03 Mart 2021 Çarşamba / 19 Recep 1442
Gece modu

Etiyopya'dan Bill Gates'e fahri doktora

Etiyopya'nın başkentindeki Addis Ababa Üniversitesi, Microsoft'un kurucusu Bill Gates'e Etiyopya halkına desteğinden ötürü fahri doktora unvanı verdi.

AA24 Temmuz 2014 Perşembe 07:00 - Güncelleme: 24 Temmuz 2014 Perşembe 20:23

Üniversitenin Nelson Mandela Salonu'nda düzenlenen törene Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn, Dışişleri Bakanı Tedros Adhanom, büyükelçi ve hükümet yetkililerinin yanı sıra öğrenci ve öğretim üyeleri katıldı.

Başbakan Desalegn, Bill ve Melinda Gates Vakfının Etiyopya'da sağlık ve tarım alanlarında sunduğu destekten ötürü Gates'e fahri doktora ünvanı verdi. Desalegn, vakfın Etiyopya'da tüm alanlarda halka verdiği desteği devam ettirmesi çağrısını dile getirdi.

Gates törende yaptığı konuşmada, aldığı fahri doktora unvanının, vakfın genel olarak Afrika, özel olarak Etiyopya'da sunduğu hizmetlerin bir semeresi olduğunu belirtti.

Gates, vakfın sağlık, ِAfrika'da kalkınma ve tarım alanlarında 15 yılda 31 milyar dolarlık yardımda bulunduğunu ve halihazırda da 500 milyar dolarlık 200 proje üzerinde çalıştığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Adhanom da vakfın Etiyopya'da sosyal alanlarda yürütülen projelerin temel ortağı olduğuna işaret etti.

Bill Gates ve Melinda Gates tarafından yönetilen ve kar amacı gütmeyen vakıf, sıtma ve açlık gbi küresel sorunları çözmeyi amaçlıyor. Etiyopya'da 2000 yılından bu yana faaliyetlerine devam eden vakfın hizmet alanları arasında, aile planlaması, anne sağlığının desteklenmesi, çocuk felci, sıtma ve AIDS ile mücadele yer alıyor.