• $ 5,3522
  • € 6,0828
  • 220.957
  • 98.749
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Kültür Sanat Yaşam

Üniversite öğrencilerinden bağ bozumu mesaisi


Üniversite öğrencilerinden bağ bozumu mesaisi - Manisa'nın dünyaca ünlü Sultaniye üzümünün hasadında mevsimlik işçi olarak çalışan üniversite öğrencileri, okul için harçlık biriktiriyor - Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Fakültesi öğrencisi Ahmet Arslan: - "Yoğun tempo ile çalışıyoruz.


Üniversite öğrencilerinden bağ bozumu mesaisi

- Manisa'nın dünyaca ünlü Sultaniye üzümünün hasadında mevsimlik işçi olarak çalışan üniversite öğrencileri, okul için harçlık biriktiriyor - Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Fakültesi öğrencisi Ahmet Arslan: - "Yoğun tempo ile çalışıyoruz. Emek vermeden bir yere gelinmiyor" - Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi Mustafa Bayram: - "Bu benim 29'uncu günüm, buradan kazandığımızla okul ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz, aile bütçesine katkıda bulunuyoruz"

MANİSA (AA) - DOĞANCAN BİNGÖL - Manisa'nın dünyaca ünlü Sultaniye üzümünün hasadında mevsimlik işçi olarak çalışan üniversite öğrencileri, yaz tatilini eğitim masraflarını karşılamak için fırsat olarak değerlendiriyor.

Manisa ve ilçelerinde yaklaşık 800 bin dekarlık alanı kaplayan bağlardaki üzümlerin toplanmasına tüm hızıyla devam ediliyor. Bölgenin en önemli geçim kaynağı olan üzümlerin ağustos sıcağı altındaki zahmetli hasadında Türkiye'nin değişik illerinden gelen mevsimlik işçilerin yanında üniversite öğrencileri de bulunuyor.

Aileleri Manisa ve çevre illerde ikamet eden öğrenciler, diğer işçilerle beraber sabahın ilk ışıklarıyla bağ bozumu için işe koyuluyor. Üzümlerin bağdan kesilmesi, sergi yerine taşınması, yaş üzümlerin potasyum ve zeytinyağlı karışıma batırılması ve serilmesi işlerinde görev alan öğrenciler, günlük 90 lira yevmiye alıyor.

Mühendis, bankacı, psikolog adayı öğrenciler, en zorlu mesleklerden olan tarım işçiliğini yakından tanıma fırsatı buluyor.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi öğrencisi Ahmet Arslan (21) AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede yaşayan pek çok öğrenci gibi üzüm sezonunda okul harçlığını çıkarmak çalıştığını belirtti.

Arslan, hasattaki görevinin bağdan kesilen üzümleri potasyum ve zeytinyağlı suya bandırmak olduğu belirterek, "Üzümdeki en zor işlerden bir tanesi bandırma işidir. Yoğun tempo ile çalışıyoruz. Emek vermeden bir yere gelinmiyor." dedi.

- "Yaklaşık 30 gündür bu işi yapıyorum"

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi Mustafa Bayram da bağlardan kesim işçilerinin doldurduğu sepetlerin taşınması aşamasında çalıştığını aktardı.

Bağda çalışmaya alışık olduğunu vurgulayan Bayram, "Çok çalışıyoruz ama okula başladığımızda ihtiyaçlarımızı bu parayla karşılıyoruz, verdiğimiz emeğe değdiğini hissediyoruz. Bu benim 29'uncu günüm. Hasat sonuna kadar buradayız." diye konuştu.

Okuldaki birçok arkadaşının bağda çalışmak istediğini ancak sıcak altında iş yapmanın kolay olmadığını anlatan Bayram, "Bu bölgede doğup yetiştiğimiz için bu işe ve ovanın sıcaklığına alışkınız. Okuldan arkadaşlarım günlük 90 lira kazandığımızı duyunca bu iş onlara cazip geliyor. Onlar da gelmek istiyor ama sıcağı ve işi görünce kararlarını değiştiriyorlar." ifadelerini kullandı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Bankacılık Bölümü öğrencisi Bekir Bahadır Kılınç da oturdukları mahallede tamamı üniversitesi öğrencisi 15 arkadaşıyla üzüm hasadında çalıştıklarını kaydetti.

Okuldaki arkadaşları tatil yaparken, sıcak altında çalıştıklarını bunun da kolay olmadığını belirten Kılınç, ancak kendi masraflarını karşılamanın daha güzel bir duygu olduğunu vurguladı.

