23 Nisan 2021 Cuma / 11 Ramazan 1442
Gece modu

Sınır dışı ettiği ismin ayağına gidiyor! ''Türkiye'nin Libya'daki etkisi sona ermedi''

Yunanistan Başbakanı Miçotakis, Türkiye'nin Libya ile imzaladığı deniz yetki anlaşmasının ardından sınır dışı ettiği Muhammed Menfi'nin ayağına gidiyor. Konuyla ilgili gelişmeleri ele alan Yunan basını, 'Türkiye'nin Libya'daki etkisi sona ermedi.' diye yazdı.

06 Nisan 2021 Salı 09:55 - Güncelleme: 06 Nisan 2021 Salı 09:55

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye ile Libya'nın meşru hükümeti arasında imzalanan deniz yetki anlaşmasının ardından sınır dışı ettiği Libya'nın eski Atina Büyükelçisi Muhammed Menfi'nin ayağına gidiyor.

Bugün Libya Başkanlık Konseyi Başkanı olan Muhammed Menfi ile görüşecek olan Miçotakis'e, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da eşlik edecek.

"ULUSLARARASI SİYASET, GERÇEKÇİLİK ÜZERİNE KURULUDUR"

Aksam.com.tr'nin haberine göre, Söz konusu gelişmeyi masaya yatıran Yunan basını, "Uluslararası siyaset, gerçekçilik üzerine kuruludur. Bir hata yapıldığında, doğru hamlelerle o hatayı düzeltmek gerekir." diye yazdı.

"GEÇMİŞTE HAFTER'E VERİLEN DESTEK YENİ İLİŞKİLERİN ÖNÜNDE ENGEL OLMAMALIDIR"

Yunanistan'ın Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e verdiği desteğin "geçmişte kaldığını" yazan gazete, "Bu durum, iki ülkenin ortak çıkarları üzerine inşa edilecek bir ilişkinin önünde engel olmamalıdır." ifadelerine yer verdi.

"TÜRKİYE'NİN LİBYA'DAKİ ETKİSİ SONA ERMEDİ"

Libya'nın Fayiz Serrac'dan sonraki yönetiminde yer alan Muhammed Menfi ve Abdülhamid Dibeybe'nin Ankara ziyaretlerini hatırlatan gazete, "Türkiye'nin Libya üzerindeki etkisi sona ermiş değil, fakat her türlü zorluğa rağmen Yunanistan'ın stratejik hedeflerine ulaşması gerekiyor." diye yazdı.

BÜYÜKELÇİLİĞİ YENİDEN AÇACAK

Öte yandan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmanın ardından kapattığı Trablus Büyükelçiliğini yeniden açacağı belirtildi.

Türkiye ile Libya arasında 27 Kasım 2019'da Doğu Akdeniz'de deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına dair mutabakat muhtırası imzalanmıştı. Atina yönetimi, bunun üzerine o dönem Libya'nın Atina Büyükelçiliği görevini yürüten Muhammed Menfi'yi "istenmeyen kişi" ilan ederek ülkeden sınır dışı etmişti.