• $ 5,7522
 • € 6,3899
 • 272.584
 • 108659
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Göçük altında kalan 2 bekçiyi arama çalışmaları devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesine ait metro vagonu yer altı park alanının inşaatında meydana gelen göçükte toprak altında kaldığı belirtilen 2 bekçiye ulaşma çabası devam ediyor.

 • AA
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
x

İzmir Büyükşehir Belediyesine ait metro vagonu yer altı park alanının inşaatında meydana gelen göçükte toprak altında kaldığı değerlendirilen 2 bekçiyi arama çalışmaları sürüyor.

Konak ilçesi Halkapınar Spor Salonu önündeki metro vagonu yer altı park alanı inşaatında dün meydana gelen göçükte toprak altında kaldığı belirtilen 2 bekçiyi arama çalışmalarına gece boyunca devam edildi. Alandaki göçük riskinin devam etmesi nedeniyle zaman zaman çalışmalara ara verilmek zorunda kalındı. İş makinaları bölgede yeni bir göçük meydana gelmemesi için hafriyat ve dolgu çalışması yapıyor. İnşaat mühendislerinin inceleme yaptığı alanda, baskı altında olduğu tespit edilen beton bloklar kamyonlarla dökülen kaya ve toprak malzemelerle sabitleniyor.

Göçük nedeniyle tonlarca ağırlığındaki inşaat demirleri ve çeşitli inşaat malzemeleri de kule vinçlerle alandan kaldırılarak temizlendi. Beton blokların kaldırılma işleminin başlatılması için göçük riskinin ortadan kalkmasının beklendiği belirtildi.

BEKÇİLER SIKINTIYI FARK ETMİŞ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinatörlüğünde itfaiye ve AKS 110 ekiplerinin katılımıyla yürütülen çalışmalarda, kokuya duyarlı dedektör köpekler de kullanılıyor. Uzman ekipler, bekçilerin yerinin tespiti için güvenlik kamerası görüntülerini bir kez daha inceledi. Görüntülerde, dün sabaha karşı saat 03.30 sularında, bulundukları yerden çıkan iki bekçinin, fenerle birbirlerine paralel şekilde inşaat alanında gezdiklerinin görüldüğü belirtildi. Yetkililer, bekçilerin inşaat alanında, kaymadan kaynaklı bir ses duymaları üzerine alana çıktıklarını değerlendiriyor. Öte yandan, Türk Kızılay da bölgede umutlu bekleyişini sürdüren 2 bekçinin yakınları ve çalışanlar için kurduğu ikram çadırında çay ve çorba dağıtımı yapıyor.

'ŞEHİTLER CADDESİ'NE UZANAN KISIMDA BİR RİSK VAR'

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe, göçük altındaki bekçilerin aileleriyle görüştü. Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Gökçe, olayın meydana geldiği alanda metro vagonlarına bir yer altı otoparkı yapılması için bir süredir inşaat çalışmasının sürdüğünü, göçüğün yoğun sağanaktan kaynaklandığını düşündüklerini belirtti.

Göçüğün, güvenlik kamerası kayıtlarının kesildiği 03.42'de meydana geldiğini ifade eden Gökçe, "Yoğun sağanak altındaki bölgede, muhtemelen toprağın da killi olması ve suya yeterince doygunluk yaşamasından dolayı bir zemin hareketlenmesi oluyor. Müteahhit firmanın iki bekçisi de muhtemelen hareketlenen zemini kontrol etmek amacıyla gürültünün geldiği yöne doğru hareket ediyorlar. Güvenlik kamera kayıtlarından görebildiğimiz bu." diye konuştu. Gökçe, bekçilerden birinin, elektriğin kesilmesiyle ilgili oluşan duruma müdahale etmek için şantiyeye elektrik sağlayan kaynağın olduğu odaya, diğerinin ise suyun geldiği duvara doğru yönlendiğini tahmin ettiklerini ifade etti. 

"O anda elektrik kesintisi olduğu için bundan daha ötesini göremiyoruz. Arkasından kuvvetli bir gürültüyle perde duvarımızın 20 metrelik kısmı çöküyor. Ne yazık ki iki çok değerli canımız da şu an göçüğün altındadır. AFAD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri yer altındaki canlarımızı bulabilmek için bir çaba sarf ediyor. Böyle olunca da canlara zarar vermemek için çalışma güçlüğü var. Diğer taraftan da bir zemin hareketliliği var. Bir kayma olabileceği için de güvenliği sağlama zorunluluğu var. Duvarların biri bozulduğu için diğerlerini de tetikleme ihtimali var. Nitekim yıkılan duvarın karşısındaki duvarda da böyle bir risk oluşmaya başladı. Bir yandan da ekiplerimiz bunun riskini, yükünü azaltmaya çalışıyorlar." Gökçe bir gazetecinin, göçüğün evlere doğru yayılma riskini sorması üzerine, "Evlere uzanması söz konusu değil. Şehitler Caddesi'ne uzanan kısımda bir risk var." dedi.

