• $ 5,8132
 • € 6,4351
 • 273.295
 • 108786
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

ABD'de Ilhan Omar'a anti-semitizm konusunda uygulanan 'çifte standart' tartışılıyor

ABD'de anti-semitizm tartışmalarının odağında olan Ilhan Omar'ın özür dilemesine rağmen, Donald Trump'ın vekile istifa çağrısı yapması, Amerikan siyasetinde anti-semitizm konusunda 'çifte standart' tartışmalarını gündeme getirdi.

 • AA
 • 0
 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
x

ABD'de Kongreye seçilen ilk başörtülü kadın olma ünvanını taşıyan Ilhan Omar üzerinden başlayan anti-semitizm tartışmaları ve Başkan Donald Trump'ın Omar'ı istifaya çağırması, Yahudi karşıtlığı konusunda Amerikan siyasetindeki "çifte standart" tartışmalarını gündeme getirdi.

Temsilcisi Somali asıllı Demokrat İlhan Omar'ın, sosyal medya hesabından İsrail yanlısı Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi'nin (AIPAC) İsrail'i desteklemeleri için ABD'li siyasilere para ödediğini ifade etmesi ile başlayan anti-semitizm tartışmaları, ABD'de gündemdeki yerini koruyor.

Omar'ın söz konusu açıklamalarından dolayı ülkedeki Yahudilerden özür dilemesine rağmen Başkan Trump'ın Omar'ı istifaya çağırması üzerine, yetkililer ve ABD basını Trump'a daha önce yaptığı anti-semitik, İslamofobik ve ırkçı açıklamalarını hatırlattı. Trump'ın ve diğer Cumhuriyetçi isimlerin yaptıkları açıklamalardan dolayı özür dilemedikleri halde, Omar'ın özrüne rağmen Müslüman siyasetçiye yüklenmeleri, "çifte standart" yorumlarına yol açtı.

Nitekim Omar da bu sabah yaptığı açıklamada bu noktaya dikkati çekerek, Trump'ın istifa çağrısına "Tüm hayatın boyunca, Yahudilere, Müslümanlara, yerlilere, göçmenlere, siyahi insanlara ve dahasına nefret ticareti yaptınız. Ben, sözlerimin etkilediği insanlardan öğrendim. Sen ne zaman öğreneceksin?" yanıtını verdi.

"Trump kendisi özür dilememesine rağmen, karşıt görüşlülerden özür bekliyor"

Eugene Scott, Washington Post gazetesindeki makalesinde, Cumhuriyetçi Parti'nin Iowa'dan Temsilciler Meclisi üyesi Steve King'in geçen ay New York Times'a verdiği bir mülakattaki, Beyaz milliyetçi, beyaz üstünlükçü, Batı medeniyeti kavramları niye bu kadar rahatsız ediyor ki?" ifadelerini anımsattı.

King'in bu ifadelerinden dolayı hiçbir zaman özür dilememesine rağmen, Omar kadar eleştirilmediğini vurgulayan Scott, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Omar'ın özrü ve King'in kendini savunması Demokrat ve Cumhuriyetçilere oy verenlerin ruh halini yansıtıyor olabilir. Demokratlar, ayrımcılığı ciddiye alan liderler istiyor. Cumhuriyetçi taban ise "siyasi doğruluğa" karşı her şeyi geri püskürten liderler arıyor. Tarihsel olarak marjinalleşmiş gruplara karşı saygısızlığı için kendi özür dilememesine rağmen, Trump karşıt görüşlü kişilerden özür talep ediyor. Az ya da çok çifte standart olan bu yaklaşım, diğer şeyler gibi değişmeyecek çünkü Trump özellikle parti tabanındaki Cumhuriyetçilerden destek alıyor."

Amerikan yayın kuruluşu CNN ise yayınladığı bir haberinde, Trump'ın King'e gerekli cevabı vermediğini ve kendisinin de daha önce defalarca anti-semitik söylemlerde bulunduğunu kaydetti.

The New York Times ise ilgili haberinde, "Yahudilere yönelik klişelere yabancı olmayan Trump, İlhan Omar'ın özrünü reddetti" başlığını attı.

Demokrat Parti'ye bağlı İlerici Meclis Alt Grubu eş başkanları Mark Pocan ve Pramila Jayapal, yaptıkları yazılı açıklamada, "Trump'ın Omar'ı istifaya çağıran ifadeleri utanç verici ve ne yazık ki şaşırtıcı değil. Adaylığı ve başkanlığı döneminde Donald Trump, sürekli beyaz milliyetçilik, İslamofobi, cinsiyetçilik ve ırkçılığı pohpohladı, bunlar için de özür dilemedi." ifadelerini kullandı.

ABD Temsilciler Meclisinin en genç kadın üyesi Alexandria Ocasio Cortez de "Başkan Trump'ın aksine Omar, sıkıntıyı kabullenip özür diledi, duruşunu açıkça belli ederken, anti-semitizmin geçmişini öğrenme fırsatını da yakaladı." mesajını paylaştı.

