05 Mart 2021 Cuma / 21 Recep 1442
Gece modu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili yazı: 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 97. yıl konuşma metni

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 2020 yılında da büyük bir coşku içinde yurdun genelinde kutlanacak. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konuşma metni bugün konuşma yapacak olan öğrenciler ve öğretmenler tarafından araştırılmaya başlandı. Bu yıl koronavirüs nedeniyle Okullarda pandemi kuralları çerçevesinde kutlanacak. Bu kapsamda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili yazılar araştırılıyor. İşte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 97. yıl konuşma metni.

29 Ekim 2020 Perşembe 11:41 - Güncelleme: 29 Ekim 2020 Perşembe 11:41

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'na sayılı gün kaldı. Okullarda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında törenler düzenlenecek. Törende konuşma yapacak olan öğrenciler ve öğretmenler 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı konuşma metnini ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili yazıları araştırıyorlar. Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanan bir millî bayramdır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 97. yıl konuşma metnine ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile ilgili yazılara haberimizin detaylarından ulaşabilirsiniz.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI İLE İLGİLİ YAZI

Cumhuriyet aydınlanmanın adıdır. 96 yıl önce bugün yakılan bir meşaledir cumhuriyet. Kimsesizlerin kimsesi, Nene Hatunların, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin sesidir cumhuriyet.

Cumhuriyet laikliktir, din temiz duygular içinde kalbimizde yaşasın diye. Kimse kirli siyasete alet etmesin diye kurulmuştur cumhuriyet. Cumhuriyet bir halkın özlemidir. Artık savaşlardan yorulmuş, yoksul ve viran kalmış ülkesinde yurtta barış dünyada barıştır cumhuriyet.

Cumhuriyet emektir alın terinden akan. Namusuyla kazançtır hiç kimseye el açmadan. Bu yüzden yüzlerce fabrika kurulmuştur ülkemizde dört yandan. Cumhuriyet demir ağlardır. Bütün ülke kalkınsındır cumhuriyet.

Cumhuriyet bağımsız bir ülkedir. Devrimlerdir Atatürk’ün gösterdiği yoldan ilerleyen. Cumhuriyet ilimdir, fendir. Bu yüzden Atatürk bir gün söylediklerim bilime aykırı düşerse bilimi seçin der.

Ben bir cumhuriyet aşığıyım dostlar, baylar, bayanlar. Bu yüzden Atatürk’ten yanadır hep sözlerim. Bu yüzden severim dolu dizgin yurdumu. Bu yüzden anlatırım tüm derslerimde

Cumhuriyet benim, Cumhuriyet biziz.

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KONUŞMA METNİ

Sayın okul müdürüm, değerli öğretmenlerim, sevgili öğrenci arkadaşlarım ve saygı değer veliler; Cumhuriyetimizin 97.yıl kutlama programına hepiniz hoş geldiniz. 

Bu gün burada Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 96. Yıl dönümü kutlamaları için toplanmış bulunmaktayız.

Biliyorsunuz ki çok uzun ve gayet meşakkatli bir sürecin arkasından 13 ekim 1923 ‘te Ankara başkent yapıldı. Arkasından 29 ekim 1923’te de Cumhuriyet ilan edilmiştir. 29 Ekim 1923 de “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare biçimi, Cumhuriyet idaresidir.” diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Ulusuna bırakılmış en büyük miras ve asla vazgeçilemez bir değerdir.

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu cumhuriyet; olmuş, bitmiş bir süreç değildir. Tam tersine onun “Devrimcilik ilkesi” gereği: sürekli olarak yeniliklere, değişimlere açık bir süreçtir. Bu önemli görev de gelecekte bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olacak olan yani bu ülkenin gerçek sahibi olan siz çocuklarımıza düşmektedir. 

Türk genci yaşamıyla ve sözleriyle bir rehber niteliğindeki Ata’sından faydalanmalıdır. Ancak o zaman gerçekleri fark eder, yerinde saymanın ,geri gitmekten başka bir şey olmadığını anlar. Cumhuriyet bağımsız bir ülkedir. Devrimlerdir Atatürk’ün gösterdiği yoldan ilerleyen. Cumhuriyet ilimdir, fendir. Bu yüzden Atatürk bir gün söylediklerim bilime aykırı düşerse bilimi seçin der.

Bu güzel devleti bizlere armağan eden Atalarımızın bizlerden tek isteği Cumhuriyetimizi her zaman koruyup geliştirmemizdir. Bunu yapabilmek için de çok çalışıp Türkiye Cumhuriyeti’nin adını başarılarla yad ettirmek olacaktır.

Türk ulusuna seslenen büyük önder, şu tümcelerle cumhuriyetin, bağımsızlığın ayrılmaz parçası olduğunu vurgulamıştır:

Bugün ulaştığımız sonuç, yüzyıllardan beri çekilen ulusal yıkımlardan uyanmanın ve bu sevgili vatanin her köşesini sulayan kanların karşılığıdır. Bu sonucu Türk gençliğinin korumasına bırakıyorum.” Sevgili öğrenciler! Sizler Atatürk’ün ilke ve inkılaplarını anlamalı cumhuriyetin ne kadar önemli olduğunu görmelisiniz. Ne uğurda olursa olsun onu korumaları daima ileri seviyeye taşımalısınız. Bizler öğretmenler olarak sizlere güveniyoruz. Bu ülkenin geleceği sizi ellerinizde olacaktır.

Bu vesile ile Kurtuluş Savaşımızın başlangıcından bu yana Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğü ve birliği için canlarını hiçe saymış şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Sözlerimi Atatürk’ün bir sözü ile bitirmek istiyorum.

“Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz”

CUMHURİYET BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 2 kıtalık şiirler

En güzel Cumhuriyet bayramı mesajları ve görseller