24 Mayıs 2022 Salı / 23 Sevval 1443

''Osmanlı Gücü'' ifadesini kullandılar: Türkiye'nin büyük bir ayak izi var

Türkiye'nin Afrika kıtasının farklı ülkelerindeki yatırımlarına dikkat çeken The Economist, Türkiye için 'Osmanlı Gücü' ifadesini kullandı.

9 Mayıs 2022 Pazartesi 12:21 - Güncelleme:

Kuzey Afrika'da Türkiye'nin yatırımlar sayesinde büyük bir ayak izinin olduğunu ifade eden batı basını "Osmanlı gücü" başlığıyla dikkat çeken bir analiz yazısı yayımladı.

The Economist'te yer alan haberde, "Türkiye'nin inşaat sektörü uluslararası bir ağır sıklettir. Dünyanın en büyük 250 müteahhidinden 40'ı Türk, sadece Çin ve Amerika'nın arkasında. Birçoğunun uzun zamandır kuzey Afrika'da büyük bir ayak izi var" ifadelerine yer verildi.

TÜRKİYE İÇİN "OSMANLI GÜCÜ" İFADESİNİ KULLANDILAR

İş dünyası kategorisinde "Osmanlı gücü" başlığıyla girilen haberde şu ifadeler yer aldı:

"Son zamanlarda kıtanın güneyinde akınlar yapmaya başladılar. Sadece geçen yıl, Türk inşaatçıların Sahra altı Afrika'da üstlendiği projelerin değeri 5 milyar dolar ya da yurt dışındaki tüm Türk inşaat projelerinin %17'siydi. Orta Doğu (%13) ve yalnızca eski Sovyetler Birliği ülkelerinden sonra ikinci sırada.

Türk şirketleri Çinli rakiplerinden daha hızlı koşma ve yüksek kalite sunma eğilimindedirler.

"TÜRKİYE YEREL HALKA İŞ DE SAĞLIYOR"

Türkler, Afrika hükümetlerinin Çinlilerin daha isteksiz olduğu yerel taşeronları ve işçileri işe alma taleplerine uymaktan da mutlular. Çinli şirketler mühendisler de dahil olmak üzere vasıflı işçilerini Afrika'ya getiriyor."