• $ 5,8623
 • € 6,5752
 • 239.269
 • 95.952
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Patent hamlesi

Verimlilik ve Teknoloji Fuarı, Ankara’da kapılarını açtı. 3 gün sürecek olan fuarın açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Fuat Oktay “Bugüne kadar çeşitli sektörlerden yerli patent başvuru sayısı 60 bine ulaştı” dedi.

 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

Türkiye Verimlilik Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenen Verimlilik ve Teknoloji Fuarı, ATO Congresium Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı. 3 gün sürecek olan fuarın açılışını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Fuat Oktay yaptı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in de katıldığı açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Bugüne kadar çeşitli sektörlerden yerli patent başvuru sayısı 60 bine ulaşmıştır. 2018 yılının ilk 6 aylık döneminde tescil edilen yerli patent sayısında yaklaşık yüzde 39’luk artış gerçekleşmiştir. Ayrıca Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı tarafından yayımlanan rapora göre Türkiye, yerli patent başvuru sıralamasında 2017 yılı verilerine göre dünyada 13. sırada yer almıştır. Ancak bu seviyeyi de yeterli görmüyoruz” dedi.

YÜZDE 65’İ YAKALADIK

Oktay “Sanayi üretiminde yerlilik ve millilik oranını daha yukarılara çıkarmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Teknoloji üreten bir topluma dönüştüğümüz takdirde milli teknoloji hamlemiz başarıya ulaşacaktır. Bu amaçla çalışmalarımıza durmaksızın devam ediyoruz” dedi.

Milli teknoloji hamlesi doğrultusundaki çalışmaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde, ilgili tüm kurumlarla desteklemekte kararlı olduklarına dikkati çeken Oktay “Savunma sanayi alanında askerimizin kullanacağı piyade tüfeğini bile üretemeyen Türkiye’den, milli helikopterini, milli gemisini, İHA’sını, SİHA’sını üreten, insanlı ve insansız milli savaş uçağını geliştirmek için gecesini gündüzüne katan bir Türkiye’ye geldik. Savunma sanayinde yerlilik oranımızı yüzde 15’lerden, yüzde 65’lere kadar çıkardık” dedi.

BELGE DEĞİL BİLGİ

Oktay, üretimde yeni teknolojilerin kullanılmasının maliyeti düşürdüğünü, kaliteyi artırdığını vurguladı. Teknolojinin verimlilik için olmazsa olmaz bir unsur olduğunu ancak tek başına da yeterli olmayacağının altını çizen Oktay, “Verimliliği sadece teknolojik ilerleme ile özdeşleştiremeyiz. Verimlilik sosyal hayat da dahil olmak üzere toplumun her alanında geçerlidir” diye konuştu. Oktay “E-devlet çalışmalarıyla en geç bir yıl içerisinde artık Türkiye’de belgeye değil, bilgiye dayalı bir yönetim anlayışına geçiyoruz” dedi. Oktay, ham madde, enerji ve suyun daha etkin kullanımı ve atık azaltımı ile israfı önlemeye, daha ekonomik ve çevreci olmaya gayret ettiklerini dile getirdi. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Türk Telekom Üst Yöneticisi Paul Doany de selamlama konuşmalarında, etkinliğin önemine işaret ederek, katılımcılara verimli bir fuar diledi. Türkiye Verimlilik Vakfı Başkanı Cemalettin Kömürcü, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen kuruluşlarının 12 bin metrekarelik bir alanda buluşturulduğunu söyledi. Oktay, daha sonra Varank ve Demir ile stantları gezdi.

Finansmana erişimde yeni adımlar atılacak

Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nın açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, dijital teknoloji tedarikçilerinin en büyük beklentisinin finansmana yönelik olduğuna işaret ederek, “İşletmelerin uzun vadeli finansmana erişimleri konusunda da yeni adımlar atacağız” dedi. Varank üretimde yüksek katma değerli yapısal dönüşümü ‘Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi’ vizyonuyla hayata geçirdiklerini belirtti. Varank, şöyle konuştu: “Verimli çalışan sanayi altyapısına sahipseniz, oyuna 1-0 galip başlıyorsunuz. Bu durum, ataklar geliştirerek, daha cesur olmanıza imkan tanıyor. Sanayide verimlilik odaklı bir yapıyı yaygınlaştırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. İmalat sanayinde sektör bazlı analizler yaparak, verimlilik rehberleri hazırlıyoruz. ‘Verimlilik Akademisi’ni kurma çalışmalarımız devam ediyor.”      

İLK MERKEZ ANKARA’YA

Teknolojide dışa bağımlılık seviyesini minimuma indirmek istediklerini vurgulayan Bakan Varank, “Dijital dönüşüm yolculuğumuzda, hem işletmeleri destekleyecek hem de gerekli teknolojileri sunacak yerli tedarikçileri güçlendireceğiz” dedi. Varank “Bir diğer önemli politikamız da Uygulamalı Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezleri’nin kurulması. İlk merkezimizi önümüzdeki hafta Ankara’da açıyoruz” diye konuştu.

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

Sri Lanka'da korkutan patlama

Sri Lanka'da korkutan patlama

Şiddete karşı ikiyüzlü duruş

Şiddete karşı ikiyüzlü duruş

Osman Sarıgün için karar belli oldu

Osman Sarıgün için karar belli oldu

Bindiği takside son nefesini verdi

Bindiği takside son nefesini verdi

Baba 'gömdük 'dedi tüm aile gözaltında... Muhtar o detayı anlattı

Baba 'gömdük 'dedi tüm aile gözaltında... Muhtar o detayı anlattı

Emekliye günlük 60 TL'ye tatil

Emekliye günlük 60 TL'ye tatil

İlginç olay! Taksici 'Para istemedi' dedi, sanık tahliye edildi

İlginç olay! Taksici 'Para istemedi' dedi, sanık tahliye edildi

Bugün sabah saatlerine dikkat!

Bugün sabah saatlerine dikkat!
 
'Mehmetçiği şehit edenleri onlarla omuz omuza verenleri dinleyelim mi?'

'Mehmetçiği şehit edenleri onlarla omuz omuza verenleri dinleyelim mi?'

'Çöp Ev' 5.kez temizlendi! 2 kamyonet çöp çıktı

'Çöp Ev' 5.kez temizlendi! 2 kamyonet çöp çıktı

Türk zırhlısı hayat kurtaracak

Türk zırhlısı hayat kurtaracak

Süslü duvarları, renkli evleriyle: La Boca Mahallesi

Süslü duvarları, renkli evleriyle: La Boca Mahallesi