05 Mart 2021 Cuma / 21 Recep 1442
Gece modu

Cameron'dan Rusya'ya yaptırım açıklaması

İngiltere Başbakanı David Cameron Rusya'nın Ukrayna konusundaki tavrını değerlendirdi.

30 Temmuz 2014 Çarşamba 07:00 - Güncelleme: 30 Temmuz 2014 Çarşamba 18:19

İngiltere Başbakanı David Cameron, "Biz askeri bir karşı karşıya gelişin arayışı içerisinde değiliz. Yapmamız gereken sahip olduğumuz ekonomik gücü kullanmak," dedi.

İngiltere'nin kuzeybatısındaki Warrington'da katıldığı bir toplantıda konuşan Cameron Rusya'nın Ukrayna konusundaki tavrının değişmemesi durumunda ülkeye uygulanacak yaptırımların da artacağını söyledi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin haberine göre Cameron, "Ayrılıkçılara yardım etmek için Rusların, Rus parasının ve Rus sahalarının gönderildiğinden hiç şüphe yok. Biz bir Avrupa şavaşı ilan ediyor değiliz. Karadeniz'e donanma göndermek üzere de değiliz. Biz askeri bir karşı karşıya gelişin arayışı içerisinde değiliz. Yapmamız gereken sahip olduğumuz ekonomik gücü kullanmak. Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri ile Rusya'ya yaptığı şeyin yanlış olduğunu göstermek" şeklinde konuştu.

Rusya'nın üzerindeki ekonomik baskının artırılması gerektiğini savunan Cameron, "Bu baskıyı artırmamız gerekiyor. Bu Putin tavrını değiştirmediği müddetçe çarkın sıkılaştırılması şeklinde olacak. O'nun bu tavrını değiştirmesi biraz zaman alacak ama değiştirmeli" dedi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC'de yayınlanan bir programda konuşan İngiltere'nin Dışişleri Bakanı Philip Hammond ise "Yaptırım paketi bize zarar vereceğinden daha çok Rusya'ya zarar verecek şekilde tasarlandı fakat Rus ekonomisine uygulanacak geniş çaplı yaptırımların bizim üzerimizde kısmı etkileri olmayacağını söylemek manasız olur" ifadesini kullandı.

Rus ekonomisini hedef alan yaptırımların belirlenmesi safhasında bütün büyük ülkelerin oluşabilecek yükü paylaşmasının hedeflendiğini vurgulayarak, "Eğer Rusya'nı saldırganca tutumuna karşı duracaksak, Rusya'ya modern dünyada medeni bir ülke gibi davranması için ısrar edeceksek, bunun bedelini ödemeye hazır olmalıyız" dedi.

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, dün üzerinde uzlaşılan yeni kısıtlayıcı önlemler paketiyle, Rusya'ya güçlü bir sinyal gönderildiğini ve "Ukrayna'yı ya da Doğu Avrupa'daki herhangi bir komşu ülkeyi istikrarsızlaştırmanın, ekonomine maliyeti ağır olur" mesajı içerdiğini belirtmişti.