Sağlık

Yardımcı doçentten yapay akciğer üzerine "kumaş"lı çalışma


Yardımcı doçentten yapay akciğer üzerine "kumaş"lı çalışma - PAÜ Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.


Doç. Dr. Kaplan, "Yapay Alveol Modülü" projesi kapsamında seyrek dokulardan oluşan kumaş geliştirdi - Yrd. Doç. Dr. Kaplan: "Geliştirdiğimiz kumaşın akciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılacağını ve tıp alanında çığır açacak bir teknoloji olabileceğini düşünüyoruz. Akciğer hastaları için gelişmiş teknolojilerle sırt çantası şeklinde yapay akciğer üretilebilir"

DENİZLİ (AA) - Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Volkan Kaplan, "Yapay Alveol Modülü" projesi ile geliştirdiği kumaşın akciğer hastalıklarının tedavilerinde kullanılabileceğini söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Kaplan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapay organların tekstil maddelerinden yapıldığını belirterek, bazı kumaş yapılarıyla akciğerin dokusunun benzeştiğini fark edip "Yapay Alveol Modülü Çalışması" projesi başlattığını anlattı.

Akciğer yapısının işlevlerini bir kumaş üzerinde elde etme fikrinden yola çıktığını dile getiren Kaplan, "Solunum sisteminin temel organı akciğerlerin içinde alveoller bulunur. Kan dolaşımında görevli olan alveoller havayı temizleyip, kılcal damarlara verir. Damarlar temiz havayı tüm vücuda dağıtır. Kirlenen kan, kılcal damarlar ile yeniden alveollere gelir. Alveoller karbondioksiti alır, bronşlara verir, bronşlar soluk borusuna, soluk borusu buruna verir. Alveoller difüzyon ile gaz alışverişini yapar." diye konuştu.

- Sırt çantası gibi yapay akciğer

Son dönemde, tekstil mühendisleri tarafından nano boyuttaki kimyasallarla sıvı iticiliğin çalışıldığına işaret eden Kaplan, geliştirdikleri kumaşa ilişkin şu bilgileri verdi:

"Proje kapsamında üzerinde çalıştığımız kumaş, alveollerdeki hava taşınımını tam olarak yapabilmesinin yanında sıvının da gözeneklerinden geçmesine engel olmakta. Yapılan deneyler sonucunda pratik alanda kullanıma müsait bu kumaş, oksijenaratör cihazlarında havayı geçirirken kanı geçirmeyen membranların yerini kolaylıkla alabileceği gibi daha küçük, pratik oksijenaratör cihazları yapılmasına imkan sağlar. Üzerinde çalıştığımız "Yapay Alveol Modülü" projesi ile geliştirdiğimiz kumaşın akciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılacağını ve tıp alanında çığır açacak bir teknoloji olabileceğini düşünüyoruz. Akciğer hastaları için gelişmiş teknolojilerle sırt çantası şeklinde yapay akciğer üretilebilir."

Yapay elyaf ürünü bir kumaşın doku özelliklerinde değişime giderek gerçekleştirdiği çalışmada çok seyrek dokulardan oluşan kumaş elde ettiğini dile getiren Kaplan, şunları kaydetti:

"Tül şeklinde üretilen kumaş yüzeyinde kan damlasının hareket etmeden sabit durabileceği yapılar sağladık. Kan damlası ile oksijenli gaz ortamının birbirinden ayrılma oranı normal materyallerde yüzde 60 civarındayken çalışmamızda bu oran yüzde 100'e çıktı. Kumaş üzerinde yapılan deneyler sonucunda pratik alanda kullanıma müsait olan bu kumaş, oksijenaratör cihazları için çok elverişli."
Yardımcı doçentten yapay akciğer üzerine "kumaş"lı çalışma

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Volkan Kaplan, "Yapay Alveol Modülü" projesi ile geliştirdiği kumaşın akciğer hastalıklarının tedavilerinde kullanılabileceğini söyledi. Geliştirilen kumaşın sıvı geçirmez özellikle olması dikkat çekti.Yardımcı doçentten yapay akciğer üzerine "kumaş"lı çalışma

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Volkan Kaplan, "Yapay Alveol Modülü" projesi ile geliştirdiği kumaşın akciğer hastalıklarının tedavilerinde kullanılabileceğini söyledi.


İkindi Vaktine Kalan Süre

Denizli
Çarşamba
21 Şubat 2018
Rüzgar 7,4 km/h
Çok bulutlu ve sağanak yağışlı
14 °
14°
Diğer Denizli Günleri İçin Tıklayın
Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında çiftçilere mazot müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında çiftçilere mazot müjdesi

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Sosyal medyada günün en çok paylaşılan fotoğrafları

İki kurum daha taşeron kadro listesi sonucunu açıkladı

İki kurum daha taşeron kadro listesi sonucunu açıkladı

Ölümün kıyısından dönen araç sürücüleri

Ölümün kıyısından dönen araç sürücüleri

En Çok Okunanlar