11 Ağustos 2020 Salı / 21 ZilHicce 1441
Gece modu

ABD Temsilciler Meclisi, Trump'a yönelik azil soruşturması raporunu yayınladı

Demokratların domine ettiği ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump hakkında azil soruşturmasının raporunu yayımladı.

04 Aralık 2019 Çarşamba 00:48 - Güncelleme: 04 Aralık 2019 Çarşamba 01:51
ABD Temsilciler Meclisi'ne bağlı İstihbarat Komitesi, Başkan Donald Trump hakkındaki azil soruşturması raporunu açıkladı.
 
Rapora göre, Trump 'kişisel ve siyasi çıkarlarını ABD'nin ulusal çıkarlarının üzerinde tuttu' ve yalnızca başkanlık seçimi sürecindeki haklı rekabeti baltalamakla kalmayıp, aynı zamanda ABD'nin 'ulusal güvenliğini' de tehlikeye attı.
 
Raporda, "Başkan Trump, Ukrayna'ya askeri yardım için kendi seçim kampanyasına menfaat sağlayacak soruşturmaların açıklanması şartını koştu" ifadelerine yer verildi.
 
"Başkan, tanıklara mahkeme celplerini görmezden gelmeleri yönünde talimatı vererek azil soruşturmasına engel oldu" denilen raporda "ABD tarihinde Trump hariç hiçbir Başkan, yetkililere Kongre'ye ifade vermeme yönünde talimat vermedi" diye kaydedildi.
 
Raporda "Asli delilleri reddederek Kongre'ye engel olan Başkan Richard Nixon bile, Kongre'nin azil soruşturması yürütmesini kabul etmişti" ifadeleri kullanılarak "Donald Trump, ABD tarihinde Temsilciler Meclisi tarafından yürütülen bir azil soruşturmasını tamamen engellemek isteyen ilk başkandır" denildi.
 
Beyaz Saray'dan yanıt: 'Sahtekarlık süreci'
 
Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham, rapora ilişkin yanıtında İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff'in liderliğindeki Demokratların, Trump tarafından yanlış bir şey yapıp yapmadığına dair kanıt üretmeyen 'tek taraflı bir sahtekarlık süreci' yürüttüğünü söyledi.
 
Sputnik'in haberine göre Grisham, "Bu rapor hayal kırıklarından başka bir şeyi yansıtmıyor. Başkan Schiff'in raporu, hiçbir kanıtı olmadığında kanıt üretmek için bocalayan bir bodrum katı bloggerının afaki ifadelerine benziyor" dedi.