Genel

Savaşın stresini resim yaparak atıyorlar


Savaşın stresini resim yaparak atıyorlar - Fatih Sultan Mehmet Derneği tarafından düzenlenen yaz kurslarına katılan Suriyeli çocuklar, savaşın olumsuz etkilerinden resim yaparak kurtuluyor - Resim öğretmeni Suriyeli Şeyma Ersal: "Hem kendimi teselli ediyorum hem de çocuklara destek olmaya çalışıyorum" KİLİS (AA) - Kilis'te Fatih Sultan Mehmet Derneğince düzenlenen yaz kursuna katılan Suriyeli çocuklar, savaşın stresini resim yaparak atıyor.


Ülkelerindeki olaylardan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Kilis'te şehrin çeşitli yerlerinde kiraladıkları evlerde yaşamını sürdürmeye çalışan Suriyelilerin sayısı yaklaşık 130 bine ulaştı. Yaşanan olaylardan en çok etkilenenler ise kadınlar ve çocuklar oldu.

Olayların başladığı ilk günden itibaren Suriyelileri yalnız bırakmayan Türkiye, savaş mağdurlarına her türlü desteği veriyor. Sivil toplum kuruluşları da "ensar-muhacir" anlayışından hareketle düzenlenen kampanyalarla Suriyelileri yalnız bırakmıyor.

Fatih Sultan Mehmet Derneği de yaz kursları kapsamında savaşta yakınlarını kaybetmiş 20 çocuk için resim kursu düzenledi.

Anneleri derneğin yetişkinlere yönelik düzenlediği mesleki eğitim kurslarına katılan çocuklar, resim yaparak yaşadıkları stresten kurtulmaya çalışıyorlar.

Resim Öğretmeni Şeyma Ersal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iç savaş nedeniyle evinden ve yurdundan ayrılmak zorunda kaldığını anlattı.

Savaşın üzerinde bıraktığı olumsuz etkilerden kurtulmak için derneğin düzenlediği Türkçe kursuna kayıt yaptırdığını anlatan Ersal, derneğe geldiğinde burada gördüğü çocuklar için de bir şeyler yapmak istediğini belirterek, "Çocuklara nasıl yardımcı olabilirim diye düşündüm Savaşta gördükleri kötü durumu, stresi atsınlar diye onlar için resim kursu açmaya karar verdim. Şu anda çocuklarda olumlu sonuçlar oldu. Resim yaptıkları için psikolojileri düzeldi." diye konuştu.

Ersal, savaş nedeniyle kendisinin de zor günler geçirdiğini ifade ederek, "Ben çocukluğumu yaşamadım ama onlar yaşasın istedim. O yüzden resimle streslerini atarlar düşüncesiyle böyle bir kurs düzenledim. Hem kendimi teselli ediyorum hem de çocuklara destek olmaya çalışıyorum." dedi.


Savaşın stresini resim yaparak atıyorlar

Kilis'te Fatih Sultan Mehmet Derneğince düzenlenen yaz kursuna katılan Suriyeli çocuklar, savaşın stresini resim yaparak atıyor.


İkindi Vaktine Kalan Süre

Kilis
Pazartesi
12 Kasım 2018
Rüzgar 7,4 km/h
Çoğunlukla güneşli
18 °
18°
Diğer Kilis Günleri İçin Tıklayın
2 bin 500 liralık komisyon kavgasında inanılmaz görüntüler

2 bin 500 liralık komisyon kavgasında inanılmaz görüntüler

Libertadores finalindeki Süperclasico maçı nefesleri kesti

Libertadores finalindeki Süperclasico maçı nefesleri kesti

Galatasaray'ın 'ALTIN' jenerasyonu

Galatasaray'ın 'ALTIN' jenerasyonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Paris'te

Cumhurbaşkanı Erdoğan Paris'te

En Çok Okunanlar