26 Şubat 2021 Cuma / 14 Recep 1442
Gece modu

THY Alanya-Gazipaşa uçuşları bugün başladı.

Alanya-Gazipaşa’nın çekim alanına daha fazlaya dayanamayan Türk Hava Yolları, ilk uçuşunu TK2592 sefer sayılı Airbus A320 'Hasankeyf' adlı uçağıyla bugün yaptı.

25 Temmuz 2014 Cuma 07:00 - Güncelleme: 25 Temmuz 2014 Cuma 15:50

Türk Hava Yolları uçağı TAV Havalimanları'nın işlettiği Gazipaşa’ya iniş gerçekleştirdikten sonra ise geleneksel su takıyla karşılandı.

Gazipaşa açılışında THY Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, TAV Gazipaşa işletme müdürü Cengiz Aşıklı  ve çok sayıda gazeteci hazır bulundu.

Türk Hava Yolları’nın İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Antalya Gazipaşa Havalimanı’na doğrudan gerçekleştirdiği seferler, bugün itibarıyla haftanın her günü karşılıklı olmak üzere 14 frekans hâlinde düzenlenecek.

Gazipaşa Havalimanı’ndan düzenlenen açılışta AB Bakanı ve Başmüzakereci  Mevlüt Davutoğlu  yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Bugün Türk Hava Yolları’nın da Gazipaşa Havaalanı’na inmesinin gururunu yaşıyoruz. Dünyada bir marka olan THY’nin Gazipaşa’ya uçuşlara başlaması bu gösterdiği inanılmaz gelişmeler yanında değerlerine de verdiği önemi gözler önüne sunuyor. Yıllar önce ineklerin otladığı bu havaalanında şimdi yurt içi ve yurt dışından bir çok yolcunun geldiği görmek mutluluk verici. Buraya uçuşların başlamasında katkısı olan Türk Hava Yolları yönetim kuruluna ve Gazipaşa’nın çehresini değiştiren TAV Havalimanlarına teşekkürlerimi sunuyorum.”

TAV Gazipaşa İşletme Koordinatörü Cengiz Aşıklı ise Türk Hava Yolları’nın Gazipaşa’ya uçuşlara başlaması ve Gazipaşa’nın hedeflerini şu şekilde anlattı;
"THY’nin buraya gelmesinden oldukça memnunuz. Bizim uzun zamandan beri arzuladığım bir olay gerçekleşti bugün. Türk Hava Yolları bizim dünyaya açılan kapımız bu yüzden hem Gazipaşa Havaalanı için hem de bu bölge için oldukça önem arz ediyor. Bugün Türk Hava Yolları ile Gazipaşa’ya uçan havayolu sayısı 16’ya ulaşmış bulunuyor. Şuanda 10 ülkede 19 noktaya Gazipaşa’dan uçuş gerçekleştiriyoruz.  Amacımız bu rakamları daha da yukarıya çekmek, bu yüzden pist uzatma çalışmalarımızı en kısa zamanda bitirerek daha çok yolcu kapasiteli uçakları Gazipaşa’ya indirmeyi amaçlamaktayız. Bu olumlu gelişmelere paralel olarak yıllık yolcu rakamında geçen yılın neredeyse iki katı olan 650 bin civarında olmasını bekliyoruz.”

İstanbul’dan Gazipaşa/Alanya’ya bilet fiyatları tüm vergiler dâhil gidiş-dönüş 99 Türk Lirası’ndan başlıyor.

Gazipaşa/Alanya’ya ait tarifeli uçuş saatleri ise şu şekilde;

Uçuş No.

Günler

Kalkış

Varış

TK2592

Her gün

IST

09:40

11:00

GZP

TK2593

Her gün

GZP

11:45

13:10

IST

TK2596

Her gün

IST

20:50

22:10

GZP

TK2597

Her gün

GZP

22:55

00:20

IST

Özkan Demir / Gazipaşa-ALANYA