07 Temmuz 2020 Salı / 16 Zilkade 1441
Gece modu

Cuma günü sokağa çıkma izni kimlere verildi? İşte Cuma günü sokağa çıkma izninin geçerli olduğu yaş gurubu!

Koronavirüs salgını normalleşme takvimine göre Haziran başı itibariyla 18 yaş altı çocuklar ve gençler için sokağa çıkma izni saatleri değişti. Normalleşme kapsamında sokağa çıkma yasağı devam eden 65 yaş üstü ve 18 yaş altı genç ve çocukların izin günleri en çok merak edilen konular arasında yer aldı. Peki Cuma günü sokağa çıkma izni kimlere verildi? İşte Cuma günü sokağa çıkma izni ile ilgili İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma kısıtlaması genelgesi.

05 Haziran 2020 Cuma  14:13 - Güncelleme: 05 Haziran 2020 Cuma 14:13

Cuma günü sokağa çıkma izninin kimleri kapsadığı merak ediliyor. Koronavirüs normalleşme süreci öncesi 14 yaş altı çocuklar Çarşamba günleri sokağa çıkma izni kullanırken 20 yaş altı gençler ise Cuma günü sokağa çıkma izni kullanıyordu. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan 81 İl Valiliğine 18 Yaş Altı ile 65 Yaş ve Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması Genelgesi'nde Cuma günü sokağa çıkma izninin kimlere verildiği konusu yer alıyor. Buna göre; Cuma günü sokağa çıkma izni kimlere verildi? İşte Çarşamba ve Cuma günü sokağa çıkma izninin geçerli olduğu yaş gurubu

CUMA GÜNÜ SOKAĞA ÇIKMA İZNİ KİMLERE VERİLDİ?

Çarşamba ve Cuma günü sokağa çıkma izni 18 yaş altı gençler ve çocuklar için artık 2 gün olmak üzere düzenlendi. Yani Cuma günü sokağa çıkma izninde hem 18 yaş altı gençler hem de 14 yaş altı çocuklar dışarı çıkabilecek. Çarşamba günü sokağa çıkma izni için de aynı kural geçerli. İşte İçişleri Bakanlığı sokağa çıkma izni ile ilgili genelge.

81 İl Valiliğine 18 Yaş Altı ile 65 Yaş ve Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması Genelgesi

65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar Pazar günü 14.00-20.00 saatleri arasında, 0-18 yaş aralığındaki çocuklar ve gençler ise 03 Haziran Çarşamba ve 05 Haziran Cuma günü 14.00-20.00 saatleri arasında, yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecek.

Genelgede, tüm Dünyada olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltmak, sosyal izolasyonu sağlamak amacıyla 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş ve altı gençlerin sokağa çıkmalarının kısıtlandığı hatırlatıldı.

Diğer yandan, koronavirüs ile mücadelede kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine Toplantısında 18-20 yaş aralığındaki gençler için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılması, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımız ile 0-18 yaş aralığındaki gençlerin ve çocukların belirlenen günlerde kısıtlamadan muaf tutulması, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların SGK veya vergi kaydı olanlardan çalışma, ticaret ve iş hayatı içinde faaaliyetlerini yürütmek üzere sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulması hususları değerlendirildiği belirtildi.

Yapılan değerlendirmeler neticesinde;

Daha önce genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımız arasında işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda ve birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Daha önce genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması getirilen gençlerden 31.12.2002 tarihinden önce doğmuş olanlar (18-20 yaş arasındaki gençler) için sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı.

Daha önce yayımlanan genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması tabi olan çocuklar ve gençlerin ihtiyaca göre bakıcı, aile büyüklerine, kreş veya gündüz bakım evlerine gidebilecek, veli/vasilerinin nezaretinde yolculuk yapabilecek.

65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar için;

31.05.2020 Pazar günü 14.00-20.00 saatleri arasında,

0-18 yaş aralığındaki çocuklar ve gençler için;

03.06.2020 Çarşamba ve 05.06.2020 Cuma günü 14.00-20.00 saatleri arasında, yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecek.

Söz konusu sınırlamalara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.