22 Ocak 2021 Cuma / 8 CemaziyelAhir 1442
Gece modu

Engelliye istihdam engeli

Ülkemizde yaşayan 9.5 milyona yakın engelli birey için işsizlik, en büyük sorunlar arasında yer alıyor. Üstelik Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın araştırmasına göre engellilerin çoğu niteliksiz işlerde çalışıyor.

MUAMMER  BAŞKAN14 Mayıs 2017 Pazar 07:00 - Güncelleme: 14 Mayıs 2017 Pazar 07:00

Profesyonel olarak nitelendirilebilecek işlerde çalışan engelli bireylerin oranı yüzde 10’u bile bulmuyor. 

Her yıl dünya genelinde 10 Mayıs ile 16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Engelliler Haftasında Türkiye'nin engelli istihdam tablosunu ele alan Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Serpil Kahraman, "TÜİK verilerine göre ülkemizde toplam nüfusun yüzde 12.29'unu engelli bireyler oluşturmakta. Ülkemizde erkek engellilerde istihdama katılım oranı yüzde 35'in üzerindeyken, kadın engellilerde bu oran yüzde 6'ya kadar düşüyor" dedi. 

ÖZEL SEKTÖR YETERLİ DESTEĞİ VERMİYOR 

Türkiye'deki işverenin engelli istihdamına yönelik bakış açısını değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Serpil Kahraman, firmaların yüzde 66'sının engelli istihdamını sadece yasal bir zorunluluk olarak gördüklerini söyledi. Kahraman, "Kamu ve özel sektör payları istihdam politikalarının belirlenebilmesi açısından önem arz etmektedir. Örneğin, özel sektörde yaklaşık 24 bin istihdam açığı mevcut. Firmaların engellilerin istihdamından kaçınma gerekçelerine baktığımızda ise yüzde 48'i yani neredeyse yarısı çalışan sayısının kota altında kaldığını, yüzde 31'i sektörün uygun olmadığını ve kalan yüzde 11 ise engelli kontenjanında başvuru bulunmadığını gerekçe göstermektedir" şeklinde bilgi verdi. 

NİTELİKSİZ İŞLERDE ÇALIŞIYORLAR 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın araştırmasına göre engellilerin yarısından çoğunun niteliksiz işlerde çalıştığını belirten Kahraman, "Engellilerin yüzde 29,8’i satış, yüzde 25.5’i büro elemanı olarak çalışırken profesyonel olarak nitelendirilebilecek işlerde çalışanlar ancak yüzde 10'u bile bulmuyor" dedi. Basının engellilere yönelik duyarlılığı hakkında bilgi veren Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Huriye Toker ise, "Sıklıkla karşımıza çıkan 'engelli kardeşimiz', 'hepimiz potansiyel engelliyiz' gibi kalıp sözlerin yarattığı ayrımcı dil medyada da varlığını sürdürüyor. Medya yapısı gereği uç örnekleri haberleştirmeye çalışmaktadır. Bu engelli bireyin içinde bulunduğu durumu daha da abartırken, ayrımcılığa neden oluyor" diye konuştu.

RAKAMLARLA İŞ BAŞVURUSU 

Geçen yılın ilk yarısı İŞKUR’a başvuruda bulunan toplam engelli sayısı 32 bin 742 olup, 7 bin 393 kişi işe yerleştirildi. 

Yine aynı dönem kamunun çalıştırmakla yükümlü olduğu engelli birey sayısı 8 bin 542 iken, özel sektörde bu rakam yaklaşık 105 bine ulaştı. 2015 yılı sonu itibariyle, İzmir’de İŞKUR’a başvuruda bulunan engelli birey sayısı toplam 3 bin 636 olurken, bu rakamın 960’ı işe yerleştirildi. Engelli istihdam etmek zorunda olan işyeri sayısı toplam 960 olurken, bu işyerlerinden yalnızca 44’ü kamuya aittir. Söz konusu işyerlerinde halen 5 bin 112 kişi çalışırken, açık kontenjan 1479, kontenjan fazlası çalışan ise 393 olarak tespit edildi.