• $ 5,7128
 • € 6,4381
 • 257.776
 • 97098.3
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

ABD'de Demokrat isimlerden İlhan Omar'a destek

ABD'de son günlerde antisemitizm tartışmalarıyla gündeme gelen Müslüman Kongre üyesi Ilhan Omar'a, Demokrat Partinin İlerici Meclis Alt Grubu ve partililerden destek mesajları geldi.

 • AA
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Demokrat Partiye bağlı İlerici Meclis Alt Grubu eş başkanları Mark Pocan ve Pramila Jayapal, yaptıkları yazılı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın Omar'ı, Yahudi örgütleriyle ilgili ifadelerinden dolayı istifaya çağırmasına tepki gösterdi.

Açıklamada, "Trump'ın Omar'ı istifaya çağıran ifadeleri utanç verici ve ne yazık ki şaşırtıcı değil. Adaylığı ve başkanlığı döneminde Donald Trump, sürekli beyaz milliyetçilik, İslamofobi, cinsiyetçilik ve ırkçılığı pohpohladı, bunlar için de özür dilemedi. Bu başkanın, neonazileri iyi insanlar olarak tanımladığını unutmayalım. Müslüman yasağının, transeksüel hizmet yasağının ve sıfır toleransın yaratıcısının, bu konuda ya da başka herhangi bir konuda hiçbir ahlaki otoritesi yoktur." ifadeleri kullanıldı.

Omar'ın özür dilemesi ve hayat hikayesinden dolayı memnuniyet duyulduğunun belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Somali kökenli bir Amerikalı göçmen olarak Omar, tarihteki en çeşitli Kongre'de önemli bir rol oynuyor. Tüm kesimlerden Amerikalılar, Trump'ın ve Kongre'deki Cumhuriyetçilerin, Omar gibi sesleri bastırmak ve yıldırmak için gösterdikleri küçümseyici çabayı reddetmelidirler. Temsilciler Meclisi, Omar'ın Dış İlişkiler Komitesindeki ve İlerici Parti Grubundaki liderliğini sürdürmesini dört gözle bekliyor."

CORTEZ'DEN OMAR'A MESAJ

ABD Temsilciler Meclisinin en genç kadın üyesi Alexandria Ocasio Cortez Cortez de Twitter hesabından, "Başkan Trump'ın aksine Omar, sıkıntıyı kabullenip özür diledi, duruşunu açıkça belli ederken, antisemitizmin geçmişini öğrenme fırsatını da yakaladı." mesajını paylaştı.

Temsilciler Meclisinde New York'u temsil eden Cortez mesajını, "Omar'la siyasette lobicilik konusunu ortaya attığı ve topluluklara karşı hassasiyeti için gurur duyuyorum." ifadeleriyle sürdürdü.

OMAR'A YÖNELİK ANTİ-SEMİNİST İDDALARI

Kongreye giren ilk başörtülü Omar, hakkındaki antisemitizm suçlamalarına karşılık Twitter'dan dün açıklama yapmıştı. Amerikalı Yahudilerden özür dileyen Omar, İsrail'in ABD'deki lobicilik faaliyetlerinin göz ardı edilmemesi uyarısında bulunmuştu.

Antisemitizmin gerçek olduğunu belirterek, bunu kendisine öğreten Yahudi arkadaşlarına teşekkür eden Omar, "Amacım Yahudi seçmenlerimi ve Amerikalı Yahudileri kırmak değildi. Kimliğim üzerinden bana saldıranlardan da beklediğim gibi her zaman geri adım atmaya ve eleştiri yoluyla düşünmeye istekli olmalıyız. Bu sebeple net bir şekilde özür dilerim." ifadesini kullanmıştı.

Omar ayrıca, "Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi (AIPAC), Ulusal Tüfek Derneği (NRA) veya fosil yakıt endüstri lobilerinin siyasetimizdeki problemli rolünü vurgulamaya devam edeceğim. Çok uzun zamandır devam eden bu konuyu dikkate almalıyız." açıklamasını yapmıştı.

Trump, dün Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, "Bence kendisi ya Kongre'den ya da kesinlikle Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'ndeki görevinden istifa etmelidir. Anti-semitizmin ABD Kongresi'nde yeri yok. Kongre üyesi Omar'ın özrü de yeterli değildi." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

90 bin camide sela okundu

90 bin camide sela okundu

Irak'tan "Yüzyılın Anlaşması" tepkisi: Bölgedeki tüm projeleri reddediyoruz

Irak'tan 'Yüzyılın Anlaşması' tepkisi: Bölgedeki tüm projeleri reddediyoruz

İtalya´da Neo-Nazi operasyonu: Füze ele geçirildi

İtalya´da Neo-Nazi operasyonu: Füze ele geçirildi

Herkes bu gizemi merak ediyordu... İşte o sır!

Herkes bu gizemi merak ediyordu... İşte o sır!

Türkiye'den AB'ye Doğu Akdeniz tepkisi

Türkiye'den AB'ye Doğu Akdeniz tepkisi

'15 Temmuz'u unutursak daha büyük kalleşliklerin yaşanmasına engel olamayız'

'15 Temmuz'u unutursak daha büyük kalleşliklerin yaşanmasına engel olamayız'

15 Temmuz paylaşımı büyük tepki çekmişti: Soruşturma başlatıldı

15 Temmuz paylaşımı büyük tepki çekmişti: Soruşturma başlatıldı

16 Türk devletini simgeleyen askerlerin ellerini tek tek sıktı

16 Türk devletini simgeleyen askerlerin ellerini tek tek sıktı
 
Başkan Erdoğan 16 Türk devletini simgeleyen askerlerin ellerini tek tek sıktı

Başkan Erdoğan 16 Türk devletini simgeleyen askerlerin ellerini tek tek sıktı