerini bu merkezlerde çözdüğünü dile getirdi.

Başkan Vergili, gezici başkanlık sistemi oluşturduklarını vurgulayarak, "Her ay bir mahalleye giderek bu sosyal yaşam merkezlerinde duruyorum. Bütün müdürlerimizle birlikte o mahallede hizmet veriyoruz. Hizmet vatandaşın ayağına gitmiş oluyor. Bu merkezlerde kreşler bile var." dedi.

MHP'li belediye başkanı olmasına rağmen iktidar temsilcileriyle uyumlu çalıştığını anlatan Vergili, şunları kaydetti:

"Tamam, bizim siyasi kimliğimiz var. Seçim dönemlerinde biz de sokaklarda bulunuyoruz ister istemez. Bundan sonra da olacak, partime hizmet etmek durumundayım ama belediye hizmetlerinde biz hiç kimseyi kimseden ayırmadık. 'A partili, B partili' diye bir düşüncemiz olmadı. Belediye kapısından girince parti mefhumu diye bir şey yoktur. İşçi alımları da dahil kesinlikle partizanlık, kadrolaşma yapmadık. Bizim gıda yardımlarımız var. Hiçbir zaman bu yardımları siyaset üstüne yapmadık. Hiç kimse siyaset kimliği sorgulaması yapamaz, yapan olursa da bana hesabını verir."

Bu dengeli tutumları dolayısıyla iktidar partisinin kendilerine hiç soğuk bakmadığının altını çizen Vergili, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bazı yatırımlarda görüş ayrılığımız oldu evet ama genelde uyum içinde çalıştık. Hiçbir engel görmedik. Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin'le özellikle son dönemlerde Karabük için önemli yatırımlarda iş birliği yaptık. Hizmet anlayışı içinde çalıştık. Tecrübeli bir ağabey olarak bize her zaman yol gösterdi. Ben iktidar partisi bakanlarını belediyemizde ağırladım. Cumhurbaşkanını, Başbakanı misafir ettim. Hiçbir zaman uyumsuzluk olmadı."

Vergili, döneminde Karabük Belediyesi'ne yaklaşık 150 milyon liralık mal varlığı kazandırdığını da sözlerine ekledi.

Mahallelerde asansörlü, yürüyen merdivenli ulaşım

Karabük'te, kentin yüksek kesimlerindeki mahallelere yayaların ulaşımını kolaylaştırmak için yürüyen merdivenler, asansörler ve yaya köprüleri kullanılıyor. Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili (fotoğrafta), konuya ilişkin açıklama yaptı.
Mahallelerde asansörlü, yürüyen merdivenli ulaşım

Karabük'te, kentin yüksek kesimlerindeki mahallelere yayaların ulaşımını kolaylaştırmak için yürüyen merdivenler, asansörler ve yaya köprüleri kullanılıyor.


İkindi Vaktine Kalan Süre

Karabük
Cuma
18 Ocak 2019
Rüzgar 3,7 km/h
Güneşli
8 °
-4°
Diğer Karabük Günleri İçin Tıklayın
Başkan Erdoğan Mehruze teyzeyi aradı: Türkiye´yi ağlattın

Başkan Erdoğan Mehruze teyzeyi aradı: Türkiye´yi ağlattın

Batman Millet Bahçesi'nin ihalesi yapıldı

Batman Millet Bahçesi'nin ihalesi yapıldı

Kolundan çıkanlar şoke etti!

Kolundan çıkanlar şoke etti!

Mourinho'dan Galatasaray ve Drogba itirafları!

Mourinho'dan Galatasaray ve Drogba itirafları!

Başkan Erdoğan Mehruze teyzeyi aradı: Türkiye´yi ağlattın

Başkan Erdoğan Mehruze teyzeyi aradı: Türkiye´yi ağlattın

Batman Millet Bahçesi'nin ihalesi yapıldı

Batman Millet Bahçesi'nin ihalesi yapıldı

Kolundan çıkanlar şoke etti!

Kolundan çıkanlar şoke etti!

Mourinho'dan Galatasaray ve Drogba itirafları!

Mourinho'dan Galatasaray ve Drogba itirafları!