Trump ve Cumhuriyetçilerin anti-semitik açıklamaları

Başkan Trump hem adaylığı hem de başkanlığı döneminde sık sık anti-semitik açıklamalarda bulundu. Trump'ın seçim döneminde kullandığı "America First (Önce Amerika)" sloganının, 1930'lardaki anti-semitik derneklerin sloganı olması o dönem Yahudi camiadan ciddi tepki toplamıştı.

Trump, 2015'teki bir konuşmasında Yahudi dinleyicilere, "Beni (seçimlerde) desteklemeyeceksiniz, çünkü ben sizin paranızı istemiyorum. Bana para vermek istemiyorsunuz ama sorun değil, kendi politikacılarınızı kontrol etmek istiyorsunuz ama sorun yok." ifadelerini kullanmıştı.

Ayrıca Trump 2017'de Charlottesville'deki neo-nazi eylemcileri de "çok iyi insanlar olarak" nitelemişti.

Trump, yine hem adaylığı hem de başkanlığı döneminde Müslümanlara yönelik çeşitli ithamlarda bulunmuş, göreve başladıktan kısa süre sonra bazı Müslüman ülke vatandaşlarına seyahat yasağı getirmişti.

Ayrıca Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da 2013'te Kongre üyesiyken yaptığı bir açıklamada, "Amerika'daki İslamcı liderleri Boston maratonundaki bombalı saldırıyı kınamamakla" suçlamıştı.

AIPAC üzerine çıkan anti-semitizm tartışması

Anti-semitizm tartışmaları, ABD'nin Minnesota Temsilcisi Somali asıllı Demokrat İlhan Omar'ın, sosyal medya hesabından İsrail yanlısı Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi'nin (AIPAC) İsrail'i desteklemeleri için ABD'li siyasilere para ödediğini ifade etmesiyle başlamıştı.

Kongreye giren ilk başörtülü Müslüman kadın ünvanını taşıyan Omar, hakkındaki anti-semitizm suçlamalarına yönelik Twitter'dan önceki gün bir açıklama yaparak, anti-semitizmin gerçek olduğunu belirtmiş ve tartışmalarda bunu kendisine öğreten Yahudi arkadaşlarına teşekkür etmişti.

Omar, "Amacım Yahudi seçmenlerimi ve Amerikalı Yahudileri kırmak değildi. Kimliğim üzerinden bana saldıranlardan da beklediğim gibi her zaman geri adım atmaya ve eleştiri yoluyla düşünmeye istekli olmalıyız. Bu sebeple net bir şekilde özür dilerim." şeklinde açıklama yapmıştı.

Açıklamasında ayrıca Amerikan siyasetinde lobilerin rolüne de dikkati çeken Omar, "Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi (a), Ulusal Tüfek Derneği (NRA) veya fosil yakıt endüstri lobilerinin siyasetimizdeki problemli rolünü vurgulamaya devam edeceğim. Çok uzun zamandır devam eden bu konuyu dikkate almalıyız." ifadelerini de eklemişti.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

Polis gözlerine inanamadı! On binlerce litre ele geçirdi

Polis gözlerine inanamadı! On binlerce litre ele geçirdi

İçişleri Bakanlığı açıkladı! Sınır dışı edildi

İçişleri Bakanlığı açıkladı! Sınır dışı edildi

Uludağ'da kaybolan dağcılarla ilgili önemli gelişme

Uludağ'da kaybolan dağcılarla ilgili önemli gelişme

Ceren Özdemir'in katil zanlısının yeni görüntüleri ortaya çıktı

Ceren Özdemir'in katil zanlısının yeni görüntüleri ortaya çıktı

Kriz mazide mi kalacak? Körfez'den açıklama

Kriz mazide mi kalacak? Körfez'den açıklama

Tevfik Göksu'dan İmamoğlu'na Kanal İstanbul cevabı

Tevfik Göksu'dan İmamoğlu'na Kanal İstanbul cevabı

İsrail ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında 'gaz sahası krizi'

İsrail ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi arasında 'gaz sahası krizi'

İzmir'deki tepki çeken heykel kaldırıldı

İzmir'deki tepki çeken heykel kaldırıldı
 
Putin´in nükleer çantası ilk kez görüntülendi

Putin´in nükleer çantası ilk kez görüntülendi

Tarlasında buldu: M.Ö. 200'lü yıllara ait... 30 milyon dolara satmak istediler!

Tarlasında buldu: M.Ö. 200'lü yıllara ait... 30 milyon dolara satmak istediler!

Dünyanın en lanetli 13 yeri... Hikayelerine inanamayacaksınız

Dünyanın en lanetli 13 yeri... Hikayelerine inanamayacaksınız

Dünya metrolarında görülen en garip yolcular

Dünya metrolarında görülen en garip yolcular