"VALİLİK MAKAMININ BİLGİSİYLE ÇALIŞMA GECE DURDU"

Gökçe, çalışmaların ağır gittiği değerlendirmesine ilişkin ise şunları söyledi: "Gece duvarla ilgili bir hareketlenme olunca Valilik makamının da kararıyla çalışmalar durduruldu. Çünkü çalışan ekiplerin de duvarın altında kalma riski oluşacaktı. Sabah zemin hareketini durdurduktan sonra ekiplerimiz tekrar çalışmaya başladı.

Ağır iş makinesi çıkarttığımızda makineler göçüyor. Hem de altta canlı olma ihtimali var ve bu canlıyı zarar vermeden çıkartmak gibi bir sorumluluğumuz var. AFAD ekipleriyle birlikte mümkün mertebe göçük altındakilere zarar vermeyecek bir yöntem bulmaya çalışıyoruz. Çünkü canlı olma ihtimalleri var. Teknik bir çalışma olduğu için şu an bundan daha öte yapılabilecek bir şey yok." Göçüğe ilişkin idari soruşturmanın açıldığını, konunun adli makamlara da intikal ettiğini ifade eden Gökçe, "Herhangi bir ihmal olup olmadığı teknik inceleme sonrası belli olur." dedi.

OLAY

Dün, Konak ilçesi Halkapınar Spor Salonu önünde yapımı devam eden İzmir Büyükşehir Belediyesine ait metro vagonu yer altı park alanı inşaatındaki sabah vardiyasına gelen görevliler, 2 bekçinin olmaması ve bölgede göçük oluşması üzerine durumu yetkililere bildirmiş, incelemede, görevlilerin göçük altında kaldığı değerlendirilerek, kurtarma çalışması başlatılmıştı. İzmir Valiliği de olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığını bildirmişti. 

Bu yazıya ilk siz yorum yapın.

Yorumlar

Yorumlarınızı kendi özgür iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

 • Lütfen birşeyler yazınız. Yorum alanı boş bırakılamaz.
 • Tebrikler! Yorumunuz onay sonrası yayınlanacaktır.
 • Mesajlarınız size hukiki sorumluluk doğurur.
 • Bir hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz!

ABD Askeri Hava Üssü'ne roketli saldırı

ABD Askeri Hava Üssü'ne roketli saldırı

Ermeni tasarısı üçüncü kez engellendi

Ermeni tasarısı üçüncü kez engellendi

Bu senenin ilk kar tatili! Kaymakamlık duyurdu

Bu senenin ilk kar tatili! Kaymakamlık duyurdu

Fikirtepe'de metrobüs kazası

Fikirtepe'de metrobüs kazası

Her yıl 24 milyar ton toprak kaybediliyor! 'Tüm Türkiye sahip çıkmalı'

Her yıl 24 milyar ton toprak kaybediliyor! 'Tüm Türkiye sahip çıkmalı'

Almanya'da Türklere İslamofobik saldırı!

Almanya'da Türklere İslamofobik saldırı!

Savunma Bakanlığı duyurdu! Terör örgütü yine sivillere saldırdı

Savunma Bakanlığı duyurdu! Terör örgütü yine sivillere saldırdı

Afrika ülkesinden Türkiye'ye övgü! Sosyal medyadan duyurdular

Afrika ülkesinden Türkiye'ye övgü! Sosyal medyadan duyurdular
 
SSB Başkanı Demir duyurdu: 98´inci Bayraktar görev başında

SSB Başkanı Demir duyurdu: 98´inci Bayraktar görev başında

Baraj suları çekildi, 6 yıl sonra gün yüzüne çıktı

Baraj suları çekildi, 6 yıl sonra gün yüzüne çıktı

Tarihe geçen Türkiye Kupası 'facia'ları

Tarihe geçen Türkiye Kupası 'facia'ları

İslamcılık hareketinin teorisyeni: Said Halim Paşa

İslamcılık hareketinin teorisyeni: Said Halim Paşa