06 Mart 2021 Cumartesi / 22 Recep 1442
Gece modu

30 ilde paralel temizlik

Paralel Yapı’nın emniyet ayağına yapılan operasyon bir ilk değil. Örgüte yönelik sadece İstanbul’da dört ayrı soruşturma sürerken 30 ilde de onlarca soruşturma ve dava halen devam ediyor.

KEMAL GÜMÜŞ İSTANBUL25 Temmuz 2014 Cuma 07:00 - Güncelleme: 25 Temmuz 2014 Cuma 07:00

İstanbul’da bir dönem Terör, Organize, İstihbarat ve Mali Şubelerde görevli üst düzey polislerin gözaltına alındığı ‘Paralel Emniyet’ soruşturması, devlet içindeki yasadışı oluşuma yönelik yürütülen tek soruşturma değil. Devletin tüm kilit kurumlarına sızan paralel örgüte yönelik 30 şehirde onlarca soruşturma açıldı. Merkezler ise İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, İzmir ve Van... Sadece İstanbul’da Fethullah Gülen, cemaat imamları, örgüt bağlantılı finans kurumları ve emniyet ayağına yönelik 4 farklı soruşturma açıldı. Soruşturmalardan biri ‘Terör Örgütü Kurmak ve Yönetmek’ suçlamasıyla Fethullah Gülen ve O’nun talimatıyla grubunu koordine eden ‘imamlara’ yönelik. İstanbul’daki ikinci soruşturma cemaat bağlantılı özel kuruluş ve bankalara, diğer soruşturmalar ise Emniyet ayağına yönelik.

TÜBİTAK ve TİB soruşturması

Ankara’da da Gülen, TİB ve TÜBİTAK’a yönelik önemli soruşturmalar yürütülüyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu’nda yürütülen soruşturmada Gülen ve örgütü araştırılıyor. Başbakan, MİT Müsteşarı, komutanların kriptolu telefonlarının dinlenmesine yönelik olarak da TÜBİTAK için de bir soruşturma var. Ankara’daki bir başka casusluk soruşturmasının şüphelisi ise TİB. TİB’deki paralel personelin binlerce ismi dinlediği ve kayıtları yabancı devletlere sızdırdığı ileri sürülüyor. Adana’da da başta MİT TIR’larına yapılan baskın olmak üzere telekulak soruşturmaları sürüyor. MİT soruşturmasında 13 sanık bulunurken İki telekulak davasında toplam 24 sanık yargılanıyor. Mersin’de de kentin ileri gelenleri, emniyet yetkilileri ve yargı mensuplarının yasadışı dinlenmesine ilişkin çalışma sürüyor. Kaynaklar, tüm Türkiye’de başlatılan soruşturmaların devletin derin devlete karşı giriştiği en kapsamlı yargı harekatı olduğu görüşünde.