2 Aralık 2021 Perşembe / 27 RebiülAhir 1443

Ayasofya'da inanılmaz olay! Cemaat gördükleri karşısında şaşkına döndü

Ayasofya Camii'nde, cami avlusundaki mermer bir bölümün yanında bir taşın yerinden çıktığını fark eden cemaat, kontrol edince poşet içerisinde gizlenmiş kağıtlara rastladı. Bu yazıtların 'İbranice eski parşömen' olduğu zannedilse de kağıtların yeni, mürekkebin taze olduğu ve kağıtlardaki yazının İbranice olmadığı anlaşıldı.

25 Kasım 2021 Perşembe 09:00 - Güncelleme: 1 Aralık 2021 Çarşamba 13:40

İstanbul'un başyapıtları arasında yer alan ve Danıştay kararıyla geçen yıl 24 Temmuz'da yeniden ibadete açılan Ayasofya Camisi'nde bir mermer bloktaki taşın yerinden çıktığını fark eden cemaat, yetkililere haber verdi. Taşı yerine oturtmak için harekete geçen cemaat, taşın altında poşet içerisinde gizlenmiş yazılı kağıtlara rastladı. Kağıtlardaki yazının 'İbranice' olduğu iddia edilse de, yazının muhtemelen runik alfabe ile yazıldığı tahmin ediliyor.

RULO HALİNDE 5 PARÇA YAZILI KAĞIT ÇIKTI

5 parça halinde rulo haline getirilmiş kağıtlar ve ilginç resimlerin yer aldığı parşömenler polis tarafından muhafaza altına alındı. Soruşturma başlatan savcılık, çıkan parçaların tarihi eser olup olmadığını belirlenmesi için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nden inceleme istedi.