Genel

Öğrenciler dersleri doğada görüyor


Öğrenciler dersleri doğada görüyor - Bayburt Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği öğrencileri, kentin çeşitli bölgelerinde doğada yaptıkları derslerde hayvanları yakından tanıma şansı elde ediyor - Öğretim Görevlisi Sefalı: - "Biyolojik çeşitlilik açısından oldukça zengin sayılabilecek Bayburt doğasını öğrencilerimizle fırsat olarak değerlendiriyoruz"BAYBURT (AA) - Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği öğrencileri, çevre ve doğa ile ilgili dersleri sınıf yerine doğada uygulamalı işliyor.


Öğretim Görevlisi Abdurrahman Sefalı, doktora çalışması kapsamında fen bilgisi öğretmenliği öğrencilerinin doğaya ve canlılara karşı ön yargılarını ortadan kaldırmak için bazı dersleri kentin çeşitli bölgelerinde doğada anlatıyor.

Bu kapsamda Sefalı, doğal su kaynakları nedeniyle çok sayıda su yılanının barınağı konumundaki Kırkpınar köyünde öğrencileriyle yakaladıkları yılanları yakından inceledi.

Sefalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, biyolojik çeşitlilik açısından oldukça zengin sayılabilecek Bayburt doğasını öğrencileriyle fırsat olarak değerlendirdiklerini söyledi.

Özellikle kent merkezi dışındaki alanlarda bazı farklı tür canlıları görmenin mümkün olduğunu belirten Sefalı, "Bunlardan biri de yöre halkı tarafından 'yılanlı köy' olarak bilinen Kırkpınar köyü. Buraya öğrencilerimizi getirip Türkiye'de de yaygın olarak bulunan, ekstra bir özelliği olmayan küpeli su yılanı ile damalı su yılanlarını tanıttık." dedi.

Sefalı, insanlardaki ön yargılar nedeniyle yılanların sürekli öldürüldüğüne ancak bunun doğal denge açısından oldukça sakıncalı olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu:

"Ön yargıları kırmak için bir çalışma yapıyoruz, sanırım başarılı da oluyoruz. Öğrencilerimizin çoğu artık su yılanlarını tanıdı, rahatlıkla dokunabiliyorlar. En azından öldürmüyorlar, ürkmüyorlar. Onların da yetiştirecekleri öğrencilerine örnek olmasını temenni ediyoruz."

Fen Bilgisi Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisi Zeliha Kazcı, okula ilk başladığı dönemlerde özellikle hayvanlar nedeniyle tedirginlik yaşadığını ifade etti.

Uygulamalı derslerle bu tedirginliğini attığını anlatan Kazcı, şunları kaydetti:

"Okula başladıktan sonra Abdurrahman hocamızın doğadaki dersleri sayesinde yılanlara, diğer canlılara ve çevreye karşı bakışım değişti. Bu dersler sayesinde artık ben de yılanlara dokunabiliyorum, bu benim için çok güzel bir şey. Atandığım zaman ben de öğrencilerime böyle etkinlikler yaptırmayı isterim."

Yağmur Taşkıran ise ilk kez yılan gördüğünde çığlıklar atarak kaçtığını ancak uygulamalı dersler sayesinde yılanlardan ya da diğer hayvanlardan korkmadığını kaydetti.

Öğrenciler dersleri doğada görüyor

Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği öğrencileri, çevre ve doğa ile ilgili dersleri sınıf yerine doğada uygulamalı işliyor. Öğrenciler, doğal ortamlarındaki hayvanları ellerine alarak yakından inceledi.


İkindi Vaktine Kalan Süre

Bayburt
Çarşamba
14 Kasım 2018
Rüzgar 9,3 km/h
Yağmur ve kar
4 °
-3°
Diğer Bayburt Günleri İçin Tıklayın
´Atatürk benim ilahım, tapıyorum´

´Atatürk benim ilahım, tapıyorum´

Efsanevi 'Ejderha Taşı' gün yüzüne çıkarıldı

Efsanevi 'Ejderha Taşı' gün yüzüne çıkarıldı

İşte altın zengini ülkeler

İşte altın zengini ülkeler

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

En Çok Okunanlar