Kılınç, şunları söyledi:

"Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden, gıda mühendisliğinden, otomotive kadar birçok bölümde okuyan ve bu işlerde çalışan arkadaşlarım var. Yaz aylarında bu arkadaşlarımla bir araya geliyoruz ve üniversite masraflarımızı üzümden çıkarıyoruz. Okulumuzu bitirdikten sonra bugünlerimiz tatlı anı olarak kalacak."
Üniversite öğrencilerinden bağ bozumu mesaisi

Manisa'nın dünyaca ünlü Sultaniye üzümünün hasadında mevsimlik işçi olarak çalışan üniversite öğrencileri, yaz tatilini eğitim masraflarını karşılamak için fırsat olarak değerlendiriyor. Aileleri Manisa ve çevre illerde ikamet eden öğrenciler, diğer işçilerle beraber sabahın ilk ışıklarıyla bağ bozumu için işe koyuluyor. Üzümlerin bağdan kesilmesi, sergi yerine taşınması, yaş üzümlerin potasyum ve zeytinyağlı karışıma batırılması ve serilmesi işlerinde görev alan öğrenciler, günlük 90 lira yevmiye alıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi Mustafa Bayram (fotoğrafta), açıklama yaptı.
Üniversite öğrencilerinden bağ bozumu mesaisi

Manisa'nın dünyaca ünlü Sultaniye üzümünün hasadında mevsimlik işçi olarak çalışan üniversite öğrencileri, yaz tatilini eğitim masraflarını karşılamak için fırsat olarak değerlendiriyor. Aileleri Manisa ve çevre illerde ikamet eden öğrenciler, diğer işçilerle beraber sabahın ilk ışıklarıyla bağ bozumu için işe koyuluyor. Üzümlerin bağdan kesilmesi, sergi yerine taşınması, yaş üzümlerin potasyum ve zeytinyağlı karışıma batırılması ve serilmesi işlerinde görev alan öğrenciler, günlük 90 lira yevmiye alıyor. Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Fakültesi öğrencisi Ahmet Arslan (fotoğrafta), açıklama yaptı.


Üniversite öğrencilerinden bağ bozumu mesaisi

Manisa'nın dünyaca ünlü Sultaniye üzümünün hasadında mevsimlik işçi olarak çalışan üniversite öğrencileri, yaz tatilini eğitim masraflarını karşılamak için fırsat olarak değerlendiriyor. Aileleri Manisa ve çevre illerde ikamet eden öğrenciler, diğer işçilerle beraber sabahın ilk ışıklarıyla bağ bozumu için işe koyuluyor. Üzümlerin bağdan kesilmesi, sergi yerine taşınması, yaş üzümlerin potasyum ve zeytinyağlı karışıma batırılması ve serilmesi işlerinde görev alan öğrenciler, günlük 90 lira yevmiye alıyor. Pamukkale Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğrencisi Ali Kuzucuk (solda), açıklama yaptı.


Üniversite öğrencilerinden bağ bozumu mesaisi

Manisa'nın dünyaca ünlü Sultaniye üzümünün hasadında mevsimlik işçi olarak çalışan üniversite öğrencileri, yaz tatilini eğitim masraflarını karşılamak için fırsat olarak değerlendiriyor. Aileleri Manisa ve çevre illerde ikamet eden öğrenciler, diğer işçilerle beraber sabahın ilk ışıklarıyla bağ bozumu için işe koyuluyor. Üzümlerin bağdan kesilmesi, sergi yerine taşınması, yaş üzümlerin potasyum ve zeytinyağlı karışıma batırılması ve serilmesi işlerinde görev alan öğrenciler, günlük 90 lira yevmiye alıyor. Necmettin Erbakan Üniversitesi Bankacılık Bölümü öğrencisi Bekir Bahadır Kılıç (fotoğrafta), toplanan üzümlerin taşınması işinde görev alıyor.


Üniversite öğrencilerinden bağ bozumu mesaisi

Manisa'nın dünyaca ünlü Sultaniye üzümünün hasadında mevsimlik işçi olarak çalışan üniversite öğrencileri, yaz tatilini eğitim masraflarını karşılamak için fırsat olarak değerlendiriyor. Aileleri Manisa ve çevre illerde ikamet eden öğrenciler, diğer işçilerle beraber sabahın ilk ışıklarıyla bağ bozumu için işe koyuluyor. Üzümlerin bağdan kesilmesi, sergi yerine taşınması, yaş üzümlerin potasyum ve zeytinyağlı karışıma batırılması ve serilmesi işlerinde görev alan öğrenciler, günlük 90 lira yevmiye alıyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğrencisi Mustafa Bayram (solda) ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Bankacılık Bölümü öğrencisi Bekir Bahadır Kılınç (sağda) , toplanan üzümlerin taşınması işinde görev alıyor.


İkindi Vaktine Kalan Süre

Manisa
Salı
22 Ocak 2019
Rüzgar 7,4 km/h
Bulutlu
13 °
13°
Diğer Manisa Günleri İçin Tıklayın
Payitaht Abdülhamid´e yurt dışında da yoğun ilgi gösteriliyor

Payitaht Abdülhamid´e yurt dışında da yoğun ilgi gösteriliyor

Dünyanın en ünlü köpeği Boo hayatını kaybetti

Dünyanın en ünlü köpeği Boo hayatını kaybetti

Dünyanın en anlamlı dövmeleri

Dünyanın en anlamlı dövmeleri

Çin'in Bisiklet Mezarları

Çin'in Bisiklet Mezarları

Payitaht Abdülhamid´e yurt dışında da yoğun ilgi gösteriliyor

Payitaht Abdülhamid´e yurt dışında da yoğun ilgi gösteriliyor

Dünyanın en ünlü köpeği Boo hayatını kaybetti

Dünyanın en ünlü köpeği Boo hayatını kaybetti

Dünyanın en anlamlı dövmeleri

Dünyanın en anlamlı dövmeleri

Çin'in Bisiklet Mezarları

Çin'in Bisiklet Mezarları